JUKE kirjoitti:
Kiitosta neuvoista. Ajovalot ei käy pimeänä ainoastaan mittariston valot. Voiko sen viiksen kontakti pinnat putsata kohtuudella? Saapiko sen viiksen ostettua erikseen ja kuinka mahtanee olla kallis?
Kohtuus riippuu kokemuksesta.

Kyllä siinä yksi ilta menee, jos ei ole ennen tehnyt. Toisaalta itselläni viimeisillä kokeilukierroksilla jo asennetun viiksen ja ratin irrotus, viiksen purku ja uudelleenkokoaminen pöydällä, ja asennus takaisin meni reilussa viidessä minuutissa. Tuli olo, että tätä tehdessä voisi päästä tuntipalkoille, harmi kun autossa oli vaan yksi hajoava viiksi

Ratin ympäriltä pitää hiukkasen purkaa pois ennen koko urakkaa.
Kontakteihin pääsee viikseä irrottamattakin viiksen päistä purkamalla, mutta pienten osasten lenneltyä pitkin tallia voi se irroittaminen tulla kyseeseen joka tapauksessa, ja eikä tossa purkamisessa nyt niin kauaa mene. Lisäksi viiksen kokoaminen on viistoasennossa hankalaa, jos ei mahdotonta muuten kuin tuurilla. Jos viiksi on kädessä, niin sen saa ihan tietoisesti koottua kerralla oikein. Lisäks koko viiksipaketin piirilevyllä oli kans kontakteja, joissa viiksi liikkuu, joten niiden putsaaminen saattaa olla tarpeen, ellei muuta niin ennaltaehkäisevästi.
Uusi viiksi on ebayssa ~15-20 euroa postikuluineen.