Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

XM V6 -92 vaihdevivusto
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=25897
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  hogander [ 04.07.2017 21:42 ]
Viestin otsikko:  XM V6 -92 vaihdevivusto

Kylläpä se taas myrkyn lykkäsi. Olin lähdössä ilmastointihuollon pihasta ja kuinkas kävi. Vaihdekeppi ihan löysä :cry: Vaihteet ei silmään :cry: Konepelti auki ja syynäilyä yläkautta. Ei mitään ihmeellistä. Kaikki näyttäisi olevan paikallaan. Joskin vivusto näytti hieman "roikkuvan" Onneksi huollon väki lainasi nosturiaan ja auttoivat vielä lykkäämään XM:n nosturille. Auto ylös ja todetaan, että yksi nivel irti. Ihan löysä. Ei pysy paikallaan. Nippusiteitä vähän jotta saan auton siirrettyä kotiin. Kotimatka hellin ottein ja isolla vaihteella. Hyvin jaksaa V6 vitosvaihteella alakierroksilla.

Asiaan...Alla olevasta kuvasta vivun nro 2. Isompi pää on niin väljä, ettei pysy paikallaan. Olisikohan tuolle jotain toimivaa korjausta? Uusia ei näytä löytyvän mistään. Liikenisikö joltain moista käyttökelpoista käytettyä osaa?

Kuva

Kirjoittaja:  olli__o [ 04.07.2017 23:09 ]
Viestin otsikko:  Re: XM V6 -92 vaihdevivusto

Peruspalloniveliä löytyisi kaikenlaisia, mutta tuon isompi pää lienee jotenkin kumijoustolla, kaipa sekin on tarpeen?

Jos metallinen pallokin on kulunut, niitä saa monen kokoisia, esim tuolla hassuja kokojakin:
http://www.nippelit.fi/1st/html/default ... 1&p_id=113
mutta vaihto vaatinee hitsausta?

Mutta joissain muissakin sitikoissa on samanoloisia, voisi saada sovellettua, ainakin kierresarjaa ja/tai hitsausta käyttäen, vaikka googlen kuvahaulla:
245281 citroen

tulee aika samanoloisia, mutta en tiedä onko pallonivelet tai pituudet sinnepäinkään ja uros/naaraskierteetkin menee eripäin, eli vaatisi ainakin virittelyä jos vain toinen pallo osuu oikeaan kokoon.

Kirjoittaja:  Esa66 [ 05.07.2017 03:05 ]
Viestin otsikko:  Re: XM V6 -92 vaihdevivusto

2454f5 on oikea numero, ihan yleinen varaosa

Esim https://spareto.com/products/4542f52-re ... gear-lever

Kirjoittaja:  Esa66 [ 05.07.2017 04:13 ]
Viestin otsikko:  Re: XM V6 -92 vaihdevivusto

Tai äffän jälkeen toisia numeroita, mutta noita pelkkiä holkkeja saa myös, nehän on nailonia. Kaivaa vanhan pois ja liimaa uuden tilalle(jos nyt muutaman euron takia moista haluaa tehdä)

Samat vivut melkeimpä kaikissa, varmaan sinun pihalta löytyy joku luovuttaja :)

Kirjoittaja:  hogander [ 05.07.2017 08:31 ]
Viestin otsikko:  Re: XM V6 -92 vaihdevivusto

Osa on 245252. Sitä en ole löytänyt uutena. Kaikkialla loppu missä on ollut myynnissä.

2454f5 voisi olla hyvä aihio, jos tuota nyt joutuu ruveta veistelemään itse. Mistä noita nailonholkkeja saisi?

Kirjoittaja:  Esa66 [ 05.07.2017 14:07 ]
Viestin otsikko:  Re: XM V6 -92 vaihdevivusto

Bexissä on sama ja varmaan monessa muussakin, menet jollekin autodocin kaltaiselle sivustolle, ne yleensä listaa osanumeron perusteella kaiken mahdollisen, myös holkit yms
Pököttimessäkin on samalla numerolla, hinta vain 38€ :)

Kirjoittaja:  XM-Hannu [ 05.07.2017 19:49 ]
Viestin otsikko:  Re: XM V6 -92 vaihdevivusto

Minulla on tämmöinen pellinpala pitämässä niveltankoa kuulassa:
Kuva

Kirjoittaja:  IJN [ 06.07.2017 09:46 ]
Viestin otsikko:  Re: XM V6 -92 vaihdevivusto

hogander kirjoitti:
2454f5 voisi olla hyvä aihio, jos tuota nyt joutuu ruveta veistelemään itse. Mistä noita nailonholkkeja saisi?

2454f5 näyttää kiinteävartiselta siirtotangolta jossa päihin tulee pallerot samalta puolelta, kun taas tuossa XM:n kaaviossa pallot tulevat vastakkaisilta puolilta. Mutta jos kumminkin joutuu jatkamaan niin samallahan sen kääntää. Nylonit ottaa kyllä helposti itteensä jos sitä hitsaamaan alkaa. Xantiaan ainakin on muutamalla eurolla tarjolla säädettäviä siirtotankoja joissa kierre välissä, ja siten kulmakin säätyy puolihuomaamatta koko kierroksen: http://alvadi.ee/fi/varaosat/citroen/xa ... dType=9069 Vaikuttaa helpommalta lähtökohdalta omiin virittelyihin jos pituussäätö ei riitä. Kuulan koon sopivuuksista en tiedä.

Kirjoittaja:  hogander [ 06.07.2017 12:21 ]
Viestin otsikko:  Re: XM V6 -92 vaihdevivusto

Paikallinen sitikkahuolto säästi turhalta ähräämiseltä. Hyllystä löytyi oikea osa.

Kirjoittaja:  hogander [ 10.07.2017 23:26 ]
Viestin otsikko:  Re: XM V6 -92 vaihdevivusto

Näin ikävään paikkaan tällä kertaa operoitiin. Takana näkyy uusi vaihteensiirtovipu paikallaan. Alkuperäinen oli puoliksi hyvä :D Toisen pään sai vääntää sorkkaraudalla irti. Toinen oli lähtenyt irti ihan itsestään. Loppu hyvin kaikki hyvin.
Kuva

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/