Samoin kävi vaimon -02 1,6i xsaralle eilen. Kytkinvaijerin automaattisäätö antautui pakkasella Jos tänään sais uuden paikoilleen.
NimimErkki
Viestin otsikko: Re: Xsaran kytkin
Lähetetty: 08.01.2016 09:30
Viestit: 85 Paikkakunta: Vantaa
Teki minulla saman ihan kesäkelillä viime vuonna. Nostamalla kytkinpoljin muutamia kertoja takaisin ylös "tarttui" se lopulta ja toimi taas vähän aikaa. Onnistuin ajelemaan noin muutaman viikon, kunnes tuli sopiva tilaisuus vaijerin vaihdolle.
Mutta ei mennyt montaa kuukautta, kun piti rempata koko kytkin. Rempan jälkeen vasta huomasi, kuinka älyttömän raskaaksi vanha kytkin oli käynyt. Uuden kytkimen tuntuma oli ihan eri maailmasta. Joten saattaa olla, että loppuaan lähestyvä kytkin vaikuttaa vaijerin hajoamiseen, pakkasen lisäksi.
ex: Xsara Picasso 1,6 HDI 110 Vision vm. 2008 ex: Xsara Picasso 1,6 bensa vm. 2002 Kuusi vuotta ja 200 tkm Picassoilla, nyt aika vaihtaa johonkin muuhun. Montaa asiaa niissä tulee ikävä, mutta ei ihan kaikkea Citroeniin liittyvää... ;o)
hovilainen
Viestin otsikko: Re: Xsaran kytkin
Lähetetty: 08.01.2016 17:23
Viestit: 43
Niin,
minulle kävi samoin oman Xsarani kanssa keskellä Helsinkiä tietysti. Piti ajaa sitten ilman kytkintä auto pois Helsingistä.... oli muuten oman hommansa siinäkin. Otin opiksi ja vaihdoin tilalle manuaalisäädöllä olevan vaijerin ja säädin sen tarkasti eikä tarvitse ikinä enää ainakaan sen vian takia jäädä välille. Ja hintakin jäi vajaaseen kolmannekseen automaattisäätöisestä!
jaakkovaakko
Viestin otsikko: Re: Xsaran kytkin
Lähetetty: 08.01.2016 20:02
Viestit: 691
Tarjosi varaosaohjelmat molempia automaatti/manuaalisäätöistä vaijeria. Tilasin kuitenkin samanlaisen automaattisäätöisen kuin vanhakin oli . Olipa ahdas vaihtaa rintapellin puolelle, kun enempiä purkamatta sinne ei oikein käsi mahtunut.
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia vestejäsi Et voi lähettää liitetiedostoja.