Otsikon auto. Kun ovet sulkee alkaa kojelaudan päällä oleva punainen LED vilkuttamisen??
On siinä keskuslukitusnappulan ja hätävilkkujen välissä?
Mistäköhän vilkuttaa Tyhjentääkö akun ajankanssa vai kuittaako säästötila tuom pois?
jk_single
Viestin otsikko: Re: Xsara Picasso
Lähetetty: 13.10.2017 20:48
Viestit: 28
Kai se tarkoittaa että varkaudenesto on päällä. On varmaan lähes kaikissa autoissa tälläistä. Älä murehdi, ei ole koskaan ollut minulla akku tyhjä (nimimerkillä Kolmas Picasso menossa )
iloinen
Viestin otsikko: Re: Xsara Picasso
Lähetetty: 14.10.2017 06:18
Viestit: 102
Kiitos
En aikaisemmin ole nähnyt vilkutusta??
Meneekö se jostain erityisestä komennosta päälle?
NimimErkki
Viestin otsikko: Re: Xsara Picasso
Lähetetty: 14.10.2017 11:58
Viestit: 85 Paikkakunta: Vantaa
Nyt pitää pyytää tarkennusta tuohon aloitusviestiisi. Tarkoitatko, että valo rupeaa vilkkumaan aina, kun ovet on kiinni (siis myös ajon aikana) vai ainoastaan silloin, kun ovet on kiinni ja lukittu (auto parkissa yön yli)?
ex: Xsara Picasso 1,6 HDI 110 Vision vm. 2008 ex: Xsara Picasso 1,6 bensa vm. 2002 Kuusi vuotta ja 200 tkm Picassoilla, nyt aika vaihtaa johonkin muuhun. Montaa asiaa niissä tulee ikävä, mutta ei ihan kaikkea Citroeniin liittyvää... ;o)
oddjob58
Viestin otsikko: Re: Xsara Picasso
Lähetetty: 14.10.2017 14:32
Viestit: 228 Paikkakunta: Lahti
Mulla ainakin vilkuttaa silloin kun ovet on lukittuna.
C5:ssä taisi olla niin että vilkuttaa kun ovet on superlukittuna (sisältä ja ulkoa). Sen saa jotenkin näppäiltyä että lukitsee vain ulkokahvat jolloin ei vilkuta. Olisiko tuossa kysymys samasta?
olli__o
Viestin otsikko: Re: Xsara Picasso
Lähetetty: 14.10.2017 20:48
Viestit: 5125
Normaali toiminto: ilmaisee potentiaaliselle varkaalle ettei tätä kannata yrittää. Joissain varusteluissa ainakin C5:ssa oli myös varashälytin sisätutkilla ja "sireenillä", lukkopainikkeesta sai muistaakseni jotenkin painelemalla valittua erilaisia lukituksen moodeja. Picassosta en tiedä kuin että ainakin Bronx-moodin (ovet lukittuu automaattisesti kun lähtee ajamaan) saa valittua myös samalla napilla. Onko ohjekirjaa? Mutta muistaisin myös että toisenmerkkisesssä tuo vilkkuva led aktivoitui heti kun ajonestosiru poistui antennin vierestä (eli kun otti avaimet pois virtalukosta)
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia vestejäsi Et voi lähettää liitetiedostoja.