Kun vaihtaa valot pitkiltä lyhyeksi lyhyet valot eivät pala. Lyhyet valot toimivat viiksiasennossa, jossa pitkiä valoja voi väläyttää. Onkohan vika viiksessä vai mahdollisesti jossain releessä?
JKiiski
Viestin otsikko: Re: Xm:n valo-ongelma
Lähetetty: 24.11.2017 11:52
Viestit: 235 Paikkakunta: Lempäälä
Kojelaudan alla seisontajarrupolkimen yläpuolella on valoihin vaikuttava liitin johtosarjassa. Muistikuvan mukaan jotain samantyylistä ongelmaa tulee jos se liitin jostain syystä aukeaa.
Ja kannattaa tietysti käyttää irti oikeanpuoleisen etuvalon päällä olevat releet, ja kokeilla, toimiiko toisella samanlaisella, ja luonnollisesti katsoa samalla, ettei kannoissa ole hapettumia.
biätare
Viestin otsikko: Re: Xm:n valo-ongelma
Lähetetty: 24.11.2017 16:49
Viestit: 306
kiitos vinkeistä. Syyllinen löytyi käsijarrupolkimen yläpuolelta johtonipusta.
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia vestejäsi Et voi lähettää liitetiedostoja.