Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

AM6 öljypohjantiivisteen vaihtaminen
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=24938
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Harba [ 19.01.2017 20:59 ]
Viestin otsikko:  AM6 öljypohjantiivisteen vaihtaminen

Onko minkälainen homma?

Kirjoittaja:  Prof. Dr. Holzauge [ 19.01.2017 23:09 ]
Viestin otsikko:  Re: AM6 öljypohjantiivisteen vaihtaminen

Siis sen hydrauliyksikön kannen (siinä vaihteiston etureunassa pystyssä) tiiviste? Servicen mukaan siinä on tiivistemassa eikä "valmista" tiivistettä. "Puhdista ja poista rasva kotelojen tiivistepinnoilta niin, että pinnat ovat kuivat eikä niihin ole jäänyt tiivisteen jäämiä. Aseta Loctite-tiivistemassanauha 5910 - Quik Gasket vaihteistokoteloon. Asenna hydrauliyksikön kotelon 11 kiinnitysruuvia takaisin. Kiristä hydraulikotelon kotelon kiinnitysruuvit 1,5 ± 0,3 momenttiin (m.daN)."

Ja lopuksi sitten öljytason tarkastus taiteen sääntöjen mukaan.

Kirjoittaja:  NOUCIT [ 20.01.2017 08:10 ]
Viestin otsikko:  Re: AM6 öljypohjantiivisteen vaihtaminen

Loistava ohje, hienoa.
Ölppää laatikkoon noin 3,5 litraa ja sitten vaihteiden vatkausta P, N, D, + ja - sekä lämpötila 60 asteeseen. Auton käydessä keskiroppu auki ja kun tip, tip, niin taso on oikea. Pidempi ohje allekirjoittaneelta.

Kirjoittaja:  Harba [ 21.01.2017 13:19 ]
Viestin otsikko:  Re: AM6 öljypohjantiivisteen vaihtaminen

Huollossa olivat huomanneet että vaihteiston öljypohjan tiivisteessä pieni vuoto. Keväällä katsastusmies huomasi että vasen vetoakselinstefa hikoilee ja totesin itse saman. Mietin sitä, että voiko tuosta stefasta mahdollisesti valuva öljy näyttää siltä että öljypohjantiiviste vuotaisi? "Alapallonivelen" totesivat myös väljäksi, niin siinä samalla vaihtaavat stefan. On tuo alapallo viimeksi vaihdettu reilu vuosi sitten ja sen jälkeen ajettu noin 9000km :shock:

Stefasta ei huollossa tullut mainintaa.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/