Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=27808
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  XM Break [ 26.07.2018 14:00 ]
Viestin otsikko:  C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Sota jatkuu. :roll:

Älyt vaihdettu ja Lexakin juttelee jo auton kanssa. Sarjanumero vaan on hauska :D

Nyt jo hörähtää pikkaisen startatessa. :shock:

Pitääkö suuttimet "kertoa" vaihdetulle älylle vai onko kaikki yhteensopivia?

Kirjoittaja:  Teuski [ 26.07.2018 14:10 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Mitäs kaikkea siihen on vaihdettu?

Onko kierrokset, polttoaineenpaine ja kampuran/nokkien synkka ok?

Kirjoittaja:  betaromeo [ 26.07.2018 14:34 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Noi "teuskin" jutut kannattaa katsoa ja mulla noi kaikki 2.2 tehnyt noin, kun BSM sanonut sopimuksen irti. Niistä hajoaa varmaan joku polttoaineen syöttö rele, kuten bensoistakin?

Kirjoittaja:  Mustis [ 26.07.2018 18:56 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

XM Break kirjoitti:
Sota jatkuu. :roll:


Pitääkö suuttimet "kertoa" vaihdetulle älylle vai onko kaikki yhteensopivia?


Ei tarvi 1korisesa

Kirjoittaja:  XM Break [ 26.07.2018 21:48 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Seuraava kohde onkin sitten kolmas korkeapainepumppu.

Ensimmäinen kavitoinut itsensä pilalle :shock:

Toisen sisältä löytyi epämääräistä ruskeaa töfnää. :?

Ajettu varmaan itädieselillä :(

Kirjoittaja:  läjjeejä [ 26.07.2018 22:36 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

polttoainesuodattimen kannessa bosh keskellä takaiskuventtiili vaihdettavissa viallisena päästää paineet pois polttoainelinjasta tekee käyntiinlähtö häröä

Kirjoittaja:  Jankos [ 27.07.2018 08:14 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Käykö se jos antaa kaasua (bräkleen/pikkutoho/jne.) koneelle?

Kirjoittaja:  XM Break [ 27.07.2018 18:59 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Käy lisäavuilla.

Jakopää just laitettu.

Ensipotkun jälkeinen polttoainepula.

Vahva veikkaus tässä vaiheessa korkeapainepumpun suuntaan.

Lisätietoja, jahka saan purettua varmasti käyneestä pumpun irti :D

Kirjoittaja:  Wesa [ 08.08.2018 18:04 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Täällä samaisessa myllyssä orastavia vastaavia vaivoja. Pyörittää hyvin mutta vaatii välillä neljä-viis yritystä ennenkuin lähtee, kylmänä ja kuumana. On myös muutaman kerran luvannut ja katkaissut. Hehkurele ollut vikana viimeiset 50tkm eikä liityyne tähän. Käy hyvin eikä ole sammunut. Yhden lupaus/sammumisen sain tallennettua ja siinä noin 200 rpm jälkeen paine-ero pyydettyyn kasvoi kunnes noin 400bar erolla katkaisi syötön kun nopeus oli noussut noin 600:aan. Normistartissa ero pysyy pienenä. Onkohan tässä nyt kyseessä se paineensäädin vai BSM? BSM sikäli epäilyttää että juuri pari vk sitten ronkin sitä irroitellen sulakkeita ja releitä tutkiessani flektivikaa?

Kirjoittaja:  ovi [ 08.08.2018 18:33 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Johtuu ehkä ennemmin jonkin suuttimen ohivuodosta, tai siirtopumppu ei toimi oikein. Määräsäädin antaa minimissäänkin liian paljon polttoainetta tyhjäkäynnillä, joten tyhjäkäyntiä varten tarvitaan suurpainepumpulle yhden männän ohitusventtiili, tai joissakin autoissa railpaineen säätöventtiili, joilla paine saadaan sopivaksi.

Noiden ohitus/säätöventtiilien viat aiheuttavat myös pitkää starttia. Tietysti ilma polttoaineen seassa tekee saman.

