Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 4 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Sisäsiisti ilmaus, miten?
ViestiLähetetty: 09.11.2018 16:32 

Viestit: 461
Paikkakunta: Tuusula
Ilmastoimattomissa sitikoissa ilmaus on tehtävä töttörön kanssa kun paisuntasäiliö on syylärin sivussa ja alenpana esim. lämmityslaitteen putkia. Kun homma on tehty niin töttöröön jää nestettä. Se sitten lorisee talliiin, katokseen tai pihakivetyksen päälle töttöröä irrottaessa. Onko kellään menetelmää miten tämän tekisi siistimmin?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sisäsiisti ilmaus, miten?
ViestiLähetetty: 09.11.2018 18:22 

Viestit: 982
Tötteröön kuuluu tietenkin vakiovarusteena korkki. Mulla se on viinipullon muovitulppa jonka läpi polkupyörän pinna, jolla korkkia operoidaan ylhäältä käsin.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sisäsiisti ilmaus, miten?
ViestiLähetetty: 09.11.2018 19:54 

Viestit: 1220
Paikkakunta: Turku
Imaisee lappoletkulla tai alipainesysteemillä liiat pois? Jos ei halua imaista omalla leivänmouskuttimellaan...


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Sisäsiisti ilmaus, miten?
ViestiLähetetty: 18.11.2018 13:21 

Viestit: 461
Paikkakunta: Tuusula
Kiitos IJN vihjeestä. Laite syntyi nopeasti käytetystä punkkupullon kotkista ja 4mm langasta johon väänsin pitkän kierteen. Prikat ja mutterit korkin päihin ja toimii hienosti. Kuvaa en saanut lähetettyä. Vaikka pienensin sen alle 100k niin siinä seurasi tiedot alkuperäisen kuvan pikseleistä eikä kelvannut patonkiin.


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 4 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Akseli ja 7 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: