Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=20770
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  mmjk [ 27.04.2015 08:20 ]
Viestin otsikko:  C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Ehkä n. vajaan vuoden C5:ssani - vm. 02 - on ilmennyt seuraavanlainen pulma:

Kun auto on seissyt esim. yön yli, niin liikkeelle lähtiessä tuntuvat jarrut jumittuneen kiinni. Kun sitten ykkösvaihteella tai pakilla 'nykäisen' vähän, niin sitten ne ikään kuin päästävät irti. Ja tämä siis ilman että käsijarru olisi ollut päällä.

N. kaksi ... kolme vuotta sitten eteen vaihdettiin toinen jarrusatula, koska jarrut jäivät laahaamaan. Ja toinen vaihdettiin n. kolme kuukautta sitten.

Talvella luulin tuon johtuvan siitä, että auton renkaiden alle sulanut lumi olisi jäätynyt kiinni renkaisiin että alla olevaan autotallin pohjaan, mutta tästä tuskin on näillä keleillä enää kysymys.

Onko siis jollekin Teistä sattunut vastaavaa tai olisiko jollakin muuten tietoa po. pulman syistä ja erityisesti siitä kuinka se poistetaan?

Kirjoittaja:  ealab [ 27.04.2015 08:57 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Yleensä näihin auttaa satulan säännöllinen, ainakin vuosittainen huolto. Yksi ratkaiseva asia on satulan käsijarruvivun täydellinen palautuminen! Käsijarruvaijeri on siten säädettävä. Haepa juttuja satuloista.

Kirjoittaja:  mmjk [ 27.04.2015 09:14 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Kiitokset ealab:ille kommentista ja neuvosta. Ja tuon käsijarruvaijerin säädön tärkeyden kuin myös jarrusylinterien - laajemmin: satulan - toiminnan merkityksen opin tuon ensimmäisen satulan vaihdon vuoksi: ilmeisesti ainakin osin tuon vaijerinsäädöstä ja/tai jumittavasta jarrusylinteristä johtuen ns. poltin toisen etupyörän jarrusydeemin.

Mutta nyt käsijarru tuntuu palauttavan hyvin enkä muutenkaan ole huomannut jarrujen laahaavan - tietenkin pois lukien se, että juuri tämä aiheutti tuon toisen jarrusatulan vaihdon jokin aika sitten.

Ja mikä näin ollen on hämmästyttävintä: jos jarrut eivät siis 'laahaa' ajossa enkä ajon päätyttyä laita käsijarrua päälle, niin kuinka ihmeessä aamulla ajoon lähtiessäni jarrut voisivat olla jumittuneet kiinni? Kauhiast' ihmettelen!

Kirjoittaja:  kaselin [ 27.04.2015 09:44 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Ihmettelenpä vaan että miten ne irtoaa autoa liikuttamalla jarruun koskettamatta, mystistä mutta niinhän ne viat joskus on. Oletko varma että kässärimekanismi satulassa toimii / palauttaa täysin kannattaisi ainakin rasvailla ja varmistaa.

Kirjoittaja:  svc [ 27.04.2015 10:02 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Myös takapalat voivat tarttua levyihin ja tähän auttaa takajarrujen säännöllinen puhdistaminen mieluiten aina kesä-talvidenkaiden vaihdon yhteydessä.

Takajarrujen puhdistus kuuluu jopa huolto-ohjelmaan ja koskee kaikkia malleja, joissa on alumiinisatulat, eikä haittaa mitenkään terässatuloitakaan.

Palat ja myös niiden paikat puhtaiksi. Hammasharjan kokoinen teräs- tai messinkiharja on juuri oikea työkalu. Hengityssuojainta kannattaa käyttää vaikka nykypaloissa ei asbestia olekaan. Ei se jarrupöly vieläkään terveellistä ole.

Sitten palat takaisin niiden liukupinnat pienellä määrällä kupari- tms. tahnalla voideltuna.

Kirjoittaja:  P51 [ 27.04.2015 10:35 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Tuon mahdollisen käsijarru ongelman pystyy sulkemaan helposti pois irroittamalla vaijerit satuloista..jos jarrut edelleen päällä,niin vika muualla..Näissä on myös se ongelma että takajarrut juuttuu satulan vääntymisen johdosta...

Kirjoittaja:  kaselin [ 27.04.2015 12:15 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Ei se vika yksin ole VAIJEREISSA satulassa oleva meganismo jumiutuu ryytyy.

Kirjoittaja:  tarttis [ 27.04.2015 12:44 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Mulla teki samaa, pienessä määrin. Parani kun putsasin jarrut, ja käsijarruVIVUN herkistelin, eli CRC;tä runsaasti ja pihdeillä edestakaisin heiluttelua.

Kirjoittaja:  mmjk [ 28.04.2015 19:00 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Kiitokset kaikille vastanneille neuvoistanne ja kommenteistanne.

Toistan tässä vielä itseäni: se minua erityisesti kummastuttaa, että kuinka jarrut voivat kytkeytyä päälle yön aikana, kun en ole illalla laittanut käsijarrua päälle ja ajossa ollessa jarrut eivät tunnu laahaavan? Toisaalta - mikä muukaan siellä voisi pitää aamulla autoa kiinni/paikoillaan ( sitä nytkäytystä tarviten ja jonkinmoinen kalahdus seuraten) kuin jarrut? Ja etu-, taka- vai sekä/että - tätä en osaa varmasti sanoa, mutta se irtoamisääni mielestäni tulee edestä.

