Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 7 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Citroen C5
ViestiLähetetty: 13.05.2016 14:37 

Viestit: 16
Kysyisin tietääkö joku kertoa mikä mahdollisesti vikana sitkassani C5 1-koppa 2l bensa vehje, taulussa palaa keltainen varoitusvalo se itsediagnostiikka ja service valo myös. Ostin kiinanpojilta scannerin ja se näytti PO 300 geneerinen satunnainen useamman sylinterin sytytyskatkoa ja PO 410 geneerinen toisioilman ruiskutus järjestelmä toimintahäiriö onko tietoa ko. asiasta. :?: Auto toimii kuitenkin normaalisti ei pätki ei nyi eikä mts..


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroen C5
ViestiLähetetty: 13.05.2016 14:41 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4695
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
OSTA semmonen OBD lukija jolla voit nollata vikakoodit ja mukana saat myös koodiluettelon joka kertoo MIKÄ on syynä herjoihin .
itellä samanlainen vehje ja KAIKKI herjat on nollattu omalla (mmerkkiä en muista ,mutta maksoi 50 eeetä ) . TOIMII


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroen C5
ViestiLähetetty: 13.05.2016 15:05 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7819
Paikkakunta: Eurajoki

Profiili WWW
Herjaa satunnaisia sytytyskatkoksia ja lisäilmapumpun toimintahäiriötä. Aika normaalia vanhoissa femmoissa. Jos ei vaikuta toimintaan niin ei muuta kuin kovaa ajoa.
Sytytyskatkosherjaa (ja antipollution faultia) tuppaa tulemaan lisäilmapumpun vian yhteydessä. Pumppu on konehuoneen etuosassa kuskin puolella ja käy vähän aikaa käynnistyksen jälkeen riippuen lämpötilasta.

Varmaan nollasit myös ne viat skannerillasi, toistuuko saman tien tai seuraavassa kylmäkäynnistyksessä?

Kiinanpoikien skanneri on ihan yhtä hyvä kuin suomipojan moninkertaisesti kalliimpi "halpaskanneri". Mitään koodilistoja ei tarvita, eihän siinä sen kummempaa tietoa ole kuin mitä sulla jo on. Netistä niitä löytää ilmaiseksi jos kuitenkin on niin vanhanaikainen lukija ettei koodin selitettä näytä. Suomennokset voi kyllä johtaa harhaan...



-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroen C5
ViestiLähetetty: 13.05.2016 16:24 

Viestit: 16
En onnistunut nollaamaan laitteella vikakoodeja se herjasi eraser fault...mutta yritän uudestaan. Kiitti T.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroen C5
ViestiLähetetty: 13.05.2016 17:49 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7819
Paikkakunta: Eurajoki

Profiili WWW
Onhan sulla moottori sammuksissa ja virrat päällä kun nollaat?



-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroen C5
ViestiLähetetty: 13.05.2016 23:30 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1128
Se ilmapumppukoodi on härö, tulee muiden koodien kanssa. Sinänsä ikävä kun siitä saa hylsyn leimalla. Nollaa koodit pois ja seuraile tilannetta.



BX 1.9 Gti 16V, BX 1.6 Gti, Xantia 1.6i SX berline, C5 2.0 SX Break, Berlingo 1.6 Multispace
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroen C5
ViestiLähetetty: 14.05.2016 12:59 
Käyttäjän avatar

Viestit: 235
Paikkakunta: Lempäälä
Mulla oli C5 ilman toisioilmapumppua melkein vuoden. Mittaristoon ei tullut minkäänlaista hälytystä, obd:llä toki näkyi että pumpun ohjaus on epämääräisessä tilassa.
Sen sijaan rouvan Picasso samalla moottorilla (EW10J4) tekee aina lämpimällä kelillä hälytystä toisioilmajärjestelmästä, vaikka pumppu on vaihdettu.
Lexialla näkyy, että vikakoodi ilmenee aina samoissa oloissa. Ulkolämpötila suhteellisen lämmin, moottori ajolämpöinen, nopeus nolla ja moottori joutokäynnillä. Kerran on samoissa oloissa tullut kammenkulma-anturin virhe, jonka johdosta moottori sammui.
Tästä olen päätellyt, että ilmastoinnin kompressorin käynnistyminen notkauttaa jännitteitä, ja sekoittaa hetkeksi anturidatan. Kompura on nyt menossa vaihtoon, ja samalla tarkistetaan konehuoneen maadoitukset. Mielenkiinnolla odottelen poistuuko vika.



-07 C4 Picasso
-04 Xsara Picasso "Moottorimuna"
Ex:
-02 C5 Break 2.0
-02 Xsara Picasso 2.0 HDI
-92 XM V6 Break
-96 XM 2,5 td Break
-89 XM 2.0i Berline
-00 Xantia Break Exclusive
-98 Xantia Break Business
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 7 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: