|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Cikatti
|
Viestin otsikko: Vesiväreistä ja ympärillä pyörivästä myytistä Lähetetty: 12.08.2009 18:07 |
Viestit: 5855 Paikkakunta: Tuusula
|
|
Nykyäänhän tosiaan autoväriä ostaessa saa vain vesiväriä eli entinen metallihohtomassaväri jota ohennettiin tinnerillä saa nykyään vesivärinä. Kaupassa sekoite tehdään niin että siinä on mukana ohenteena sopivasti vettä 5-10% ja ei muuta kuin ruiskuun ja ruuttaus. Se käyttäytyy oikeastaan kuten helposti maalattava massaväri ja mm erinomainen maalauslämpötila vesivärille on noin 17-18 astetta mutta kuitenkin ilman kosteuden ollessa liki normaali, mieleellään noin 60% tai alle.
Kun vesiväriä on säilötty vuosi, niin, eipä hätää, purkki auki ja loraus vettä MUTTA sen pitää olla tislattua vettä ja taas luonaa.
Lakkaus taasen on ihan kuten ennenkin eli acryl-lakkaa tinnerillä eli ne eivät sentään ole vielä vesilakkoja. Lakan tilavuudesta lisätään puolet kovetetta ja noin 10% tinneriä ohenteeksi. Maalauspaikasta riippuen voi käyttää FAST tai SLOW tinneriä eli fast on paree käyttää jos maalauslämpötila on hippusen kehno. Lakkaamiseen parhaita lämpöjä on noin 20-22. Toisaalta, FASTia on hyvä käyttää vaikka aina, sen ei ole niin väliä.
Lakan voi vetää vähän myöhemmin vesivärin päälle sillä vesihän ei haihdu ihan hetkessä, parikin tuntia voi odotella, toisin oli massavärin kanssa, siihen pystyi käytännössä vetämään liki heti lakan koska liuote oli samaa.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
|
aaltopelti_fun
|
Viestin otsikko: Re: Vesiväreistä ja ympärillä pyörivästä myytistä Lähetetty: 15.08.2009 22:08 |
Viestit: 568 Paikkakunta: Akaa
|
Ilmeisesti olet positiivisesti kokenut vesivärit... Ei ole tullut maalailtua pitkään aikaan ja viimeksikin Caminan värjätessäni (siis joskus 15 vuotta sitten) tuli vielä silloinkin turvauduttua vanhempaan maalikantaan akryylin sijaan eli kenohartsiväriin. Nyt pitäisi ruveta satsaamaan Caminan maalaamiseen tai ainakin paikkailemiseen ja kieltämättä itselläkin on jossain selkäytimessä tunne, että vesimaali ei mitenkään voi olla hyvää. kyllähän se tinnerin käry tuo jotain tunnetta maalin pysyvyydestä  Ja harrastepiireissä kuulee myöskin joitain "paniikinomaoisia" kommentteja siitä, miten pitäis äkkiä maalata tai ainakin hamstrata varastoon niitä oikeita tinnerivärejä. Eli ihan mukavaa kuulla, että vesiväreistä on positiivisia kokemuksia.
.~___~. {[___]} {°/^\°} {/_^_\} "Hyviä on vähän, pahoja vielä vähemmän, mutta meitä siunatusti hulluja laskematon määrä" - Aapeli. HY, C5 2.2 hdi Break, BX GT, Berlingo, BX Van "GT", B11 proj. ja C4 2.0 16V:n yksinhuoltajuus
|
|
|
|
 |
|
Joni2402
|
Viestin otsikko: Re: Vesiväreistä ja ympärillä pyörivästä myytistä Lähetetty: 16.08.2009 19:24 |
Viestit: 215
|
|
samanlaista legendaa ku mersumiesten puheet sitikoista.. appiukko on automaalari ja oon kuullu pelkkää positiivista palautetta.
C5 break 2.0AT -05 ex xantia ´99 exclusive break
|
|
|
|
 |
|
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Vesiväreistä ja ympärillä pyörivästä myytistä Lähetetty: 16.08.2009 21:58 |
Viestit: 5855 Paikkakunta: Tuusula
|
|
Helppoudessaan jotain suorastaan järkyttävää. Hajuhaittakin puuttuu. Ruuttailu on niin helppoa että siinä voi jäädä vaikka tupakoimaan ja ruuttaamaan samaan pisteeseen pidemmäksikin aikaa ja tavara ei sittenkään valu eli helppoa on. Sekin oli hupaa että joskus kun maalatessa ruiskulla tulee pintaan kuroutumia, ikään kuin kraatereita... johtuen ties mistä liasta tai jopa silikonjäämistä niin tälläkin maalilla kun kuroumia tulee niin nepä mokomat peittyy helposti kun vetää vaan raakasti uutta kerrosta ja lopulta kuroumat häviää täysin näkymättömiin.
