Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Xantia pakosarjan kartiokiinnitys
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=25159
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Xантиа94 [ 28.02.2017 10:30 ]
Viestin otsikko:  Xantia pakosarjan kartiokiinnitys

Kansiremontin ja pienien vastoinkäymisten jälkeen ajopeli on taas kasassa. Ongelmana on nyt kuitenkin vuotava liitos pakosarjassa. Kyseessä siis tuo pakosarjan ja katalysaattorin kiinnityskohta. Mitään halkeamia en kummassakaan kappaleessa huomannut. Tiiviste on vaihdettu motonetistä saatuun versioon, joten laadusta/oikeasta koosta ei mitään takeita.

Kysymys nyt siis kuuluu, onko tähän jotain patenttiratkaisua tai onko tiivisteiden kanssa tunnetusti jotain ongelmaa? Entä vaihteleeko näiden tiivisteiden koko valmistajien mukaan?

Kirjoittaja:  Petsku [ 28.02.2017 13:44 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia pakosarjan kartiokiinnitys

Tätähän ei nykyään saisi ääneen sanoa, mutta kyse siis siitä neekerintukkatiivisteellä olevasta liitoksesta :roll:
Ei tuon kanssa mitään ongelmaa ole ollut, parikin kertaa sattuneesta syystä ollut liitos auki kattia vaihtaessani,,,
Kannattaa kiinnittää niin että loppupätkä pakarista on irroitettuna. Muuten siihen tahtoo tulla vääntöä kiristysvaiheessa niin että jää supsuttamaan.
Eikä sitten mitään tiivistystahnoja siihen väliin. Pinnat puhtaaksi vanhoista kuonista tietty ja varmista, että se vanha tiiviste on taatusti kaikki pois. Saattaa jäädä huomaamatta vanhaa etenkin katin puolelle ja sehän ei ole tarkoitus.

Kirjoittaja:  KKA [ 01.03.2017 00:23 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia pakosarjan kartiokiinnitys

Niitä on olemassa erittäin huonolaatuisia tarviketiivisteitä,en tiedä mitä motonet myy,mutta suosittelen hommaamaan alkuperäisen tai ainakin hyvälaatuisen tarvikkeen.

Kirjoittaja:  Bumper [ 01.03.2017 01:09 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantia pakosarjan kartiokiinnitys

Itselläni on huonoja kokemuksia noista Motonetin (Fennon) tiivisteistä tuohon väliin... Ei oikein tuppaa saada tiiviiksi vaikka miten hinkkaisi pinnat puhtaaksi, ja sitten jos saa niin tuntuvat olevan melko lyhytikäisiä.

Tuota mahdollista pakoputken väärän asennon aiheuttamaa kulumista en kyllä ole osannut ottaa huomioon... Tosin viimeksi kyllä oli putki kokonaan irti kun katti oli pöydällä hitsattavana. Nyt alkaisi takapönttö olemaan leviämispisteessä, joten sen luovuttaessa lopullisesti voisi tuonkin liitoksen uusia niin, että asettelisi putkiston mahdollisimman "fiksusti". Toinen mahdollinen kuluttaja ainakin omalla kohdallani on väljähkön tuntuiset moottorin tukikumit... Yksikään ei ole mistään revennyt, mutta jotenkin sellainen tuntuma, että kone eläisi liikaa. :roll:

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/