Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Xsara 1.6i 8v -99, käynnistysongelmia lämpöisenä
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=16588
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Amatheas [ 13.11.2013 18:50 ]
Viestin otsikko:  Xsara 1.6i 8v -99, käynnistysongelmia lämpöisenä

Ostin muutama viikko sitten Xsaran ja siitä on ilmiintynyt mielenkiintoinen ongelma. Auto ei käynnisty kunnolla, kun auto on lämmin. Esimerkiksi liikennevaloihin sammuminen on melkoisen hupaisaa. Satunnaisesti saa käyntiin lämpöisenä, mutta vasta kun starttaamisen lopettaa.Startti pysähtynyt, mutta auto yskii itsensä käyntiin. Autosta tuntuu häviävän kaikki muut sähköt lämpöisenä startatessa. Kylmänä kone lähtee ensimmäisellä yrittämällä käyntiin. Lämpöisenä kone lähtee mäkilähdöllä aina käyntiin.

Tähän mennessä eliminoituja vikakandinaatteja:

-Akku, kahdella koitettu ja edes toisen auton apuvirroilla ei käynnisty.
-Maakaapeli putsattu ja liitäntä pitäisi olla hyvä, koitettu myös parantaa moottorin maadoitusta erinäisillä tekniikoilla.
-Kolarissa räpsähtävä polttoainepumpun hätäkatkaisin ohitettu.
-Polttoainepumppu surahtaa heti virrat laittaessa. Käynnistän vasta merkkivalon sammuessa.

Alkaa omat niksit ja ideat olemaan vähissä. Toivottavasti en jättänyt mitään olennaista ilmoittamatta. Olisin kiitollinen ideoista ja avustuksesta!

Kirjoittaja:  Amatheas [ 27.11.2013 13:59 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsara 1.6i 8v -99, käynnistysongelmia lämpöisenä

Ongelma ratkesi, kyseessä oli viallinen moottorin lämpötila-anturi. Samalla autosta hävisi myös epäsäännölliset käyntikierrokset.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/