Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 5 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: xantian käynnistyminen...
ViestiLähetetty: 14.10.2013 19:42 

Viestit: 130
Paikkakunta: Joensuu
Minun "uudenkarhea" Xanttuni starttaa kun väännän virta-avaimesta horähtää ja lopulta sammuu.Tarpeeksi monesti kun startaan syttyy neliön mallinen avaimenkuva ja alkaa "jumalaton vinkuminen" joka tulee jostain summerista.Aikani kun vekslaan virta- avainta ja poljen kaasua niin käy tyhjäkäyntiä tosi nätisti.Akku on tarkastettu ja on kunnossa.Antakee neuvoja toivoo hän...Ps. Xanttu -98 1,8 16v ajettu 178000km :o



Citroen C3 Picasso 1,6 bensa -09, 2cv4-70 projekti
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: xantian käynnistyminen...
ViestiLähetetty: 14.10.2013 20:42 

Viestit: 474
Ajonesto taitaa venkoilla. Kokeile näplätä sen ajonestolaitteen liittimiä ja irroita akun kenkä toviksi. Jos ei auta, niin kokeile sitä toista avainta. Yksi paikka on myös siinä virtalukon ympärillä (sen muovikotelon sisällä) oleva rengasantennin liitäntä, se löystyy joskus.



Kun taitamaton laittaa haluttoman tekemään tarpeetonta, tuntuu vähän siltä, että turha työ menee hukkaan.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: xantian käynnistyminen...
ViestiLähetetty: 14.10.2013 21:02 

Viestit: 96
Katso maadoituspiste vaihdelaatikon päällä..


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: xantian käynnistyminen...
ViestiLähetetty: 15.10.2013 09:46 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
Siinä ei katsominen auta. Pitää avata, putsata pinnat metallinkirkkaiksi, mieluusti kierrekin tapilla käyden. Uusi pultti ja aluslevyt. Suoja-aineet. Myös jos voisi kaapelikengän juotoksen uudelleenjuottaa. Juotettu taitaa olla alunperinkin. Toosassa on muitakin maadoituksia, myös moottorin kannessa, kondensaattorin maadoitus. Kuntoon vaan! Murheenkryynejä on myös akun napakengät, niiden kaapelien puristusliitokset. Nekin pitäisi juottaa uusiin kenkiin. Niistä on ollut juttua. Xantiaa ei ole enää yhtään niin tuoretta, että voisi sanoa näidenkin liitosten vielä olevan uutta vastaavia. Nämä kaikki kun on kunnostettu,niin käyntikin siistiytyy.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: xantian käynnistyminen...
ViestiLähetetty: 18.10.2013 19:43 

Viestit: 130
Paikkakunta: Joensuu
No voi kökkö...niin se vanha citikka harrastajakin menee halpaan.Itse jätin vaihdelaatikon päällä olevan maadoitus mutterin kiristämättä kytkin remontin jälkeen...putsasin ja kiristin. Nyt toimii tyhjäkäynti.KIITOS vinkeistä.



Citroen C3 Picasso 1,6 bensa -09, 2cv4-70 projekti
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 5 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: