Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=18666
Sivu 1/3

Kirjoittaja:  Hottenotti84 [ 24.07.2014 23:20 ]
Viestin otsikko:  C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Nyt ois iso pähkinä porukalle.
Taloudesta löytyy vm05 1.6 vtr coupe citikka normi vapaasti hengittävä vekotin 120tkm ajettu. Ongelmana on se että kytkin alkoi luistaa ennen kuin tämä alkoi kuului aika ajoin konehuoneen puolelta naputtava ääni joka muistuttaa vetärin nakutuksen ja venttiilin nakutuksen välimaastolta. Kytkin paketti on vaihdettu 3 kertaa kaikkineen hilppeineen ja edelleen luistaa nyt vietiin toiseen huoltoliikkeeseen jossa vp koneistettu ja vetästy 0.5mm pois ja uusi kytkin levy luistaneen tilalle. Aiempi 2 huoltoa tehtii valeon osilla nykyinen sachs osilla. Edelleen luistaa. Samat laulutbja tarinat 2.sta korjaamosta ja luistaa edelleen... kaikki kytkin ongelmat alkoivat muutamakymmen kilometriä sen jälkeen kun tämä naputtava ääni ilmaantui.. ääni ilmenee aina kun koneella on vetoja ja alavääntö päällä.. alkaa olee vähä takki ja lompakko tyhjä hyvät neuvot guruilta olisi tarpeen!!

Aiempo topikki löytyi C5:sta jossa vastaava ongelma mutta kyseisessä autossa oli tuplamassa vauhtipyörä, ja taloutemme kaakissa taas ei ole vaan ihan rautaa oleva vp.

Kiitos!

Kirjoittaja:  zemial [ 25.07.2014 12:41 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Onhan siihen vaihdettu se työsylinterikin samalla? Itselläni oli tuossa 100tkm kohdilla omassa 2l koneella olevassa c4 vtr:ssä sellainen ongelma, että kytkin "narisi". Sitten se muuttui sellaiseksi, että kytkimellä ei saanut luistatettua lähtöä siivosti ollenkaan, kytkin palautui kolmessa pykälässä. Sitten ongelma muuttui sellaiseksi, että kytkin nousi ylös, eka napsahdus otti kiinni vähän, toinen vähän enemmän ja viimeisenä se jäi luistamaan, kunnes lopulta kytkimen nostosta oli kulunut jo hyvä aika ja se alkoi pitämään kunnolla.

Vika löytyi siitä bakeliittisesta työsylinteristä. Se on ihan naurettava kapine. Sieltä oli sellaiset pienet muovinivelet kuluneet ihan pois mallistaan ja tuolle uudelle osallekin naurettiin oikein porukalla ennen asennusta. Ei oikeissa autoissa ole tuollaista pilipalia osat. No uuden osan asennuksen jälkeen kytkin alkoi taas palautua oikein ja narina loppui. Korjaus ei paljoa maksanut, Motonetilta sai osan oikeen Sachsin tekemänä ja vaihto meni pikaliittimellä ja kahdella pultilla.

Kirjoittaja:  Hottenotti84 [ 18.09.2014 09:51 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

päivitystä tähän, edelleen pajalla levällään kytkin luistaa, viimeksi vaihdettu kytkimentyösylinteri ja edelleen luistaa.
Huoltoliikkeen kavereilla on peukalokeskellä kättä asian kanssa. Keskustelin, josko olisi vaihdelaatikon laakereissa välystä että tämäntakia ei olisi riittävästo pänniä kytkimessä? mutta olivat sitä mieltä että vaihdelaatikko toimii niin "hienosti" että ei. ehdottelevat vain että mittatilaus kytkin, mutta mitä tämä auttaa jos muutenkin on 3:lla kytkinpaketilla asiaa jo kokeiltu, ongelman on oltava jossain muualla.

Seuraavat asiat tsekattu.

Kytkimenliikerata ok!
Kytkinpolkimen säätö ok!
kampiakselinstefa ei vuoda ja sotke kytkinta ok!
vauhtipyörä koneistettu ja on ok!
kytkinpakettia kokeiltu 3:lla eri paketilla 2 X valeo 1 X sachs. EI ok!

Hyviä neuvoja kaivataan edelleen, jos jolla kulla kokemusta.

Vaihtoehtoja käydään läpi seuraavia kunhan kiveä saadaan kasaan.

