Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 3 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Berlingo 1,4 -99 vikakoodien luku ei onnistu
ViestiLähetetty: 09.09.2014 18:04 

Viestit: 1
Osaisko joku kertoa mikä on vikana kun vikakoodien luku ei onnistu laitteet tunnistaa että on kytketty autoon muttei pääse siitä eteenpäin. Pitäis selvittää missä on vika kun laittaa kylmänä käyntiin niin aluksi käy hyvin mutta hetken käytyä jostain syystä imu lykkää lisää bensaa että auto meinaa sammua ajamaan ei pysty ennen kuin imu on lähtenyt pois päältä?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Berlingo 1,4 -99 vikakoodien luku ei onnistu
ViestiLähetetty: 10.09.2014 08:49 

Viestit: 65
No eihän tuossa varsinaisesti ole vikaa,,,vaan OBD ohjelmisto ei ole vikakoodin lukijassa auton kanssa yhteen sopiva,, merkkikohtainen "vikakoodin" lukija on tietysti varmintapa selvittää vikakoodi,,,jos OBD valo mittaristossa palaa on varmuudella vikakoodi olemassa..Lexia on Citroen/Peugeot autoille suunniteltu ohjelmisto, vikakoodin lukuun ja poistoon,,halpis koodin lukijoilla ei välttämättä pysty vikakoodia poistamaan vaikka sen lukea pystyisikin, toki niissäkin on ihan päteviä laitteita mutta kokemuksia kannattaa hankkia ennen laiteen ostoa mikä toimii ko autossa ja mikä ei.. 2000 vuosi oli OBDII järjestelmien yleistymisen aikaa eli saatiin tuo testeri pistoke standartisoitua edes jollakin tavalla yleiseksi,,, toki kaapeleita on vieläkin tarjolla useita eri malleja,,


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Berlingo 1,4 -99 vikakoodien luku ei onnistu
ViestiLähetetty: 10.09.2014 18:27 
OBD, On Board Diagnostic, tuli bensa-autoihin 2001 ja dieselkäyttöisiin 2004? OBD-koodeja pitää pystyä lukemaan millä tahansa yhteensopivalla laitteella.

OBD on lainsäätäjien aikaansaannos, hyvä sellainen, koska jokaista merkkiä varten ei tarvitse hankkia omaa laitetta/ softaa. Erilaisia EOBD- (Euro On Board Diagnostic) protokollia on useita, mutta halpislaitteetkin yleensä osaavat ne.

OBD näyttää vain päästöihin vaikuttavat viat ja ovat P0XXX-muotoa. Eri juttu valmistajakohtaiset koodit. Niiden lukemiseen tarvitaan valmistajakohtainen laite/ softa.

2001 bensa- ja 2004? dieselautoja vanhempiin usein tarvitaan kalliimpi laite. Jos halutaan oikea monimerkkidiagnostiikkatesteri, jolla voi tehdä asetuksia ja muutoksia autoon, pitää rahaa laittaa likoon tonnitolkulla.

Suuntaa-antava hinta-arvio kunnollisesta ja laillisesta testeristä: Hankintahinta 3500-tolkuton, päivitykset/ vuosi 750-tolkuton.
Tolkuttomuutta edustavat kalliit Boschin laitteet, jotka lakkaavat toimimasta, jos järjettömän kallista vuosipäivitystä ei makseta.
Tolkun hintaista ja ranskalaisissa hyvin toimivaa laitetta ja softaa löytyy mm. Launchilta ja Texalta.


   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 3 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: