olli__o kirjoitti:
Pari huomiota vielä:
-Momenteista da.Nm, DaNm on Deka Nm, eli vaikka 5 da.NM = 50 NM
-kulmakiristystä varten saa "työkalun" tarvikeliikeistä tai jokatapauksessa kannattaa jotenkin merkitä vaikka pultinpäähän maalikynällä tms. ettei täysin hukkaa paikkaa
Kiitos olli_o, kun laitoit tekstiksi ko. asian. Meni juurikin noin, kuin kerroit, kun asiat vuorokauden takaisessa muistissa.
Tässä vielä havaintoja.
Ensin kannenpulteista, kun hiukan itsekin mietin, tarvitseeko niitä uusia. Viisasta oli, vaikka ei ollut kyse mistään kuumaksi käyneestä yksilöstä, joissa saattavat venyä vielä enemmän. Vertasin uusia pultteja vanhoihin ja silmämääräisesti jo pari mm eroa ja suurin ero löytyi kierteistä, jotka vanhoissa selvästi muuttuneet.
Olin jo tiputtanut pari pulttia reikiin, kun aloin miettimään niiden öljyämisen tarvetta ja kun mietti tarkemmin niiden kiristys kaavaa, niin aivan ehdoton juttu.
Itselläni oli tälläiset ohjeet, pultit annetussa järjestyksessä 50nm ja sen jälkeen löysätään 20nm. Tämän jälkeen kannenpultit vedettiin oikeeseen kireyteen, pulttia käännettiin 285 astetta ja voin kertoa, että on aika paljon ja mietin jo, voiko tulla näin pirun kireelle. Käytin maalikynää merkkaamiseen, jotta pysyy kärryillä paljonko kääntänyt, kun kerralla ei pääse vääntämään, kuin puolikierrosta.
Jakopää oli suht simppeli ja siinä oli selkeä ero, kun kannen luovuttaja oli manuaali vaihteinen ja se laitettiin automaattiin. Manuaalissa ei ollut apulaite hihnapyörässä kohdistus tapille paikkaa, mutta automaatissa se olikin. Manuaali olisi varmaankin lukittu vauhtipyörästä?
Jakohihnaa laitettaessa otin ainakin itse hiukan ennakkoa, hihna oli aina kireällä jostakin ja olisi mielellään halunnut mennä hampaan pieleen.
Ainoa mikä oli mielenkiintoinen oli kiristäjä, joka muuttui yllättävän paljon alkuperäisestä asetuksesta ensinmäisen käynnistyksen jälkeen, kun jätin kopat vielä auki siinä vaiheessa, jotta näki kaiken pelaavan niin kuin piti. Oli kiristäjän viisari siirtynyt aivan toiseen laitaan, joten uudestaan auki ja paikalleen. Nyt jo uskalsin käyttää lämpimäksi asti, että flektikin lähti pyörimään. Kaasun polkaisu 6000 rpm, eikä mitään lentänyt silmille, jolloin jo hampaita hiukan nauratti merkiksi onnistuneesta asennuksesta ja kiristäjän viisari pysynyt juuri oikeassa paikassa.
Se holkki kuulalla löysi paikkansa kannen öljy kanavasta, kun ei mielestäni ollut kuin yksi mahdollinen ja niin, että öljynpaine avaa kuulan, simppeliä.
Nyt tarinointi suoritettu kera kahden kaffemukin voimalla ja takaisin talliin kasaamaan muovit paikoilleen ja lyhtyjen vaihtoon!
Mukavaa sunnuntaita ja isänpäivää "sitikka höpöille"