1."uusi vaihdelaatikko"
2."uusi alakerta mottiin"
3."mittatilaus kytkin"

Mielestäni vaihtoehto kolme on vähän kuin autossasi on ajovalo rikki, ja palaa jostain syystä koko ajan käyttökelvottomaksi niin korvataan ajovalo taskulampulla, ongelma on mutta patentti tehty. Ei hyvä!

Kiitos!

Kirjoittaja:  zemial [ 18.09.2014 19:46 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Tuo kytkin on niin yksinkertainen paketti näissä, että jos sitä ei saa pitämään niin vika on ihan puhtaasti vain ja ainoastaan pajassa joka sitä korjaa.

Kirjoittaja:  Jankos [ 19.09.2014 07:02 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

No koneesta voi tarkistaa kampuran päittäisvälyksen, mutta tuskin on vikaa siinäkään. Ja kytkimen pääsylinterin vaihtaisin vielä jos kuitenkin jättää päälle ja tietty polkimen liikeradan että poljin nousee kunnolla ylös.

Kirjoittaja:  zemial [ 20.09.2014 09:33 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Ei päittäisvälys kytkintä saa luistamaan. Sitä pitäisi olla niin paljon, että koneessa ei olisi öljynpaineitakaan enää jos se johonkin vaikuttaisi.

Kun kytkin on ylhäällä ja kiinni, niin siinä ei silloin ole muuta kuin se jousilla levyä puristava paineasetelma ja vauhtipyörä ja ne ovat vain kiinni kampiakselilla ja booreilla lootan puolelle. Vaikka siinä olisi senttikin välystä kampiakselissa, niin ei se kytkintä irrottaisi välttämättä, hakkaisi vaan tosi rumalla äänellä vaihteiston suuntaan ja heiluttaisi tuota pakettia. Kuplassa joskus oli shimmilevyt väärin ja valystä oli varmaan 5mm kampiakselilla, eikä siinäkään kytkin luistanut, ääni oli vaan ihan kamala. Nuo välysongelmat aiheuttavat ekana sen, että kytkin ei irrota.

Onko tuo luistaminen nyt sitten millaista? Eli onko se ihan varma että tuo on kytkimessä tuo luisto, ettei siellä ole esim. boorit pettäny vetarista tai jotain muuta ihan outoa?

Kirjoittaja:  XM-Hannu [ 20.09.2014 11:18 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

"vm05 1.6 vtr coupe citikka normi vapaasti hengittävä vekotin"
Yksi tarkentava kysymys: Kuinka normaalitehoinen kone on? Jos vääntömomenttia on enemmän, kuin kytkin pystyy välittämään, niin luistaahan se väkisinkin...

Kirjoittaja:  Esa66 [ 20.09.2014 14:14 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Jotainhan siinä on ryssitty, jonkun komponentin valmistus, eli vaikka viallinen/väärä setti, tai asennus. Esim laitettu kytkinlevy väärinpäin etc? Luistaminen viittaa todella vahvasti näihin vaihtoehtoihin! Tuossahan taitaa tosiaan olla työsylinteri, haarukka,kytkinpaketti ainoat vaikuttavat komponentit. Onkos näissä vehkeissä minkälainen peränlukko? Servicestä nuo osat näkis itsekin, VINnillä.

Kirjoittaja:  olli__o [ 20.09.2014 22:07 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Sitten on välillä ufovikoja, jotka pitkän linjan arvonsa (väärin) tunteva asentaja saattaa ohittaa "aina nämä on tällä korjaantunut".

Asetelman ja levyn paikalleen laitossa pitäisi myös olla mahdollista huomata jos osat ei sovi (tai on liikaa kulumaa vaikka vauhtipyörässä) ja levyjousi purista tarpeeksi?

Ei kyllä mitään tietoa mikä tässä voisi nyt olla, mutta tulee mieleen vähän samantapainen kertomus jarruista: jarrut jäivät päälle (yksi pyörä) vaikka nosti polkimelta jalan, eikä vika ollut mikään "normaali" jumitus - vaan jarruletku oli sisältäpäin murtunut siten että letku toimi suuntaisventtiilinä, jarrutus kyllä toimi, mutta paineet eivät päässeet purkautumaan pois.

