Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 6 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Rengasmelu.
ViestiLähetetty: 06.04.2018 15:04 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
C5 2.0 A. 2007. Exsl. Onko tietoa tämän version rengasmeluvaimennuksista verrattuna muihin malliversioihin. Kun hiljaisiksi arvostetut GY:n Effit ja myös Mich. ES ovat hyvin meluisia. Rengaskoko näissä 215/60-16. Vanhat, jotkut halpismerkit (Imperial, Kleber) olivat hyvin hiljaiset. Tästä on ollut juttua ennenkin.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rengasmelu.
ViestiLähetetty: 06.04.2018 18:17 

Viestit: 292
helpoin tapa vaimentaa rengasmelua älä aja urissa
-rengaspaineet
-c5 voi tehdä lisävaimennusta taakse ottamalla takasisälokarit pois ruiskuta paksu alustamassa pyöräkoteloihin +nyt kun sisälokarit irti niin paksusta routamatosta limaa mattoa sisälokariin ero on huomattava mukavampaan suuntaan
-myös takapenkin istuinosan alle kannattaa liimata verhoilumattoa
-rasvaa renkaanvaihdon yhteydessä ne takapyörän laakerit
-ja vieläkin hiljenee kun otat takasivuverhoukset irti ja laitat vaimennusmattoa alla oleviin peltipintoihin
-renkaissa on eroja
-jos nuo eivät auta niin musiikkisoitinta isommalle


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rengasmelu.
ViestiLähetetty: 06.04.2018 21:54 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2669
Paikkakunta: Päijät-Häme
Ostin ekat kiinalaiset renkaat (jos GoodYeareita ei lasketa, yllätyksekseni niidenkin kyljessä luki made in china) ja ainakin toistaiseksi ne on olleet ihan hiljaiset, pientä kitinää kuului rengasasentajalta kun vanteista uupuu keskireikä. LingLongit nuo. Katsotaan miten ne metelöi sitten kun ne saa alle pyörimään.



2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rengasmelu.
ViestiLähetetty: 07.04.2018 08:03 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
Asiallisia konsteja. Niitä käytin jo Wartburg-kaudella, ne toimi. Kun kyse on melunvaimennuksesta, niin radio on hyvä pitää kiinni. Desibelejä ei kannata lisätä radiolla. :) Ihmetyttää vaan, kun kuulee juttuja C5:n äänettömyydestä n-renkailla. Siinä joukossa on myös GY Effit, jotka omassa oli hyvin meluisat, kuten on Mich ES:t. Vai voisiko rengaskoko vaikuttaa niin paljon. Kyllä ensitöikseni lisärasvasin takanavat. Toinen napa pyöri hieman raskaasti, löysäsin hyvin vähän, sen, minkä lukitus salli, auttoi. Ei jurinoita vielä tuntunut. Melu kuitenkin alkoi uusien kesärenkaiden myötä. Nyt talvirenkaat, Mich, ei mitenkään pahameluiset.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rengasmelu.
ViestiLähetetty: 11.04.2018 07:15 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
On näköjään muillakin rengasmeluongelmaa, jopa C6:ssa.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Rengasmelu.
ViestiLähetetty: 11.04.2018 12:01 

Viestit: 15
Ei mielestäni C6 ssa voi puhua enää melusta jos satasn vauhdissa 65db sisä ääni.Eikä ole juuri eroa talvikitkoilla ja kesärenkailla.


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 6 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: