Kami kirjoitti:
Kaksi oiretta:
1. Rattia oikealle kääntäessä (n. 2/3 kerroista) vilkku toimii ok, mutta infonäytölle tulee teksti ettei oikea jarruvalo toimi
2. Kojelaudan sisätlä kuuluu ajaessa usein epäsäännöllinen releen nakutus, joka rauhoittuu, kun vilkkuviikseä siirtää eri asentoon. Tarvittava liike on hiuksen hieno eikä tunnu koskaan olevan sama asento.
Lisäksi yhdellä ajokerralla perässä ajanut kaverini ihmetteli, etten kääntyessäni oikealle painanut lainkaan jarrua vai eikä jarruvalot toimineet.
Onko muilla esiintynyt tällaista? Onko vilkkuviiksen kontaktipinnat puhdistuksen tarpeessa vai koko viiksi vaihdon tarpeessa (ei taida uusia löytyä...)
...ei kai tässä tarvitse alkaa Mersukuskien tapoja opettelemaan --> lopettamaan vilkun käytön
Viiksen sisällä on sellainen jousikuormitteinen pyöreäpäinen tappi joka loksahtelee vastauriin. Sen pää kuluu muistaakseni talttamaiseksi jonka seurauksena se ei toimi kunnolla tai voi yrittää johtaa kahta kontaktia samaan aikaan. Paketin kun varovasti purkaa ja onnistuu saamaan kasaan vielä kasaan, saa siitä uutta vastaavan kun sen pyöreän tapin (D noin 6 mm) pään sorvaa vaikka porakoneen istukassa viilaa vasten sopivan muotoiseksi. En muista tarkaan, mutta noin 10-15v sitten tuli yksi tällä tavalla elvytettyä. Sama koskee xantian vastaavia. En tiedä miten jarruvaloihin vaikuttaa tuo?