Oikein arvonsa tuntevan korjaamon luulisi tutkivan ja vaikka työsylinteristä lähtien, eli sulkee pois makaako kytkin jostain syystä päällä vai ei. Eikös tässä myös ole ihan laatikon ulkopuolinen työsylinteri, joka kääntää haarukkaa, eli kotikonstein sen sylinterin voisi ehkä ottaa vaikka kokonaan pois ja käydä koeajolla (ilman kytkintä, starttaamalla vaihde päällä alamäkeen) (varovaisuutta noudattaen toki) ja tutkii luistaako vielä vai ei...

Joku korjaamonkin vastuu ehkä pitäisi olla olemassa, jos luistavaa kytkintä ollaan korjaamassa eikä sitä saada kuntoon, ei siitä (vielä moneen kertaan?) voi kai täysillä laskuttaa, korjaamon vaihto ei kannata ainakaan siinä mielessä, mutta minkäs tietysti teet jos korjaamo ei osaa korjata? Mittatilauskytkinkään ei kuulosta kyllä normaalilta tavalta korjata luistavaa kytkintä, ellei ole joku erikoistarve (viritetty, ralli, ison veneen nosto usein tms...)

Kirjoittaja:  Hottenotti84 [ 01.10.2014 18:28 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Tarkennusta ja tilanne päivitystä tilanteeseen.

Ebay käy kuumana ja etsiskellään voimansiirtoon sekä hydrauliikkaan liittyviä osia.

Tekniikka siis 1.6i 16V vtr, tyyliin 110hp?!? eli nuhapumppu peli koneen tyyppinumeroa en nyt satu muistamaan, eikä ole missään ylhäällä.

Huoltohistoriaa ensin sen verran, että oli paikalisessa huoltoliikkessä numero 1, "jätetään pajan nimi omaan arvoonsa". Täällä vaihdettiin kytkin paketti valeon valmistamana, eli painelaakerit ja tätä painelaakeria ohjaavaa holkkia myöten. Lysti tuli maksamaan 600€ sisältäen työn ja osat. Eikä tullut kuntoon! Tästä vääntö menossa huoltoliikkeen kanssa saadaanko osahinta edes takaisin. Kyseinen huoltoliike siis vaihtoi valeon osat. Ei tullut kuntoon osat läks takasi valmistajalle, sekä tilasivat ja vaihtoivat taas uudet. sama juttu ei toimi no 3. kerralla vaihtoivat sachsin kytkinpaketin. toimi hurjat about 40km sit alkoi luistaa tuossa kotiapäin tullessa pikkumäkeä ylös 3.vaihteella vauhtia n. 30km/h kierrokset heilahti lähemmäs 5000rpm ja kun mäen päälle pääsi niin tuoksahti ihanasti kytkin.

Kyllästyin kyseisen huoltoliikkeen mutinaan ja saamattomuuteen ja vietiin seuraavaan huoltoliikkeeseen.
Täällä sitten koneistettiin vp, sekä vaihtoivat vielä kytkimen huolimatta huoltohistoriasta. Edelleen kytkin luistaa. no sitten vaihdettiin kytkimen työsylinteri, edelleen luistaa ja sillä tiellä ollaan.

Tosiaan kyseessä on ihan vakio peli ei mitään isompia virityksiä lukuunottamatta puskurihirviö luukkia ja pakoputki modausta "kahdella ulostulolla"

Työsylinteri liikkuu hienosti, poljin liikkuu hienosti. Itse kytkinpolkimen tuntuma on erittäin hyvä!

Näitä vaihdettuja kytkinlevyjä olen pällistellyt huoltajan kanssa ja levyssä on selkeät jäljetkin luistamisesta, noin 0.5mm syvät skriiput/naarmut aivan kytkinlevyn lamellien ulkokehällä. Ikään kuin kytkinlevyssä ei jostain syystä olisi riittävästä "pänniä" että pysyisi kiinni.


Täytyy myöntää, että meinaa kyllä hieman hermo pettää :)

Kirjoittaja:  XM Break [ 01.10.2014 18:53 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Tulee mieleen jatkuvasta luistamisesta vähän sinnepäin koneistus.

"Sorvari" ottaa vauhtipyörästä lastua vain kitkapinnasta eikä huomioi ohentaa myös paine-asetelman kohdalta vauhtipyörän otsapinnasta. Usein syynä, ettei "sorvari" viitsi ottaa ohjaustappeja irti.

Mitähän vauhtipyörä maksaisi?

