Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Bx 16valve käyntihäiriöitä
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=2238
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  MattiH [ 27.08.2009 14:40 ]
Viestin otsikko:  Bx 16valve käyntihäiriöitä

Eli autossani esiintyy lieviä käyntihäiriöitä, jotka eivät kuitenkaan huomattavasti haittaa ajamista.

1. Auto nykii kierrosaluella 1500-2000rpm tasakaasulla ajettaessa, mutta ei kiihdyttäessä.

2. Tyhjäkäynti useasti moottorin ollessa kylmä n.2000-2500rpm, ja joskus lämpimälläkin koneella n.1200rpm. Tätä tyhjäkäynnin nousua ei aina esiinny, mutta melko usein kuitenkin. Normaali tuhjäkyäntihän on n.850rpm?

Osaako joku kertoa mistä nämä vaivat johtuvat tai edes antaa jotain vinkkiä näiden korjaamiseen.

Kirjoittaja:  MattiH [ 01.09.2009 10:41 ]
Viestin otsikko:  Re: Bx 16valve käyntihäiriöitä

eikö kukaan osaa sanoa mistä nämä vaivat johtuvat. Tuo nykiminen on huomattavaa n.1800 kierroksen kohdalla tasakaasulla ajettaessa.

Ja autohon on BX 16valve -88 ja ruisku bosch motronik ml4.1

Kirjoittaja:  Esa66 [ 01.09.2009 14:41 ]
Viestin otsikko:  Re: Bx 16valve käyntihäiriöitä

http://www.sitruunapatonki.fi/forum/archive/archive.php# kaiveleppas tuolta,niin voipi tärpätä
Valitse tekniikka ja hakusanat "16v käyntihäiriö" nämä kaikki kun on jo käyty läpi monta kertaa ;)

Kirjoittaja:  MattiH [ 06.05.2010 17:09 ]
Viestin otsikko:  Re: Bx 16valve käyntihäiriöitä

Nostetaan tämä taas esiin kun autokin on otettu liikenteeseen.

Tuon tyhjäkäynnin kierrosten nousun sain syksyllä korjattua, mutta en muista millä toimenpiteellä se korjaantui. Tuo nykiminen haittaa ajamista etenkin kaupunki nopeuksissa ja sitä esiintyy tasakaasulla ajettaessa 1500 ja 2000 kierroksen välillä, joskus myös alle tuon 1500 ja pahinta nykiminen on n.1800 kierroksen kohdalla. Lisäksi tyhjäkäynti on lievää röpöttämistä.

Autoon on vaihdettu tämän kevään aikana tulpanjohdot, virranjakajankansi ja pyörijä, (bougigord/ducelier) ja noilla ei ollut vaikutusta nykimiseen.

Mistä tuoto vikaa osaisi seuraavaksi lähteä hakemaan? ilmamäärämittari? tyhjäkäyntimoottori? ykk-anturi? sytkäyksikkö? väärä seossuhde?, joku noista vai ihan muuta?

olen yrittänyt haullla ehtiä vastauksia, mutta en ole löytänyt.

Kirjoittaja:  likn [ 06.05.2010 17:33 ]
Viestin otsikko:  Re: Bx 16valve käyntihäiriöitä

Katso, että kaikki moottorin imupuolelle liittyvät kumiset putket ja letkut ovat ehjät ja tiiviisti paikoillaan. Esimerkki:Öljyntäyttökorkilta lähtee kumiletku ilmanputsarin ja imusarjan yhdistävälle haitarikumille. Tästä letkusta lähtee ohuempi letku alaspäin ja liittyy läppärunkoon sunnilleen läppien kohdalla. Tuon pieni letku irtoaa helposti ja voi aiheuttaa käynnin karkeutta pienillä kierroksilla. Piin tee, siin tät...

Kirjoittaja:  MattiH [ 22.05.2010 22:00 ]
Viestin otsikko:  Re: Bx 16valve käyntihäiriöitä

Nostetaan tätä taas ylöspäin kun meinaa ymmärrys loppua tuon nykimisen kanssa. Tässä viikon aikana on tullut etsittyä mahdollisia vikapaikkoja, mutta en ole vielä löytänyt. Lisäksi huomasin sen, että paikalla käyttäessä kierroksia ei saa pysymään n.1600 ja 2100 välillä, vaan kierrokset tahtovat nousta tuosta 1600:sta heti tuonne vähän yli kahteen tuhanteen.

