Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Vanhan akun aiheuttamia juttuja...
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=17971
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Peltipailakka [ 27.04.2014 12:29 ]
Viestin otsikko:  Vanhan akun aiheuttamia juttuja...

Tuossa vihdoin viimein sain aivan pakasta vedetyn akun laitettua konepellin alle.
Jo aiemmin huonoa vähän paremmalla akulla sain häviämään "antipollution fault" herjan, nyt uuden akun asennettuani auton tietokone kaiveli esiin uuden ominaisuuden...alapallonniveltä vaihtaessani jätin Suomipopin soimaan kohtalaisella volyymillä. Tovin aikaa paukutettuani radio hiljeni ja kuului infopiippaus. Näytöllä teksti osimoilleen "energy saving mode" tai jotain sinnepäin. Eli tietokone haisteli että jännite on laskemassa sen rajan alle jossa käynnistyminen vaarantuu. Tiesin että ominaisuus on uudemmissa Citroeneissa mutta näyttää se olevan C5 vm 2002 myös :)

Tämä nyt ei sinänsä ole se pointti vaan se että paukutan sitä detailia että kun Citroen alkaa heittää herjaa mitä tahansa tai on heittämättä vaikka pitäis heitellä niin kannattaa ihan alkuun miettiä onko akku minkä vanha ja voisiko johtua siitä. Vikakoodin lukijalla aikanaan siinä antipollution herjassa sain vian nelosen ruiskuun...tuskin siinä on edelleenkään vikaisuutta kun akkuja vaihtamalla nämä näyttää toisinaan häviävän.

Toki voi oikeitakin vikoja näinkin täydellisiin autoihin tulla ja jos akku on terve niin sitten ne ovat niitä oikeita... :o

Kirjoittaja:  Tulsku [ 28.04.2014 07:37 ]
Viestin otsikko:  Re: Vanhan akun aiheuttamia juttuja...

Peltipailakka kirjoitti:
Näytöllä teksti osimoilleen "energy saving mode" tai jotain sinnepäin. Eli tietokone haisteli että jännite on laskemassa sen rajan alle jossa käynnistyminen vaarantuu.

Vai olisiko aikaa kulunut n. puolisen tuntia siitä, kun sammutit auton? Silloinhan se tekee noin. Muistikuvieni mukaan myös Xantia II ja Xsara I tekevät niin, vaikkeivat osaa mitään ilmoitella.

Kirjoittaja:  powerage [ 28.04.2014 08:19 ]
Viestin otsikko:  Re: Vanhan akun aiheuttamia juttuja...

Sitä economy modea saa Lexialla säädeltyä mielin määrin.

Kirjoittaja:  svc [ 29.04.2014 07:11 ]
Viestin otsikko:  Re: Vanhan akun aiheuttamia juttuja...

BSI käskee Economy Moden, eli virransäästötilan päälle, jos moottori ei käy ja jokin sähkölaite on päällä yli ennalta asetetun ajan. Tilasta poistutaan vasta, kun moottori käynnistetään ja laturi lataa.

Tehdasasetus on hieman mallista ja markkina-alueesta riippuen 30-60 min.
Muutamat laitteet, mm varoitusvilkut, hälytin, keskuslukon vastaanotin jne, jäävät päälle myös virransäästötilassa

Xantiassa ei ole BSI:n ohjaamia väyläsähköjä, mutta siinä ainakin sisävalossa ja alkuperäisessä radiossa on omat sammutusajastimensa.

Kirjoittaja:  Tulsku [ 29.04.2014 08:30 ]
Viestin otsikko:  Re: Vanhan akun aiheuttamia juttuja...

svc kirjoitti:
Xantiassa ei ole BSI:n ohjaamia väyläsähköjä, mutta siinä ainakin sisävalossa ja alkuperäisessä radiossa on omat sammutusajastimensa.

Jep, sama juttu Xsarassa. Laskuri nollaantuu vasta käynnistämällä moottorin.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/