(HDi:hin saa uuden alle satasella. Paljonkohan maksoi irroitus, koneistus ja asennus :( )

Kirjoittaja:  Kaapelimies [ 01.10.2014 21:53 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Hottenotti84 kirjoitti:
levyssä on selkeät jäljetkin luistamisesta, noin 0.5mm syvät skriiput/naarmut aivan kytkinlevyn lamellien ulkokehällä.


Onkos se kytkinsarja oikea, ettei ole vääränkokoinen kytkinlevy? Luistava kytkinhän jättäisi jäljet koko kitkapinnan osalle ja vauhtipyörän kytkinlevyyn vastaava osa sinistyisi lämmöstä. Vie se auto johonkin korjaamolle äläkä enää arvaamolle.

Kirjoittaja:  Natero [ 01.10.2014 22:18 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Uskomaton juttu, jos on totta...

Kirjoittaja:  Hottenotti84 [ 03.10.2014 11:16 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Totta tämä on.

Tänään kävin purkaamolla ja sovittiin, että käyn maanantaina koeajolla huoltajan kanssa demonstroin tämän naputusäänen hänelle, samalla sovittiin, että purkavat kyktinasetelman pois ja lähdetään varmistamaan osakoodeista että joka ikinen nippula ja nappula on auton alkuperäis osia, eikä autoon ole vaihdettu vaihdelaatikkoa toisesta autosta tms. ettei ole ns. sekasikiö osista.

Kävin itse henk.kohtaisesti toimittamassa VP:n koneistettavaksi ja noudin tämä ja kyllä on kalttaaltaan koneistettu, kuvaa tulee jälkeenpäin kun saan osat hyppysiini, tällä hetkellä valeon osien osakoodit ovat mappi öössä ilmeisesti koska edelliseltä korjaamolta näitä kyselin, tällä hetkellä tiedossa ainoastaan SACHS:n kytkinlevynkoodi joka on seuraava 1878000794, ja tässä on vielä selkeät merkinnät mitenkä päin kytkinlevy kuuluu asentaa.

Se mitenkä olen tästä naputusäänestä puhunut on huoltoliike nihkeästi ottanut kantaa, siksi koeajolle ensiviikolla ja väännetään asia rautalangasta.

Voisiko kytkimenluistaminen johtua "liiallisesta" kitkasta esim, jos nyt vaikka vetoakseli "hirttänyt kiinni tai vaihteiston akseli" tähän en jaksa uskoa sillä autorullaa vapaallakin todella hienosti vaihteet menevät silmään moitteetta.

Pienillä kierroksilla n.2000rpm auto toimii normaalisti esim 3-vaihteella, mutta kun tästä painat kaasua reippaammin niin kierrokset nousevat mutta vauhti ei juurikaan.

Purkuosia on erittäin nihkeästi saatavana, jos jolla kulla olisi tiedossa, "hyvä ja halpa" purkaamo, mistä voisi esim voimansiirtoon liittyvät osat ostaa tms. Homma vaikuttaa nyt siltä että ei auta muu kuin palikka kerrallaan kokeilla auttaako mikään.

Kirjoittaja:  IJN [ 03.10.2014 11:45 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Voisko olla mahdollista että paineasetelman pultit ovat pohjanneet reikiinsä vähän ennen kuin asetelma on kiristetty paikoilleen (puutuvat prikat tai väärät pultit tai ohuempi vauhtipyörä tms) ?
Asetelma sitten naputtelee puolilöysällä eikä paina levyä tarpeeksi jolloin kytkin luistaa. Pakettia avatessahan tuo on helppo tarkistaa.

Kirjoittaja:  Hottenotti84 [ 03.10.2014 12:35 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Kaikki teoriat ovat tervetulleita, ja asiat kyllä tutkitaan viimistä pulttia myöten, menen itse henk.kohtaisesti korjaamolle tarkastamaan myös nämä osat kun paketti on purettu, mutta itse en huomannut ensimmäisellä kerralla kun VP:n kiikutin koneistamolle, että olisi jälkiä ollut siitä että VP:olisi päässyt hakkaamaan, mutta "never say never" tämä tapaus on osoittanut sen.

Niin ja mainittakoon tähän väliin vielä, että koneistus maksoi 50€ ja uusi vauhtipyörä maksaa n.400€ Suomesta, ebaystä en ole oikein käypästä löytänyt, mutta yleisesti hinta haarukka sielläkin 300€-400€ välissä.

