Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Xsara 1,6i 8v lambda-anturi halvalla mistä?
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=25132
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  SamiT [ 21.02.2017 21:00 ]
Viestin otsikko:  Xsara 1,6i 8v lambda-anturi halvalla mistä?

Xsara 1,6i 8v, jonka myin muutama vuosi sitten, ilmestyi takaisin pihaan remontoitavaksi pikku katsastushylkyjen seurauksena. Alapallonivel ja tukivarren pusalkin sattuivat olemaan samassa etukulmassa viallisia joten pääsee helpolla kun kaikki viat yhden pyörän tuennassa. Mutta sitten oli happipitoisuus liian iso joutokäynnillä ja lambda-arvokin korotetuilla kierroksilla 1,049, sallittu olisi 1,03, ja niistä myös hylky. Vaihdanko lambda-anturiksi jonkun halvan tarvikeosan vai mistä päästövian etsinnän aloitan? Alkaa olla 350tkm kohta ajettu tuolla autolla.

Kirjoittaja:  olli__o [ 21.02.2017 21:15 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsara 1,6i 8v lambda-anturi halvalla mistä?

Happivika on vuoto pakoputkistossa, jos on pakosarjassa tai ennen lambdaa voisi kai sotkea anturin lukemia, mutta luulisin että todellisen mitatun lambdan kanssa kävisi silloin juuri toisin päin (nyt on laihan puolella)? Eli suuri happipitoisuus lienee vain pakoputken vuoto? Lambda-anturista voisi tietysti yrittää mitata signaalia, mutta hankalaa se on ellei ole sopivaa johtoa jonka saa väliin ja mittarinakin olisi skooppi paras että näkisi vaihtelun ja kuinka monta kertaa sekunnissa vaihtelee.

Kirjoittaja:  Kaapelimies [ 22.02.2017 21:00 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsara 1,6i 8v lambda-anturi halvalla mistä?

Katsurin mittari ei tiedä mitä auton lambda näyttää, vaan laskee sen pakoputken päästä analysoitujen kaasujen perusteella. Mun pennit pakoputken vuodolle, takapöntön kartioliitos suurimpana syyllisenä yleensä, keskiputken uusinta (sikälin kun saarassa on kartioliitokset) edessä. Tai jotain muuta..

Kirjoittaja:  Cikatti [ 23.02.2017 15:37 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsara 1,6i 8v lambda-anturi halvalla mistä?

Just näin, tuki putken vuodot koska vuotokohdista änkee happea pakokaasun joukkoon ja katsurin mittari näyttää lambda arvon jotakuinkin kravattia per neliömetri. Vuotamattomalla putkistolla lambada menee konttorilla alle 1.03:n

Kirjoittaja:  jasu [ 23.02.2017 23:16 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsara 1,6i 8v lambda-anturi halvalla mistä?

http://www.lambdasensor.com/main/citroen1.htm

Jos kuitenkin joku anturia tarvitsee, niin tuolta pitäisi löytyä "järkihintaisia" antureita...

Kirjoittaja:  SamiT [ 25.02.2017 17:06 ]
Viestin otsikko:  Re: Xsara 1,6i 8v lambda-anturi halvalla mistä?

Noniin, nyt on autoa lopulta ehtinyt laittelemaan ja se pakoputkihan oli melkein irtipoikki keskiputken loppukartiosta takapöntön edessä. Pallonivelet sun muut puslat vaihdettu ja laitan vielä illalla uuden keskiputken niin saa auton nykyinen omistaja käydä menopeliä inssille uudelleen esittämässä. Kiitokset kaikille vinkkejä antaneille!

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/