Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Citroen XM 2.0 91 ja korkea joutokäynti lämpimänä
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=17394
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Raatokalle [ 22.02.2014 23:42 ]
Viestin otsikko:  Citroen XM 2.0 91 ja korkea joutokäynti lämpimänä

Auton kun starttaa kylmänä, niin joutokäynti heijaa hetken aikaa sammumisen ja käynnissä pysymisen rajoilla, mutta noin minuutin sisään tasaantuu vajaaseen tuhanteen kierrokseen. Ei siis vielä mitään vakavaa(?) ja siinä vaiheessa kierrokset on vielä ihan OK. Mutta itse ongelmaksi muodostuu se, kun auton on ajanut lämpimäksi, niin tyhjäkäynnillä kierrokset huutaa parhaillaan siellä 1600 hujakoilla, eikä siitä enää laskeudu. Välillä saattaa käväistä 1400-1500 paikkeilla, mutta pääosin ulvoo kovaa ja korkealta, kunnes auton sammuttaa ja kone kylmenee.

Mistä tälläistä kannattaisi lähteä ratkomaan? Olen koittanut etsiä netin ihmeellisestä mailmasta vinkkejä, mutta aika huonolta näyttää.

Kirjoittaja:  swap [ 23.02.2014 22:40 ]
Viestin otsikko:  Re: Citroen XM 2.0 91 ja korkea joutokäynti lämpim

Kun autolla on jo ikää ja tai ajettu parisataa tkm,alkaa puolat olemaan lopussa,tai putsauksen paikka kaasuläppäkotelon,tyhjäkäyntisäätimen ym. osalta,ruiskusuuttimien ja jakoputken irr.+ puhallus roskahiutaleista..
Mulla meni Meganessa kiekat neljään tonniin ja ylikin..
kivaa liikennevaloissa sammuttaa,herätti huomiota.Kytkintä hieman nostamalla jarru päällä kierr.t laskee,mutta odottavan aika on pitkä ja kytkinlevy kärsii.
Toki tuo kannattaisi heti viedä diagnoosipistokkeeseen
ja maksaa parikypää vikalistasta,saa selville samalla paperilla,onko lambdassakin vikaa ja tunnistimissa..
Löyty toisesta puolasta vika ym..
Muita oireita ku puola pätkähtää on surkea veto ja nykyttely,bensaa palaa!käy vajaalla sytytyksellä.Siis pahimmillaan ja ei käy tyhjäkäyntiä.
Välillä vika häipyy,kostealla useammin palaa.
Voihan se olla putsaustakin vaativaa vain,Xantiassa oli öljylimaa ja mustaa pölyä kotelon aukossa ja ontelossa t.k.säätimen kärkeä kohti.Purkamistahan ahtauden takia on,mutta lämmin ilmanala vallitsee pian ulkona..

Kirjoittaja:  jptcool [ 24.02.2014 00:20 ]
Viestin otsikko:  Re: Citroen XM 2.0 91 ja korkea joutokäynti lämpimänä

Mahtaako tyhjäkäyntimoottori takerrella?

Kirjoittaja:  xmfani [ 24.02.2014 09:46 ]
Viestin otsikko:  Re: Citroen XM 2.0 91 ja korkea joutokäynti lämpimänä

Tai sit vauhti pyörän tunnistin,tekee tuota samaa,kun lämpii.

Kirjoittaja:  Raatokalle [ 24.02.2014 23:39 ]
Viestin otsikko:  Re: Citroen XM 2.0 91 ja korkea joutokäynti lämpim

swap kirjoitti:
...
Muita oireita ku puola pätkähtää on surkea veto ja nykyttely,bensaa palaa...
Kyllähän tuo parilitrainen aika luumu on kiihtyvyyden suhteen, mutta se taitaa olla enemmänkin ominaisuus?

Eipä siinä, kiitoksia vinkeistä. Pitää ottaa auto tutkintaan tässä, kunhan seuraavan kerran lähtee pajalla käymään.

Kirjoittaja:  Les Excentriques [ 25.02.2014 00:24 ]
Viestin otsikko:  Re: Citroen XM 2.0 91 ja korkea joutokäynti lämpim

swap kirjoitti:
Mulla meni Meganessa kiekat neljään tonniin ja ylikin..kivaa liikennevaloissa sammuttaa,herätti huomiota.Kytkintä hieman nostamalla jarru päällä kierr.t laskee,mutta odottavan aika on pitkä ja kytkinlevy kärsii.
Mieluummin hajottaa kuin nolottaa? :shock:

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/