Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

C6 jarrutehostinprobleema
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=18865
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  citrique [ 18.08.2014 16:58 ]
Viestin otsikko:  C6 jarrutehostinprobleema

C-kuukkelista katosi jarrutehostus aika yllättäen moottoritievauhdissa. Ei kovin miellyttävä tunne kun parin tonnin massaa koittaa hidastella treenaamattomalla pohjelihaksella :roll: automaatista ei hidastukseen tunnetusti ole paljon apuja kuten ei parkkeeraukseen sopivasta nappikäsijarrusta. C6 Owners palstalta tutkailin että aikoinaan on ollut takaisinkutsu koskien alipainepumpun putkea ja venttiiliä, tässä 130th ajetussa saksantuontiautossa on kaikki merkkiliikkeen leimat mutta eipä taida olla noita vaihdettu...Varoituksen sana siis kaikille kutoskuskeille, tuo saattaa olla aika vaarallinen ominaisuus mikäli ei ole aikoinaan hoidettu kuntoon. Tässä tapauksessa onneksi ei mitään käynyt, pohje oli sen verran kunnossa että vauhti aikanaan hiipui ja auto päätyi varovasti ajaen kotipihalle. Nyt sitten selvitellään mm. maahantuojan kantaa, tuleeko tehtaan puolelta enää apuja vaiko eikö.

Kirjoittaja:  citrique [ 23.08.2014 14:06 ]
Viestin otsikko:  Re: C6 jarrutehostinprobleema

Saksasta löytyi tieto, kampanja oli tehty -08 10tkm kohdalla, joten eipä ole maahantuojaa koskeva asia enää. Ens viikolla selvitellään mikä osa sieltä on antautunut...

Kirjoittaja:  citrique [ 19.09.2014 12:43 ]
Viestin otsikko:  Re: C6 jarrutehostinprobleema

joopa joo moottoriöljyt pumpun kautta tehostajalle josta kalvo tuhoutunut öljyn vaikutuksesta :cry: ...vaihdettu pumppu, seuraavaksi tehostaja. ajokm tosiaan 130th eli aika kuraa nää osat PSA:lla

Kirjoittaja:  ds-jekkeri [ 20.09.2014 13:28 ]
Viestin otsikko:  Re: C6 jarrutehostinprobleema

Joopa joo, viimeistään noilla kilometreillähän se C6 alkaa hajoamaan alkutekijöihinsä. Itse olen vähän arvellut, että yli 40.000 ajettua C6:sta ei oikeastaan kannata enää "ajoon" ostaa. Jos tykkää niitä korjailla joka viikko tonnilla niin ehkä sitten.

Kirjoittaja:  Natero [ 20.09.2014 13:51 ]
Viestin otsikko:  Re: C6 jarrutehostinprobleema

Kateellisten jupinaa :D . Minulla on takana 80000km mukavaa matkaa kutosella. Mittarissa nyt 170000km. Kieltämättä ylläpitokulut ovat korkeat, mutta vastineeksi saa hyvää kyytiä. Jos haluaa säästöpossuauton, C6 on ehdottomasti väärä valinta. Onneksi myös purkuosia saa minulta ja täältä: http://www.varaosahaku.fi/fi-fi/Citroen ... arttype_id[0]=0
Toivottavasti Citroën tekee vielä vastaavan auton, ettei minun tarvitse ajaa loppuelämääni samalla mallilla.

Kirjoittaja:  Sitikkapuoskari [ 20.09.2014 13:54 ]
Viestin otsikko:  Re: C6 jarrutehostinprobleema

Voi olla vaikea välttyä moiselta ainakaan automerkkiä vaihtamalla. Tehostimen valmistaja lienee Ate-Bosch ja alipainepumpun tekijä Delphi tai Pierburg.. Huonoa säkää vaan, leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä. ;)

Kirjoittaja:  citrique [ 20.09.2014 14:50 ]
Viestin otsikko:  Re: C6 jarrutehostinprobleema

Ei se vaihtamalla parane, näinhän se on. Alkaa vaan muistista unohtumaan nuo kuutosen hyvät puolet kun auto on toukokuun alun jälkeen tainnut olla viikon ajossa, muuten korjaamolla...ok, peräkolari oli tietty siihen alkuun, sit oli vikavaloepisodi joka aiheutui turbon hukkaportin vivustosta, sitten katosi ilmastointi, jarrut, tukivarsijumppaa... 8-) tästä kuitenkin jatketaan

Kirjoittaja:  Natero [ 20.09.2014 15:40 ]
Viestin otsikko:  Re: C6 jarrutehostinprobleema

Olen ilmeisesti varsinainen onnenpossu.

