Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

XM.n vikoja
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=2869
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Tapsa 63 [ 29.10.2009 20:31 ]
Viestin otsikko:  XM.n vikoja

Tulipahan hankittua XM jossa pikkuvikoja,mikä on yleisin vikapaikka.
-polttoainemittari näyttää silloin tällöin
-lämmityslaitteen säätö ylös ja alas ei toimi

Kirjoittaja:  r_a_n_u [ 29.10.2009 20:47 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Tapsa 550 kirjoitti:
Tulipahan hankittua XM jossa pikkuvikoja,mikä on yleisin vikapaikka.

Eikös se siellä takaluukun oikeassa yläkulmassa ole kahdella kirjaimella merkitty? Kuva

Kirjoittaja:  kokemjne [ 29.10.2009 20:54 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

:) Ranun kommentti on osuva. Vioista pääset eroon kunhan käyt läpi KAIKKI konehuoneen sähköjärjestelmät :mrgreen:

Kirjoittaja:  Tapsa 63 [ 29.10.2009 20:55 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

No mitä se Bexsämies vinoilee :lol:
taitaa olla kateutta ;)

Kirjoittaja:  Tapsa 63 [ 29.10.2009 20:56 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

No mitä se Bexsämies vinoilee :lol:
taitaa olla kateutta ;)

Kirjoittaja:  r_a_n_u [ 29.10.2009 21:01 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Oli ihan pakko. Kuva

Kirjoittaja:  niko [ 29.10.2009 21:09 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Konehuoneen sähköistä on usein hyvä aloittaa, mutta niitä sähköpuolen vikapaikkoja löytyy paljon muualtakin, kuten vaikka auton alta tai kojelaudan sisältä. Toisaalta lämpärin ylös-alas -säädön vika voi olla ihan vaan sen vaijerissakin, sikäli kun säätö on täysin mekaaninen. Täysautomaagin ilmastoinnin kanssa taas voipi tuskaa aiheuttaa moteuri tai vaikkapa kulunut muoviosa (ratas tahi vipstaakeli).

Kyllä XM:ssä monta vikapaikkaa on ;)

Kirjoittaja:  Silver [ 29.10.2009 21:41 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Varmaan yleisin vika siinä ilmansäädössä on se itse nuppi: se lohkeaa sisältä, ja pyörii tyhjää, tai sitten nupin sisältä on pieni-peltinen lukituspala pudonnut. Molemmissa tapaksissa sitä ei huomaa, koska säätö tuntuma on silti sama. Nuppi saattaa olla tiukasti kiinni, mutta moni-otepihdeillä (..ja kangasta väliin), se lähtee kyllä irti.

XM: sähköviat ovat suuresti liioiteltuja. Aivan kuten Citroenin hydrauliviat = kaikki niistä puhuu, mutta harvemmin niitä tulee ;)

Kirjoittaja:  Tapsa 63 [ 30.10.2009 10:07 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Olin aivan varma ,että ranu kommentoi. :lol:

Kirjoittaja:  Roplaaja [ 30.10.2009 18:05 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Minä vaan hämmästelen kun kerrotaan XM sähkövioista. minun pian 20 vuotiaassa XM:ssä ei ole ollut yhtään enempää sähkövikoja kuin muissakaan sitikoissa. Jos sähköviaksi lasketaan sähkökemiallinen syöpyminen niin nurkat siitä tuppaa ruostumaan mutta ei minulla aikaisemmin noin vanhaa sitikkaa ole ollutkaan, ne on ruostuneet aivan romuiksi aikaisemmin.
Onkohan noi sähköongelmat peruja ensmmäisen mallin liitoksista konehuoneessa. -90 loppuvuoden mallissa maahantuoja on korvannut ne liittimet lenkeillä ja ne ei reistaa.
Minulla on ollut kolme sähkövikaa, tyhjäkäynti moottori mikä piti putsata ja voidella. se ei ole mikään ongelma tehdä kerran kymmenessä vuodessa.
Toinen paha vika oli kun aina katsastuksessa ajovalojen vaihtaja ei toimeinnut(pitkät/lyhyet). Kyselin siitä täältäkin neuvoja. vika oli itse aiheutettu, moninapanen liitin vasemman valonheittimen alla oli vain puoliksi kiinni.
Kolmas vika tulee vuoden välein, bensapumpun releen kanta hapettuu. Olen uusinut kannan Biluteeman kannalla ja se on ihan yhtä huono. Releen vaihto ei auta, vika on aina kannassa. Kontaktilitku, joka poistaa hapettuman auttaa vuoden.

Kirjoittaja:  jasu [ 30.10.2009 18:22 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Näinhän se on. Alkuun saatu "maine" seuraa lopun ikää, ja sitä vaan "essonpaarissa" parannetaan..!