Koodi tälle 0532 K4 ja koodilla 0532K6 löytyy, mutta "heko heko" eipä sovikkaan :oops:

Kirjoittaja:  Jone2 [ 03.10.2014 12:39 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Osia luulisi löytyvän tuolta: http://www.tonistakeover.com/

Kirjoittaja:  Hottenotti84 [ 08.10.2014 09:11 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Parista paikasta kyselty mittatilauskytkintä ja ovat olleet sitä mieltä, että ei kannata lähteä laittamaan rahaa sellaiseen koska vika on perustavanlaatuinen, tässä erään custom pajan vastaus.

onpa erikoisen kuuloinen tapaus. En missään nimessä lähtisi hukkaamaan rahaa tässä kohtaa mittatilauskytkimeen tai muuhun, koska on ilmiselvää että nyt on perustavan laatuista vikaa jossain. Kyllä jopa halvimmankin tarvikekytkimen tulee kestää tällaisessa moottorissa aivan hyvin normaali 50 – 150tkm ajosuorite ilman mitään kenkkuilua.

Ensimmäisenä olisin itsekin ehdottanut että vauhtipyörän pinta on palanut ja se pitää koneistaa. Näin on ilmeisesti tehtykin. TOSIN, tulee huomioida että miten tuo on koneistettu? Vauhtipyörä ei aina ole suora pinnaltaan, vaan monissa autoissa siinä on tietty "korko” kitkapinnassa, eli kitkapinta on joko syvemmällä tai korkeammalla kuin vauhtipyörän kiinnityspinta. Jos näin on, on todella tärkeää että asetelma asentuu juurikin oikeaan korkoon, sillä jopa 0,5mm ero tuossa voi romuttaa kytkimen toiminnan ja väännönkeston pahan kerran. Meillä tämä yleensä tarkistetaan viritetyissä autoissa ns. trimmaamalla eli jousipainemittarilla mittalaitteistossa, ja sitten kytkinasetelman ja vp väliin laitetaan joko säätöprikkoja tai pintaa koneistetaan, riippuen ollaanko miinuksella vai plussalla.

MUTTA, jos on vakioauto ja vauhtipyörän pinta on normaalisti suora alkujaankin ilman erityistä koverrusta tai kohotusta, silloin tästä ei pitäisi olla kyse.

Seuraavana tosiaan kyseeseen tulee hydrauliikka, jos kytkimen työsylinteri tai pääsylinteri pettävät, yleensä se oireilee niin että kytkin ei jaksa enää irroittaa ja vaihteet ei kytkeydy. Mutta ei ole aivan harvinaista että jumitusta voi olla toisinkinpäin ja kytkin jää kantamaan. Kerroit että nämäkin on vaihdettu uusiin ja kytkin ilmattu.


Onko kytkinpoljin säädetty oikein, eli asianmukainen vapaaliike löytyy eikä se ”kanna” ajon aikana?


Kuvailemasi ääni kyllä voi hyvin johtua joko vetoakselistosta, tai vaihteistosta esim rikkoutunut akselin laakerointi, jos kerran ilmenee kaikilla vaihteilla yhtälailla. Mutta kytkimen toimintaan en näe tällä vaikutusta, kytkin on kiinnitetty kuitenkin moottorin puolelle vauhtipyörään. Mutta kyllähän akselin laakerointi kannattaa tarkistaa, tuntuuko merkittävää klappia vaihteiston pääakselissa kun ottaa kiinni ja heiluttaa? Rullaako vaihteisto käsin pyörittäen?

Samanmoista ääntä voi pitää myös rikkoutunut moottorin päittäislaakerointi tai alakerran laakerointi mutta se ei kyllä kirskumiseksi muutu, ja yleensä liittyy tiettyyn kierrosalueeseen. Siksi veikkaan että kyse täytyy olla voimansiirron puolelta.

