Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Pösö 307 moottorinohjausboksin vaihto?
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=22174
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Kami [ 11.11.2015 13:53 ]
Viestin otsikko:  Pösö 307 moottorinohjausboksin vaihto?

Laitan tänne, kun Pökö osiossa ei välttämättä kaikki viisaat käy...
Tuo 307 (vm. -06, 2.0 XT) alkoi näyttämään virheilmoitusta "moottorin ohjaus järjestelmä viallinen". Nyt Autoketkun diagnoosi paljasti syylliseksi moottorinohjausyksikön liittimen kahden pinnin huonon hapen.
Nuo olivat huonoon kuntoon menneet, koska jäähdytinesteenanturin tiiviste oli jo jonkin aikaa vuotanut ja 'valuttanut' johtosarjaa pitkin nestettä moottorinohjausyksikön liittimelle.
Nyt pitäisi sitten kuulemma tilata uusi moottorinohjausyksi hintaan 1700 €.... rapsakkaa... :-(
Kehoitin nyt korjaamaan vuodon ja asettamaan piuhan kiinni niin että toimii toistaiseksi. Ajatus olisi etsiä käytetystä 307:stä ohjausyksikkö.
Kuulemma pitää lisäksi vaihtaa samasta autosta joku BSI boksi.
Näinkö on?
Vinkkejä operaatioon?

Kirjoittaja:  Teuski [ 11.11.2015 14:12 ]
Viestin otsikko:  Re: Pösö 307 moottorinohjausboksin vaihto?

Tarvitset moottorin ECUn, BSI:n eli ohjaamon sulakerasian/älyboksin sekä niiden kanssa yhteensopivan ajonestosirun virta-avaimesta.

Vinkkinä sanottakoon, että jos saat purkaamolta vaikka vain yhden sirun, sen voi jemmata virtalukon lähelle, jotta vois käyttää kahta avainta.
Lisäksi orkkisradio on koodattu VIN-numeron mukaan autoon. Auton älyn VIN tietenkin vaihtuu boksit vaihtaessa ja radio pitää ohjelmoida uudestaan Lexialla.
Lisäksi mahdollisia varusteita yms. pitää koodailla Lexialla vastaanottavan auton mukaisiksi.

Eikö niitä pinnejä kuitenkin saisi puhdistettua toimiviksi? Vai ovatko pahastikin syöpyneet?

Kirjoittaja:  Kami [ 11.11.2015 14:35 ]
Viestin otsikko:  Re: Pösö 307 moottorinohjausboksin vaihto?

Tuota vähän pelkäsinkin, että pitää vielä alkaa avaimien siruja vaihtelemaan...
Tuolla olis näemmä samalla setillä varustettu leimattu peli myynnissä 1200 egellä... olis siinä sit varaosia muuhunkin :-D

Kuulemma kaksi pinniä on aika heikossa kunnossa... yrittävät saada putsattua ja laitettua piuhan kiinni.
Pääsen näkemään itse vasta huomenna kun toivottavasti saan auton takaisin. Vaihtavat sen vuotaneen anturin.

Kirjoittaja:  Kaapelimies [ 11.11.2015 14:49 ]
Viestin otsikko:  Re: Pösö 307 moottorinohjausboksin vaihto?

Mun xantussa oli sama homma. Käytetty ecu, liitin raks irti, vanhasta samoin ja paikalleen juottaminen. Ei aiheuta jumppaa ajoneston kanssa.. Liittimen sai tiiviiksi leikkaamalla tiivistesilikonin terävällä katkoteräveitsellä pois ja asentamalla korvaavan liittimen PU-massan kanssa takaisin.

Kirjoittaja:  Jankos [ 11.11.2015 15:31 ]
Viestin otsikko:  Re: Pösö 307 moottorinohjausboksin vaihto?

Ja jos on vain parista johdosta kyse, niin ihan raakasti vain johto suoraan piirilevylle koteloon tehdyn reiän kautta... Liimamassa ympärille ja kovaa ajoa. Ei se ainakaan huonommaksi mene.

Kirjoittaja:  Teuski [ 11.11.2015 15:40 ]
Viestin otsikko:  Re: Pösö 307 moottorinohjausboksin vaihto?

Taitaa olla se boksi täynnä vaahtoa tmv., ei välttämättä pääse niin helposti käsiksi sisuksiin.

Kirjoittaja:  Jankos [ 11.11.2015 15:55 ]
Viestin otsikko:  Re: Pösö 307 moottorinohjausboksin vaihto?

Ei pitäisi olla, ainakin paljon on liikkunut kuvia kun sinne on päässyt sisälle nestettä ja on ihan syöpynyt jokapuolelta. Mutta toinen puoli levystä saattaa olla massan sisällä.

Jaa mutta tää onkin bensa, mielessä pyörii aina riisselit :D

Edit: Jos se on iaw 6lp niin ei ole massaan valettu.

Kirjoittaja:  Kami [ 13.11.2015 21:55 ]
Viestin otsikko:  Re: Pösö 307 moottorinohjausboksin vaihto?

No nyt on Pökö taas ajossa ja hyvin pelittää.
Toki tuo liitin odottaa korjausta... jää tehtäväksi jos tilanne levähtää käsiin...
Ei se uusi boksi olis maksanut kun n. 1100 €... tietty työt päälle.
Oli kuulemma ohjaustehostinkin lirutellut jonkun sähkösarjan avulla öljyjä johonkin sulakepoksiin...
Ihme liruttelija tommonen pösö vaikka on vasta 97 tkm ajeltu. Tosin jo 06 vm...

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/