Ei ole C6 ollut päivääkään pois ajosta neljän vuoden aikana. Kerran on viety hinurilla huoltoon. Syynä silloin oli palanut, alimitoitettu startin sulake.

Taitaa sama tauti ja sama huoltoohje päteä monessa muussakin PSA-autossa; sulake pitää vaihtaa isompaan.
Silloin oli "tilanne" päällä, joten en ehtinyt tutkimaan akkojen kirjaa (käyttöohje) ja vaimon C5 oli parin kilometrin ja puhelinsoiton päässä.

Huollot/ korjaukset ovat hoituneet itselleni sopivalla aikataululla. Muuta ajoa estävää vikaa startin sulakkeen lisäksi ei ole vielä ilmaantunut.

Mittariston poksahtaminen laittoi hiukan jännitystä ajeluun, koska kaikki varoitusviestit eivät olisi tulleet perille? Nopeuden näki kuitenkin tuulilasinäytöltä ja sinne olisi kai tullut muutkin hälytykset? Bensakutosen puolaongelmat tiedetään ja niitäkin on ollut, mutta matka ei katkea. Perille pääsee, joskin rauhallisesti ja älykäs moottorin ohjainlaite osaa pistää ruiskutuksen poikki puolavikaisesta sylinteristä, joten kattivaurioita ei pääse syntymään.

Citroën-lasit ovat tukevasti silmillä ja pysyvät, ellei jokin valmistaja pysty parempaa esittämään yhtä kilpailukykyiseen hintaan.
S-sarjalaista meseä ilmajousilla kyselin koeajoon, mutta eipä näillä raukoilla rajoilla sellaista ollut. Olisiko parempi, en tiedä, mutta tiedän sen, ettei minulla ole varaa sellaiseen. Sen tiedän, että E-mese, seiskasarjan bimmeri, volvon s80 tai audi a6, eivät tule kysymykseen.
E-mese ei kylläkään edes yritä kilpailla kutosen kanssa. A8 audi?

Kirjoittaja:  citrique [ 29.09.2014 22:18 ]
Viestin otsikko:  Re: C6 jarrutehostinprobleema

Sitikkapuoskari kirjoitti:
Tehostimen valmistaja lienee Ate-Bosch ja alipainepumpun tekijä Delphi tai Pierburg.. Huonoa säkää vaan, leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä. ;)

Tehostajassa lätkä Ate ja pumpussa Bosch, öljyssä kylpivät molemmat. Iso Kiitos Loimaalle nyt C6 TOIMII...pisteenä iin päällä tehty nelipyöräsuuntaus joka oli hmmm Veholta unohtunut alatukivarren vaihdossa, haritusta oli ja reilusti...palautui kotimatkalla mieleen että onhan hienoa kyytiä ja kyllä tää kaikki kannatti 8-)

Kirjoittaja:  citrique [ 30.09.2014 00:26 ]
Viestin otsikko:  Re: C6 jarrutehostinprobleema

Niin tulee mieleen että huollossa kannattaisi tarkastaa alipainepumpulta tehostajalle menevän letkun mahdollinen öljyisyys irrottamalla, jos siis haluaa välttyä jarrujen katoamiselta jossain vaiheessa. Letkun sisällä ei öljyä saa näkyä, muuten seuraa ongelmia. C6 palstalla oli maininta että tätä vaivaa on ollut 2,7 koneisissa landrovereissa, jossain bemareissa ja sitikoista kutosen lisäksi ihan perus C4:sissakin.

Kirjoittaja:  Xantippa [ 30.09.2014 07:57 ]
Viestin otsikko:  Re: C6 jarrutehostinprobleema

Liittyyköhän tähän jotenkin kun mulla kovalla pakkasella saattaa joskus uupua jarrutehostus ekoissa jarrutuksissa? C5 III 2.0 HDi siis kyseessä. Näissäkin ollu joku kamppis jarrutehostimeen liittyen aikanaan, ja tähän yksilöön se on tehty.

Kirjoittaja:  Jankos [ 30.09.2014 08:15 ]
Viestin otsikko:  Re: C6 jarrutehostinprobleema

Öljyhän ei voi mennä tehostimeen silloin kun alipainepumppu toimii, ilma kulkusuuntahan on käytännössä aina tehostimelta pumppuun. Mutta tuolla on varmaan ajettu alipainepumppu sekä tehostimen takaisku rikkinäisenä ja silloin se pumppu vuotanee öljyä ja tehostimen kalvo pumppaa öljyä ylös. Eli tehostin pitäisi aina alipainepumppuvian jälkeen tarkistaa mahdollisen öljyn takia.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/