Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

XM:n lämpöanturit
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=1626
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  gelupa [ 18.06.2009 17:12 ]
Viestin otsikko:  XM:n lämpöanturit

Tästä jo joskus vanhassa patongissa pulistiinkin, mutta jäi silloin epäselväksi. Nyt asia on taas ajankohtainen, kun ilmat on lämmenneet. Ongelma on että flektit eivät lähde pyörimään silloin, kun sille on aihetta eikä lämpöjen varoitusvalotkaan syty vaikka sille on aihetta. Silloin tällöin sattumanvaraisesti mittariston varoitusvalot kuitenkin lyövät päälle, jotta olisi muka liikaa lämpöä kun näin ei ole. Varsinainen lämpömittari toimii, näyttää lämmöt oikein ja lämpöä ei liikaa ole näissä tilanteissa. Jokin lämpöantureista falskaa.

Haynes on asiassa yllättävänkin informatiivinen. Siellä on eri antureiden paikat kerrottu eri moottorivaihtoehdoilla. Näitä antureita XM:ssä on ainakin neljä. Yksi tuolle lämpömittarille, yksi flektejä varten ja yksi ECU:lle. Ilmastoinnille on omansa ilmeisesti kattokonsolin sisällä. Lisäksi Haynes sanoo, että ilmastoidussa XM:ssä flektien ohjaus tuleekin ilmastoinnin ja moottorinohjauksen ECU:ilta.. Ongelma onkin sellainen, että menin ostamaan tuon flektin anturin, mutta koska Haynes sanoo että ilmastoidussa flektin ohjaus tulee muualta, niin mikä tuon ko. anturin virka on? Lisäksi anturi on noista kaikista vaihtoehdoista siellä v-mäisimmässä paikassa, joten en mielelläni turhaan sitä alkaisi vaihtamaan.

Osaako joku siis kertoa, että mikä/mitkä anturit tuossa nyt todennäköisimmin falskaa ja miten tuo flektien ohjaus oikeasti menee? Kyseinen yksilö on ilmastoitu V6 24V (ES9J4).

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/