Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

DSuperin vuotava jarruventtiili
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=16000
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  DSMarko [ 13.09.2013 21:43 ]
Viestin otsikko:  DSuperin vuotava jarruventtiili

Onko D-malliporukalla ohjetta siihen, että DSuperin jarruventtiili vuotaa. Vaihdoin aikanaan siihen suojakumin, mutta auton alle ilmestyy silti aina aika iso lätäkkö-ilmeisesti öljyö kerääntyy pohjaan? Lattialle tulee myös.

Osaako kukaan sanoa, miksi se vuotaa ja miten sen voisi korjata?

Kirjoittaja:  JUGE [ 16.09.2013 20:18 ]
Viestin otsikko:  Re: DSuperin vuotava jarruventtiili

Sanoit vaihtaneesi suojakumin aikoinaan. Onko siitä kuinka kauan? Mahdollisesti vuotaa uudestaan. Tai vuotaako putkien liitoksesta? Myös vettiilin "etupäässä" on O-rengas. Itse vaihdoin suojakumin 2viikkoa sitten. Itselläni on alumiininen venttiili mutta sinulla varmaan rautaa joten en ole varma sen rakenteesta. paikkahan on melkoisen ahdas mutta bensapumpun ja vaihteensiirtovivun yläpään irroittamalla saa jo vähän lisää tilaa. Jarruputkia kiinnittäessä takaisin laitoin venttiilin ruuvit vain vähän kierteille niin putkien kiinnitys oli helpompaa kun venttiliä pystyi vähän liikuttamaan. (Franzose myy venttiileitä n. 140€. )

Kirjoittaja:  DSMarko [ 16.09.2013 21:03 ]
Viestin otsikko:  Re: DSuperin vuotava jarruventtiili

Vuonna 2010 vaihdoin 2-osaisen suojakumin (venttiililuistin pää menee suojakumin läpi ja päähän tulee pieni erillinen tutti) tilalle 1-osaisen (peittää kerralla koko luistin ja venttilin pään), mikä oli ainoa malli mitä Sitroselta sai. Vaihdoin jalkatilan kautta venttiili paikallaan.
Täytynee irrottaa ja tarkastaa onko ehjä. Kilometrit ei tuota haittaa, koska seisoi tuon vaihdon jälkeen 3 vuotta ajamatta.
Vm on -74.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/