Mikä vika noihin jousitolppiin tulee kun niitä joudutaan vaihtamaan? Voisikohan niitä kunnostaa?
XM-Hannu
Viestin otsikko: Re: Jousitolppien kunnostus?
Lähetetty: 01.07.2017 09:37
Viestit: 2764 Paikkakunta: Koria
Laaja kysymys. Mitä autoa tarkoitat? Kaikki voivat alkaa vuotamaan hydraulinestettä. Vanhempiin , ainakin BX ja aikaisemmat, pystyi vaihtamaan tiivisteitä. XM:ssä on jo kasaan prässätyt tuopat, eikä niihin ihan kotikonstein pysty vaihtamaan tiivisteitä. Xantiasta ja alkupään C5:sta en tiedä, C5 X7 tolppa on jo eri mallinen, mutta ainakin 2008 ja 2009 vuosimalleissa vuotaminen jo vähillä kilometreillä oli yleistä. Oma lukunsa on sitten ne vulkanoidut yläkiinnikkeet, eli satulat. Kumi repeilee irti metallista, ja joskus voi jousitolppa iskeä ylös konepeltiin, kun auto vastaavasti putoaa alemmas. Joskus ohivuoto-paluuletkut voivat rikkoutua, mutta ne ovat helposti vaihdettavissa.
xmrane
Viestin otsikko: Re: Jousitolppien kunnostus?
Lähetetty: 01.07.2017 13:46
Viestit: 111 Paikkakunta: Siikajoki
Lähinnä nyt on kyseessä C5 vm-03 jossa etupää kolisee... XM TD vm-99 on tallissa kans odottamassa pääsyä tienpäälle
XM-Hannu
Viestin otsikko: Re: Jousitolppien kunnostus?
Lähetetty: 01.07.2017 14:43
Viestit: 2764 Paikkakunta: Koria
Tarkasta ne yläsatulat: Auto etupää pukeille, etupyörät ilmaan. Kääntele ja ravistele etupyörää, katso samalla, onko jousipallossa ylimääräistä liikettä. Itse tolpat tuskin kolahtelevat, tarkasta myös alapallonivelet, koiranluut, eli kallistuksenvakaajan pystytangot, alatukivarren puslat, ja raidetangonpäät. Todennäköisesti joku noista... Tolppien vuoto ilmenee öljyisenä pintana, tai paksuna pölykerroksena tolpan ulkopinnassa. Myös vanteen sisäpinta on silloin öljyinen.
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia vestejäsi Et voi lähettää liitetiedostoja.