Olen myös sallinut itselleni kerrottavan, että Citikan hydrauliset jarrut voisivat jotenkin 'vuotaa' ja päästää painetta jarrusylintereihin, jotka sitten autoa liikutettaessa laukevat pois päältä eli jotenkin jarruihin kertynyt paine pääsee tasaantumaan jonnekin systeemin autoa liikutettaessa ja näin tuo jarrujen kiinni pitämiseltä tuntuva efekti katoaa. En ole asiantuntija tässäkään lajissa eli C5:n jarrujen hydrauliikassa, mutta Teistä joku saattaapi olla? Ja niinpä toivonkin kommenttia voisiko tuo suurpiirteisesti - mutta toivottavasti ymmärrettävästi - kuvaamani ilmiö tapahtua?

Citikallani on nyttemmin ajettu hieman yli 280 tkm, joten kulumista lienee tapahtunut monipuolisesti hydraulisysteemeissäkin ja näin mahdollsia vuotoja/ohivirtauksia ilmennee monipuolisest? Mutta alleen se ei tunnu eikä näytä laskevan ainakaan mitenkään huomattavasti - pois lukien jo korjattu jäähdyttäjän nesteen katoaminen. Se taas johtui moottorin ylä/sivuosassa olevan ilmausruuvin tiivisteen pitämättömyydestä. Kipling'iä siteeraamatta!

Kirjoittaja:  kaselin [ 28.04.2015 19:24 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

C5ssa on ihan normi jarrut jarrutehostaja ,pääsylinteri jne ja väliaineena jarruneste siis ei ole yhteydessä hydrauliikkaan.

Kirjoittaja:  Sitruunaseppä [ 28.04.2015 22:06 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Tuntematta C5:a, onko käsijarruvaijerit oikein kiinnitetty ja vasen/oikea vaijeri oikeilla paikoillaan? Käyttövivut jarrusatuloissa oikeassa "alkuasennossa"? Kehittämäni teorian mukaan auton korin laskeutuminen vetäisi virheellisesti asennettujen vaijerien vuoksi käsijarrun päälle - tai - auton yöpaikka olisi ylä/alamäkeen, mikä tekisi samaa?

Perustan teoriani ZX:ään. Ostin auton, laittelin jarrut ja ihmettelin, kun takajarrut vetää lukkoon kunnolla kurvatessa. Oikea ja vasen käsijarruvaijeri oli ristissä, takatukivarsi veti kässäriä päälle kunnon alasjoustossa.

Kauempaa haettu syy voisi olla jarrunesteen "jousimaisuus", mikä tarkoittaisi jotain epäpuhtautta, vettä, kaasua, entäpä peräti löhmiä???

Kirjoittaja:  XM-Hannu [ 28.04.2015 23:03 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Tekeekö samaa kuivan päivän jäkkeen? Voisiko märällä säällä vain jäädä vettä palan ja levyn väliin, ja jäädä tuulettumatta kuivaksi, jolloin pala vaan kevyesti ruostuisi kiinni. Vaatii pienen nykäyksen lähteäkseen pyörimään.

Toinen hiuksenhieno mahdollisuus vian aiheuttajaksi (ainakin BX ja Xantia) takajarrusatulan ja tukivarren välipintaan muodostuu alumiinisuoloja (-kloridi, -hydroksidi tai -oksidi) niin paksu kerros, että vääntää satulan vinoon, jopa katkaisee kiinnityspultin. En tiedä, koskeeko tämä C5:sta.

Kirjoittaja:  P51 [ 28.04.2015 23:39 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Kyllä tuo satuloiden vääntyminen on nimenomaan c5:sen ongelma..Jos haluaa selvittää mi(t)kä pyörät jumittaa,niin auto pukeille yöksi..Olisiko vaan niin että jarrupalat ruostuu kiinni..?Voisi johtua palojen kitkamateriaalin metallipitoisuudesta?

Kirjoittaja:  ealab [ 29.04.2015 08:16 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Jämähtämisen syitä mm. Satula alkanut vääntyä, jo mainituista syistä*, vähänkin laahaavat jarrut= palat kiinni kiekoissa ja siten vähän ruostuu aamuksi. Huomaa siitä, että kiekossa saattaa olla palan muotoisia ruosteläiskiä. Mielestäni laahaamattomuus toteutuu siten, että pyörä pyörii kuin jarrupalat olisi poistettu. Xantiassakin laahaamattomuus on lähinnä toiveajattelua. Melko liki saa hoidolla. Ruostuminen johtunee myös siitä, että jarrupaloissa on rautaa kitkamateriaalin seassa. Raudan käyttö kitkamateriaalina ei ole harvinaista. Rautatiekalustossakin jarrukengät valurautaa.
*Tämän huomaa myös enemmän tai vähemmän vinoon kuluneista jarrupaloista. Eräässä Xantiassa takasatulat oli sen verran jo vääntyneet, että toisen satulan toinen pultti oli venähtänyt poikki. Kaikissa näissä tapauksissa myös uudet pultit peliin.

Kirjoittaja:  P51 [ 29.04.2015 20:31 ]
Viestin otsikko:  Re: C5:n jarrut laahaavat yön seisomisen jälkeen?

Eikös noihin vanhempiin citikoihin ollut joskus 80luvulla "erikoistyökalu" jarrupalat..Eli rautaiset(karkaistut) jarrupalat joilla saatiin urautuneet levyt suoriksi kun ne vaihdettiin oikeiden palojen tilalle,ja ajettiin jonkun matkaa..Oli muuten ihan alkuperäistyökalu ..kaikkea se ranskalainen keksii....:D

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/