Autosta ei löydy imuvuotoja, jotka voisivat aiheuttaa nykimistä.(tutkittu stetoskoopilla ja starttipilotilla)
Kokeiltu kahdella eri ilmamäärämittarilla, mutta ei vaikutusta.
Kokeiltu uudella tarvike ykk-anturilla, pahensi nykimistä vanhaan boschiin nähden. vanha mahdollisesti viallinen?
Bensan paineen säädin vaihdettu toiseen käytettyyn, ei vaikutusta. Ei huomattavaa vaikutusta myös sillä, onko paineen säätimen alipaineletku paikalla imusarjassa vai ei.

Suuttimina boschin 762 loppuiset, suihkutus viuhkat näyttivät tasaisille kaikissa suuttimissa.
Sytytysyksikköä ei ole vaihdettu, paikallaan sininen bosch 0227100123, mahdollisesti viallinen?
tulppina eyquem rfc62ls3 kolmekärkiset, laitettu vuosi sitten ja ajettu n.5000km, ovat aika tummat, mutta puhtaat, ei ole karstaa
Auton päästöarvoja ei ole mitattu, joten ei ole mitään hajua mitä nevoisivat olla. Kuitenkin viimeisen 1200km keskikulutus oli n.6,8l/100km, eli ei tuo varmaan hirveän rikkaalla ole?

Tuo nykiminen kuulostaa siltä kuin jokin sylinteri ei saisi aina bensaa tai kipinää, eli paikalla käyttäessä tuon kuulee pakoputken tupsahduksista ja huomaa koneen heilumisesta.

Lisäksi nokkaakseleiden vaihdon jälkeen joku ventiilin nostaja rupesi naputtamaan. käytin tuon jälkeen kaikki nostajat auki, mutta tuo naputtaminen jatkuu vielä. Voiko tuolla nostimen naputuksella ja nykimisellä olla suoraa uhteyttä, eli voiko tuo nykiminen johtua jumittavista venttiilin nostajista?

Missä kaikki patongin bx tietäjät ovat, vai onka tämä jäänyt heiltä huomaamatta?

Hyviä vinkkejä ja mahdollisia vikakohteita otetaan mielellään vastaan.

Kirjoittaja:  TomaC [ 23.05.2010 23:44 ]
Viestin otsikko:  Re: Bx 16valve käyntihäiriöitä

http://www.sportpug.com/spforum/

Tuolla on paljon 16v tietäjiä. Ja paljon on myös vanhoja juttuja, jos vaan sattuu haulla mitään löytämään.

Kirjoittaja:  Croisette [ 24.05.2010 01:35 ]
Viestin otsikko:  Re: Bx 16valve käyntihäiriöitä

Syttyboksia vaihtamalla kokeilisin, tosin uutta toimivaahan ei enään saa, eli käytettyjä on pakko kokeilla :cry: . Onneksi samaa boksia löytyy myös joistaki kaasarikoneisistakin ;) .

Kirjoittaja:  Pertsa [ 24.05.2010 22:01 ]
Viestin otsikko:  Re: Bx 16valve käyntihäiriöitä

Tuon syttyvianhan voi koittaa varmistaa ihan tavan ajoituslampulla. Ne sytkän pätkimiset pitäisi näkyä suhteellisen selkeästi valon pätkimisenä... Jossei sytkässä näy pätkintää, niin kaasuläpän asentotunnistin kannattaa tarkistaa myös.

Kirjoittaja:  MattiH [ 06.06.2010 12:23 ]
Viestin otsikko:  Re: Bx 16valve käyntihäiriöitä

Ei tullut tuo naputtaminen venttiilin nostimista, vaan oli kaksi imuventtiiliä mutkalla. Ilmeisesti oli imu- ja pakoventtiilit napannut yhteen nokkien vaihdon yhteydessä.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/