Xsara 1.6 16v -2002 oli tuossa vuodenvaihteen tienoilla viitisen viikkoa seisonnassa.
Käyttöönoton jälkeen jälkeen vaihdekeppi oli uskomattoman jäykkä hämmentää, siis ei olisi saanut olla enää yhtään jäykempi tai ei ajamisesta olisi tullut mitään. Hetken epäilin että vaihteistoöljyihin on sekoittunut jotain. Outoa oli se, että jäykkyys ei kadonnut 100km ajon jälkeen ja oli läsnä vielä seuraavankin päivän.
Vasta kolmantena ajopäivänä alkoi "sulamaan". Lämpötilat oli tuolloin vain 0 ja viiden pakkasasteen välimaastossa. Tämä siis noin viikko sitten. Kun vertailukohtana esim eilen -12 pakkasessa vaihteisto oli normaalin notkea.
Onko loota siis ollut jotenkin syväjäässä, vai mikä tuon selittäisi? Oliko sinne kondensoitunut vettä joka oli jäätynyt? Onko Xsaralle mahdollista tai tyypillistä että esim tuulilasin edestä alas valuva vesi päätyisi laatikkoon jos joku tiiviste falskaa?
Xsara Picasso 1.6 HDI 2007 360tkm
|