Jos auton kytkin painetaan ajon aikana pohjaan ja veto loppuu, häviääkö ääni moottorin puolelta vai jatkuuko yhä (voimansiirron pyöriessä)?


vääntö ja paini jatkuu

Kirjoittaja:  Wesa [ 08.10.2014 10:34 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Selvästikkin luistaa tietyllä momentilla ja uusilla osilla hieman myöhemmin. Oletan että asetelmaa kiristettäessä olisi huomattu jos spänningiä on liian vähän jonkun sopivan 3-5 mm sijasta ja jos jousilevy jää kovin kartiomaiseksi kiristyksen jälkeen? Vastinpinnat tuskin niin kartiomaiset että etteiko levy sisäänajautuisi pienen luiston jälkeen. Voiko vaihteen akselin uritus olla kulunut tai kiertynyt niin että aiheuttaa kytkinlevyyn aksiaalivoiman joka painattaa sitä kupille ja pyrkii keventämään asetelmaa? Tämä vika voi myös olla akselin laatikon sisäpuoleisessa päässä. Asteen vinouskulmalla voima voi olla tuossa n. 35 kiloa. Paikallisesti kulma voi olla suurempi jos akseli kulunut pykälälle jolloin voimat moninkertaisia mikäli uusi levy ei asetu samaan kohtaan. Tuntuuko vaihdekepissä nykimistä naksutuksen kuuluessa? Voisi kieliä vaihdeakselin lukituksen löystymisestä tai laakerivauriosta joka voisi välittyä kytkimen urituksen kautta levyyn mikäli uritus ahdistaa ja tai kulunut pykälälle?

Kirjoittaja:  Oldis [ 13.10.2014 10:36 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Ota vaihdelaatikko pois ja katso mikä siellä on, Arvaan, että sieltä löytyy hajoamistilassa oleva painelaakeri, jollei ole jo hajonnut, meidän 207 pösöstä hajos kytkin alle 50 tuhannen,

Kirjoittaja:  Pasis [ 13.10.2014 12:20 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Kannattaisi lukea ainakin aloitusviesti, jos haluaa että vastaus liittyy edes jotenkin kysymykseen. :roll:

Kirjoittaja:  Hottenotti84 [ 09.12.2014 18:19 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Vaihdelaatikkoa ei ole irroitettu eikä sen koommin vielä tutkittu, mutta kuitenkin tälle nykyiselle kyktinpaketille tehtiin "koepenkki" eli asetelma pultattiin kiinni momentti avaimella testattiin ja 140Nm kohdalla alkaa lipsua.

Parhaillaan odotellaan uutta vauhtipyörää nykyisestä on otettu jo about millinverran pois.

Mikäli uusi VP ei auta mitän kaivellaan vaihdeaski irti ja tutkitaan se läpikotaisin.

Kuten Wesa sanoi, voi hänen teoriansa osoittautua oikeaksi. Odotellaan ja ihmetellään tässä on niin monet konstit kokeiltu, että alkaa olemaan aika isotatti otsassa ja keskittyminen, sekä mielenkiinto herpaantumaan koko projektiin. :evil:

Kirjoittaja:  kaselin [ 09.12.2014 18:51 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Alkuperäinen vauhtipyörä Saksasta original teile 264€

Kirjoittaja:  Hottenotti84 [ 06.02.2015 10:55 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Päivitystä taas murheeseen.

Tilanne näyttää paremmalta, tosiaan ebaystä löysin alkuperäisen vauhtipyörän.

Vauhtipyörä koeponnistettiin ja auton papereiden mukaan huipppuvääntö on 140Nm, ja paketti kesti ennen kuin alkoi lipsumisen merkkejä näyttämään niin 180Nm, en sitten tiedä kuinka paljon sen oikeasti pitäisi kestää.


Auto toimii moitteettomasti kylmällä/viileällä koneella, kunnes kone lämpiää siis ihan kunnolla, niin tämä naputtava ääni palaa, muttei ole niin kova.

Vauhtipyöränvaihto auttoi sen verran, että tähän asti kaupunkiajossa auto on naputusta lukuunottamatta toiminut moitteettomasti.

Vielä en ole päässyt / ehtinyt testaamaan, että kuinka toimii moottoritie-ajossa, että esim. jos halua vauhdin nostaa 80km/h --> 100km/h, että kuinka vaivattomasti tämä käy. Pieni epäilys on, että vp:n vaihto on vain hetkellinen helpotus ollut.

Kirjoittaja:  Cikatti [ 08.02.2015 03:50 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 1.6i 16V VTR 2005 kytkin luistaa. 120tkm ajettu

Kyllä tämä nyt vähän otti okulaariin: "tuossa kotiapäin tullessa pikkumäkeä ylös 3.vaihteella vauhtia n. 30km/h"
= terveisiä kytkimelle.

Sivu 1/3 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/