Automaalaamosta liemet hain ja mallina värille oli pala puskuria. Värieroa ei nyt huomaa ollenkaan sillä väri otettiin optisesti vanhasta maalista ja sekoitettiin sitten sen mukaan. Unohtakaa värien hamstraus sillä ne säilyy suht hyvänä vain vuoden tai vähän päälle.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
|
RPekka
|
Viestin otsikko: Re: Vesiväreistä ja ympärillä pyörivästä myytistä Lähetetty: 16.08.2009 23:16 |
Viestit: 1654 Paikkakunta: Lappeenranta
|
|
Juu. Totuushan on että kehitys kehittyy ja nykyiset vesivärit on parempia kuin liuotinvärit silloin kun vesivärit keksittiin. Ensimmäiset vesivärit oli toki ihan kuraa mutta niistä on menty jo aimo harppaus parempaan.
Jos kotitallissa vesiväriä levittelee niin tuota kuivatusaikaa voi olennaisesti lyhentää hakemalla konevuokraamosta ilmankuivaimen, viikonlopun vuokra ei montaa kymppiä ole.
Citroen e-C4, vm 2020. Citroen DS5 Hybrid4, vm 2013. Citroen 2CV "Justiina", vm 1980 Citroen Dyane "Hilma", vm 1975.
|
|
|
|
 |
|
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Vesiväreistä ja ympärillä pyörivästä myytistä Lähetetty: 17.08.2009 01:44 |
Viestit: 5855 Paikkakunta: Tuusula
|
|
RPekka, se kuivain maksaa tasan 15 euroa ja on nimeltään "poppapuhallin" eli kuumailmapuhallin. Mutta, sitäkään ei tarvii ostaa koska joka taloudesta löytyy hiustenkuivain.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
|
Joni2402
|
Viestin otsikko: Re: Vesiväreistä ja ympärillä pyörivästä myytistä Lähetetty: 17.08.2009 18:45 |
Viestit: 215
|
|
ir-lämmitin tai rpekan mainitsema kuivain on kuiteski suositeltavin, jakaa lämmön tasaisemmin..
se on makuasia sano koira ku munia nuoli
C5 break 2.0AT -05 ex xantia ´99 exclusive break
|
|
|
|
 |
|
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Vesiväreistä ja ympärillä pyörivästä myytistä Lähetetty: 17.08.2009 23:47 |
Viestit: 5855 Paikkakunta: Tuusula
|
"ir-lämmitin" Joo sen nimi on Aurinko  Olen sitäkin tehnyt että kosteahko osa hetkeksi aurinkovaloon ja kyllä lähtee. Maalausta tai lakkausta tosin ei saa tehdä suorassa arskan valossa koska se tekee helposti appelsiinipintaa. Huomatkaa että sillä tasaisella lämmöllä ei ole viiksen vertaa väliä. Laitehifistelyllä saa vain eurot hukkumaan. Ainoa hifistelyn kohda omatoimimaalaamisessa on hyvä ja jonkin verran hintava ruisku, ei mikään Moponetin 25 euron ruutta. Niistä menee neulan kartio montulle kahden metalliväri litran jälkeen.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
|
Silver
|
Viestin otsikko: Re: Vesiväreistä ja ympärillä pyörivästä myytistä Lähetetty: 18.08.2009 16:37 |
Viestit: 119 Paikkakunta: Espoo
|
|
Tähän mennessä olen maalannut yhdet vanteet, johon tuli vesipohjainen värimassa, ja akryylilakka. Massan peittokyky - pohjamaalin päälle - oli vaikuttava, sillä tuntui että miltei kertavedolla pinnasta tuli peittävä. ( toki vedin pari pintaa vielä lisää )
Evästyksenä hankintapaikasta oli vain se, että massan pitää olla varmasti kuiva, ennenkuin voi vetää lakkapinnan. Odottelin sitten jonkun tunnin, mutta olisikohan vaikka seuraava päivä liian pitkä aika ?
XM 2.0i Aut. '90, CX 25 GTi Aut. '89, sekä muutama muun merkkinen
|
|
|
|
 |
|
|