Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Ide korkeapaineruisku
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=25365
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Amc62 [ 02.04.2017 19:46 ]
Viestin otsikko:  Ide korkeapaineruisku

Jonkin aikaa vinosuunnikkaan ide moottorin kanssa ihmeteltyä kävi ilmi että vastaavaa korkeapaine bensaruiskua on joskus käytetty myös PSA laitteissa. Joskus vuosituhannenvaihteen tienoilla. Renussa vain cabriossa ja coupessa. 2.0 L 16 venttiiliä. Mahtaneeko joku tällä sivulla tietää asiasta enempi? Missä PSA laitteissa ko kone on?

Kirjoittaja:  olli__o [ 02.04.2017 20:06 ]
Viestin otsikko:  Re: Ide korkeapaineruisku

lienee kyse suorasuihkusta EW10D.

tai markkinointinimenä HPI (Vai HPi), 2.0i16V 140 hp? 2001-2003 Citroen C5 ja Peugeot 406:ssa ainakin oli hetken saatavina, onkohan tuotu suomeen ollenkaan virallisen maahantuonnin kautta (ja maailmallakin lienee harvinainen)?

Käyttikö Rellu tuota konetta vai samaa ruiskutussysteemiä, ei tainnut olla suoraruiskut vielä tuolloin kauhen luotettavia?

Kirjoittaja:  Amc62 [ 03.04.2017 06:08 ]
Viestin otsikko:  Re: Ide korkeapaineruisku

Renaultin moottorityyppi on f5r740 ja tuotannossa muutaman vuoden juuri noihin aikoihin. Luotettavuudesta ei vielä ole tietoa paremmin. Itsellä avo-megu kyseisellä koneella ja anturit näyttäisi ainakin olevan heikko kohta. Osia saa netin kautta vielä jotenkin. Puolassa on konetyyppiin keskittynyt firma joka on tuottanut osia jälkeenpäin. Yleinen tämä ei taida missään olla. On kyllä tullut mieleen josko kannen vaihtamalla saisi muutettua käyttöystävällisemmäksi. Liki 30 jenkkiautovuoden jälkeen on eurooppalaiset alkaneet kiinnostaa ja tallissa majailee myös 88-CX. Sitikoita on kyllä pihassa välillä ollut aikaisemminkin. Tuo yksilö lienee Porin seudun harrastajille tuttu. Viettänyt siellä suunnalla vuosia, kunnes perikunnan kautta siirtyi Hämeeseen. Suurin riesa on rapeat luukut.

Kirjoittaja:  olli__o [ 03.04.2017 07:41 ]
Viestin otsikko:  Re: Ide korkeapaineruisku

Jos yhtään oikein tulkitsin niin peruskone on kuitenkin ihan erilainen, juuri tismalleen sama teho ja molemmat suorasuihku 2.0i16V koneita, mutta eri poraus ja isku, olisiko Renault vielä valurautalohkollakin, vinosuunnikas taisi viitata rellun merkkiin eikä koneeseen?

On sellainen sitikan kone näemmä Suomeen purkaamollekin kulkeutunut, lienee ulkomaan kolarituonti:
https://www.varaosahaku.fi/fi-fi/Hae/Os ... OEM-EW10D/

Kirjoittaja:  Jankos [ 03.04.2017 08:16 ]
Viestin otsikko:  Re: Ide korkeapaineruisku

olli__o kirjoitti:
On sellainen sitikan kone näemmä Suomeen purkaamollekin kulkeutunut, lienee ulkomaan kolarituonti:
https://www.varaosahaku.fi/fi-fi/Hae/Os ... OEM-EW10D/

Tuon linkin takana on ihan tavallinen EW10j4 motti, ja samaa sanoo pökön runkonumerokin kun on rfn koodilla.

Kirjoittaja:  Amc62 [ 03.04.2017 12:42 ]
Viestin otsikko:  Re: Ide korkeapaineruisku

Joo,vinosuunnikas viittas relluun.. ja valulohkolla tuo on. Esim. Polttoaineen paineanturissa on kuitenkin myös pösön ja sitikan merkit. Samoin monissa muissakin antureissa.

Kirjoittaja:  olli__o [ 03.04.2017 21:58 ]
Viestin otsikko:  Re: Ide korkeapaineruisku

Sorry, tuo suomalainen purkamon konelinkki olikin tosiaan ihan perinteiseen imusarjaan ruiskuttavaan koneeseen koodilla RFN, se sattui löytymään vain tuon suoraruiskutuskoneen tyypillä hakemalla, mutta kai kirotusvirhe heillä.

Suoraruiskukoneelle PSA:lla on (ainakin yksi) koodi RLZ, eli tuo EW10D, mutta se on samaa sukua kuin muutkin EW koneet, eli poraus/isku 85/88, muita tietoja vaikka: http://www.autocats.ws/manual/peugeot/4 ... bb25k3.htm
Vielä erikseen mainittu: "Cylinder block (Identical to EW10J4 engine) ."

Rellun koneessa poraus/isku 82.7 x 93 mm, joka taas sopii rellun muihin F-sarjan valurautalohkoisiin koneisiin

Eli samaa peruskonetta ne eivät ainakaan ole. Muita tuonkokoisia bensasuoraruiskuja ei ollut tuohon aikaan PSA:lla.

Mutta molemmissa lienee Siemens Sirius polttoaineensyöttöjärjestelmä (varmaan kuitenkin eri versionumero?) ja ruiskusuuttimetkin näyttää aika samalta, vaikka toiset PSA-koodilla toiset jollain muulla

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/