Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

OdbII vai lexia?
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=25572
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  biätare [ 07.05.2017 21:27 ]
Viestin otsikko:  OdbII vai lexia?

Kumpi kannattaa hommata?

Kirjoittaja:  olli__o [ 07.05.2017 22:53 ]
Viestin otsikko:  Re: OdbII vai lexia?

Tuohon on vaikeampi vastata kuin kysyä, riippuu esimerkiksi miten paljon tykkää (ja on kärsivällisyyttä) näprätä aivan v-mäisten ohjelmien kanssa... ja riippuu myös autosta/autoista.

Jollain yleislukijalla voi lukea yleensä tärkeimmät moottorin vikakoodit ja saanee ne nollattuakin, muttei paljon muuta. Integroidulta yleis ODB-lukijaltakin vaaditaan tuki ranskalaisten tms ECU-purkkeihin, muuten eivät osaa lukea/tulkita koodeja. ( jotain perus anturitietoja näkee kanssa, kierrokset, lämmöt...). Itsellä on käytettävissä ELM327 bluetooth ODB-mokkula ja pariin muuhun automerkkiin sopiva kaapeli sekä Lexia/Diagbox, mutten mitään noista huvikseni käytä.

Mutta jos tarvitsee katsoa vaikka Citroenista parkkianturia/airbag/radio/ilmastointi... niin niistä peruslukija ei tiedä mitään. Mutta sitten taas Lexia/Diagboxilla ei tee mitään joissain muissa kuin PSA-yhtymän autoissa

Kirjoittaja:  ds-jekkeri [ 08.05.2017 00:07 ]
Viestin otsikko:  Re: OdbII vai lexia?

Plagulta valmis lexa-paketti lienee älykkäin valinta, jos muutakin kuin moottorin vikakoodeja haluaa katsella. Kun diagbox/lexia on installoitu ei käyttö ole kovinkaan katkeraa. Toinen vaihtoehto on Launchin m-diag, mutta ihan kaikkiin bokseihin ei sillä pääse.

Kirjoittaja:  biätare [ 08.05.2017 11:34 ]
Viestin otsikko:  Re: OdbII vai lexia?

Hei,
kiitos vastauksista. Lähinnä tarkoitus on moottorin vikakoodeja lukea ja nollata palstan automerkistä, mikäli niitä ilmaantuu.

Kirjoittaja:  Teuski [ 08.05.2017 12:25 ]
Viestin otsikko:  Re: OdbII vai lexia?

Helppo vastaus: molemmat

Jos edes kuvitteleekin tarvitevansa Lexiaa, ei perus-OBD riitä. Ja perus-OBD on niin halpa, ettei kannata jättää hankkimatta :)
Nuo ovat enemmänkin toisiaan täydentäviä kuin toisensa korvaavia laitteita.

Kirjoittaja:  vibes [ 08.05.2017 16:10 ]
Viestin otsikko:  Re: OdbII vai lexia?

Mun on pitänyt kuutisen vuotta Lexia hommata mut en oo saanu aikaiseksi. Kerran oli oikeasti tarvetta kun piti valoautomatiikkaa säätää päiväajovaloille sopivammaksi, mutta senkin sit hoidin lainaamalla maksua vastaan erään foorumilaisen aikaa ja vehkeitä.

Niin ja tosiaan OBD-palikka on koko ajan paikallaan ja Torque luurissa, jos joskus tekee mieli jotain ihmetellä tai auto piippaa.

Kirjoittaja:  powerage [ 08.05.2017 16:22 ]
Viestin otsikko:  Re: OdbII vai lexia?

Lexia+Autocom on aika näppärä yhdistelmä, ei maksa paljoa. Perushommat Autocomilla ja hankalammat tapaukset Lexalla. Eikä Lexan (diagbox) asentaminen koneelle ole rakettitiedettä.

Kirjoittaja:  Kenguru [ 07.10.2017 10:00 ]
Viestin otsikko:  Re: OdbII vai lexia?

Olisiko jollakulla vinkkiä mistä voisi saada ladattua softan.. Mulla on yhdellä koneella asennettuna hienosti mutta kone alkaa olla ihan finaalissa. Kun hommasin lexan, mukana tuli softa cd miltä jostain syystä en ole toista kertaa saanut asennettua..

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/