Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Uuden C5:n ohjaus mättää?
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=20118
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Xaateri [ 27.01.2015 11:40 ]
Viestin otsikko:  Uuden C5:n ohjaus mättää?

C5 A-katsastuksen UUDEN TILASTON toiseksi huonoimpana OHJAUSVIKOJEN TAKIA. Mikä niissä on vikana. Koiran luutko taas vai ?

Kirjoittaja:  sitikkaporo [ 27.01.2015 11:54 ]
Viestin otsikko:  Re: Uuden C5:n ohjaus mättää?

Olisko se alatukivarren "nivel" eli laakeri, mikä näissä tuntuu väljältä, ja aiheuttaa hylyn jos ei ole Trafin tulostetta asiasta mukana. Tai inssi tietoinen asiasta. Ja kyllä koiranluitakin menee ja raidetangon päitä.

Kirjoittaja:  Teuski [ 27.01.2015 11:55 ]
Viestin otsikko:  Re: Uuden C5:n ohjaus mättää?

Eikös C5-III ja 407 hylätty alkuvaiheessa usein aiheettomati etupään nivelten/laakerien takia, mutta siihen tuli Trafilta tarkennus katsureille.

Mutta vieläkö se tuossa tilastossa näkyisi?

tilasto siis esim. tässä:
http://www.iltamakasiini.fi/artikkeli/262301-uusissa-autoissa-runsaasti-vikoja-katso-oman-merkkisi-katsastustilasto

Toisaalta kaipa sitä ennemmin kestää hylkäyksen väljästä koiranluusta ja huonon tilastosijoituksen kuin esim. tilastomenestyksen ja paskan DSG:n ;)

Kirjoittaja:  HiTec [ 27.01.2015 11:57 ]
Viestin otsikko:  Re: Uuden C5:n ohjaus mättää?

Trafin listoilla ollaan sijalla 5 sieltä heikoimmasta päästä 2010 käyttöönotetuissa :cry:
http://www.trafi.fi/filebank/a/13941096 ... 010_13.pdf

Citroen C5, hylätty 14,70%
- Ohjausnivelet ja -tangot
- Jousitus ja iskunvaimennus
- Sisäinen valvontajärjestelmä (OBD)

Itsellä viime syksynä laakista meni läpi, mutta vain rimaa hipoen. Ensikesän huoltokohteiksi tuli koiranluut edestä (takaa ne vaihdettiin jo vuosi sitten) sekä jarrulevyt ympäri, autolla n. 270tkm jo takanaan :|

Kirjoittaja:  Le_Dandy [ 27.01.2015 17:22 ]
Viestin otsikko:  Re: Uuden C5:n ohjaus mättää?

Teuski kirjoitti:
Eikös C5-III ja 407 hylätty alkuvaiheessa usein aiheettomati etupään nivelten/laakerien takia, mutta siihen tuli Trafilta tarkennus katsureille.

Tiedotteessa kerrotaan vain aksiaali- eli pystyvälyksen olevan sallittua. Tästä ei kovin paljon ole apua, sillä yleensä välys on nimenomaan säteisvälystä. Kyseinen osa kuuluu etuakselistoon, se siis ei esitä niin merkittävää roolia kuin raidetankojen ulkopäät, jotka kuuluvat ohjauslaitteistoon ja taitavat olla se yleisin syy C5 X7:n hylkäykselle.
Tässä ohje:
http://www.trafi.fi/filebank/a/14145817 ... usohje.pdf

Teuski kirjoitti:
Toisaalta kaipa sitä ennemmin kestää hylkäyksen väljästä koiranluusta

Koiranluusta ei hylätä, vaan annetaan korjauskehotus.

Hylkyviat jousituksessa lienevät etupäässä jousisylintereistä (pun intended).

Kirjoittaja:  Teuski [ 28.01.2015 07:24 ]
Viestin otsikko:  Re: Uuden C5:n ohjaus mättää?

Le_Dandy kirjoitti:
Koiranluusta ei hylätä, vaan annetaan korjauskehotus.

No eihän siitä yksistään hylätä, mutta useampi pieni (3?) korjauskehotus aiheuttaa myös hylkäyksen. Kiinkahan iso osa tilaston hylkäyksistä on tuollaisia palaneita polttimoita ja koiranluita?

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/