Kirjoittaja:  eskere [ 08.08.2018 23:13 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Minulla II-koppanen -06 2,0hdi RHRH moottoriversio teki myös samoin, ei lähtenyt lupauksista huolimatta käyntiin, ei edes lämpimänä. Syynä EGR-venttiilivika, on joko jumittunut auki tai lautanen tipahtanut. Auto lähti heti käyntiin kun tulppasin egr:n. Jostain luin että kannattaa kokeilla hinaamalla käynnistystä jos on egr-vika, silloin pitäis lähteä käyntiin.

Kirjoittaja:  Wesa [ 09.08.2018 18:13 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Juu tuo egr on paljolti mahdollinen, käytössä kun on. Mutta painesäädintä itse epäilen, etenkin kun mittausten mukaan poikkeavaa käytöstä on. Vai tuleeko säätimen ohjaus bsm:n kautta? Joka tapauksessa ongelma on poistunut, tauolle kenties, mutta voi olla että diesel puhdistus satsi jonka heitin tankkiin on tehnyt jotain. Ainakin käynnistyy nyt hyvin terävästi, -toistaiseksi..

Kirjoittaja:  Wesa [ 13.08.2018 19:41 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Eipä nuo tehonneet ja tänä aamuna kun oli hieman kylmempi jäi käynnistymättä (6 yritystä). Käytin bsämmän ylhäällä ja löysäsin liittimiä kerran pari. Sen jälkeen käynnistyi heti. Näköjään väärä akun irroitus ja kytkentä voi aiheuttaa myös näitä oireita (FCF), siirtopumpulle lähtevän johdon liitinkin. Olin aiemmin flektiä korjatessa irroitellut sulakkeita saaren hetkeksi immobile faultin ja oikeastaan pian sen jälkeen oireet alkoi. Voivat toki olla loppujaan vetelevän bsm:n liikuttelun seuraustakin. Nyt tein akun irroitus/kytkentä proseduurin pitkän kaavan mukaan ja samalla kävin ne bsm:n liittimet läpi. Keskimmäisen liittimen yksi pinni josta lähtee paksumpi pinkki johto oli selvästi poikkeava ja saanut hieman lämpöä. Putsailin hyvin CRC-oxide clenerillä (ja protect..) ja pistin kasaan. Nyt on käynnistynyt viisi kertaa hyvin, mitä ei viimeaikoina ollut putkeen tehnyt. Käyntikin tuntuu heti pehmeämmältä... Palataan asiaan kun jotain tapahtuu, -tai ei..

Kirjoittaja:  XM Break [ 13.08.2018 20:08 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Päivitys!

EGR tulpattu => ei käy

Korkeapainepumppu vaihdettu =>nafta haisee tallissa ;)

Kaasua imupuolelle => kone käyntiin ja käy pirun rumasti ja lämpenee nopeasti :(

Ajoitusmerkit oikeasti ihan kohdillaan :?

Yllätys yllätys

:shock: :shock: 4HX:ssä onkin ainakin tässä automaattisessa tapauksessa vetolevyssä kaksi reikää, joihin ajoitustappi käy. :shock: :shock:

Toinen rei'istä ehkä vahän toista väljempi, ei varmaa tietoa. :roll:

Nokka paikoilleen, lukitustappi toiseen reikään, remmi niskaan, kiristys yms., manalan väen ylistys ja muut perisuomalaiset perinnesanat
=>todella lyhyt startti => käy todella hienosti. :D

Vähän harmittaa kun huomenna on työpäivä ja tänään sauna lämmin....... ;)

Kirjoittaja:  Wesa [ 22.08.2018 21:14 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Hienoa että vika löytyi! Täälläkin näyttää siltä että noin 50:n onnistuneen startin perustella vika oli moninapaliittimen pinnissä joka pumpulle sähköä syöttää.

Kirjoittaja:  kimmoa [ 24.08.2018 19:08 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 -01 2.2 Hdi lupaa mutta ei käynnisty

Jos et ole vielä koonnut uudelleen jakopään muoveja paikalleen niin tee nyt hyvän sään aikana kampiakselille ajoitusmerkki. Minulle oli joku entinen omistaja vaivautunut tekemään tuon ja remmin vaihto oli tosi helppo homma, ei tarvinnut lukitusreikiä etsiä.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/