Olihan miullakin kesällä sähkövika Xm:ssä, laturin remmi katkes, olis varmaan korollassa kestäny vielä puolisen milijuunaa kilometriä ennen rispaantumista se..?

Haulla löytynee ihan paljon Xm:ään liittyvää tarinointia, jos ei jaksa kaikkea läpi kahlata, niin sitten vaan uusia kysymyksiä niin yritetään vastailla...

Kirjoittaja:  zX-files [ 30.10.2009 19:08 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Älkääs maalatko piruja seinille kun oon huomenna menossa katsomaan yhtä äksämmää sillä silmällä :mrgreen:

Kirjoittaja:  anakonda33 [ 31.10.2009 00:47 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Nyt alkoi ne sähköviat mullakin. Välillä nopeusmittari ei toimi mutta kun heiluttaa pyyhkimien vipua edestakaisin niin alkaa toimia

Kirjoittaja:  Natero [ 31.10.2009 01:29 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

XM:ssä ei ole koskaan esiintynyt mitään vikoja. Huoltotoimenpiteitä vaativia toimintahäiriöitä on joskus ollut.

Kirjoittaja:  Cikatti [ 31.10.2009 01:38 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Mitä se Ranu sekoilee?! Bäksä se vasta vikageneraattori on siihen nähden että se on tekniikaltaan hyvin paljon XM:ää simppelimpi jne :lol:

Mulla on nyt ollut joka päiväisessä ajossa kaksi XM:ää ja en ole saanut provosoimallakaan vikoja aikaiseksi vaikka ovat jo pian 19-vuotiaita neitoja. Jaa no lasketaanko vetarin kumi ehkä viaksi (V6) ja pikkuisen tihkuva vesipumppu (XM TD, just katsastettu ilman huomautuksia)... en mä nää niitä vikoina (kulutustavaraa nuo viat). Voi olla että sähköissä joskus jollain ollut vikoja mutta tosiaan nuo konehuoneen maattopisteet näyttää olevan tinatuilla kengillä. Voipa olla että ovat jo riittävän vanhoja eli ne on jo modifioitu kestämään :ugeek:

Kirjoittaja:  Tapsa 63 [ 31.10.2009 10:23 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Ei tuossakaan muita sähkövikoja ole kun se polttoainemittari ja moottorin lämmittimen haaroituskappale halki. :lol:

Kirjoittaja:  xmfani [ 31.10.2009 21:59 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Katsos onko sulla moottori,joka säätää läppiä,jos ei niin sit tuo kääntöpalikka.

Kirjoittaja:  Tapsa 63 [ 01.11.2009 10:40 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Jos mopeusmittari on sähköinen puhdista liitin mittarin takaa,elektroniikka puhdistusaineella.
Lämppärin säätö ei toiminut kun nuppi halki,niin kuin joku arveli Kiitos vinkistä.

Kirjoittaja:  Cikatti [ 01.11.2009 10:57 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Mulla on myös TRD:ssä tuo keskimmäinen hellannuppi outo, se ei tee mitään. Mutta ei se ole haitannutkaan sillä jostain syystä ihan joka aukosta pukkaa kuumaa :lol:
Ai että normaali mode on että se nupin pää halkeaa? Ei lähde nuppi irti vaikka ole kantapää kojetaulua vasten kiskonut nuppia irti.
Eli nuppi hajoaa kun jotain siellä syvemmällä jäykistyy?

Kirjoittaja:  tuisku [ 01.11.2009 21:14 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Lämppärin säädin kannattaa modifioida vaikka jostain muusta autosta missä on ns. Liukusäädin vastus (itse menen huomenna Romikselta etsimään peugeotin vastusta ja siihen kuuluvia nippeleitä)
Citroenin maahantuoja ei enää toimita ko. osia , maksoivat aikanaan 50 €.
Vastusta vaihtaessa kannattaa mitata uuden ja vanhan liuksäätimen vastusarvot (pienin ja suurin) että ovat edes lähimäin samat !
Iselläni on tällä hetkellä puhallin melkein täysillä, (sitä saa säädettyä kun purkaa säädin paneelin vääntimet ja paneelin)

Kirjoittaja:  bx-kuski [ 02.11.2009 00:08 ]
Viestin otsikko:  Automaatti-ilmastointi ja kaikki "kennot" korjattu

Yksi vika on ollut XM:ssä (1995, Y4, 2.5 TD). Automaatti-ilmastointi reistaili. Järjestelmästä hävisivät ensin paineet. Kenno sieltä oli puhki ja se piti vaihtaa, että kylmäaineet pysyivät sisällä. Sitten siitä hävisi se automatiikka eli ilmastointi toimi vain käytettäessä puhallinta täydellä teholla ja itse asiassa puhallin oli jäänytkin toimimaan ilman säätömahdollisuutta. Se vaiva korjaantui, kun sisätilan puhallin vaihdettiin uuteen. Säätövastus oli hajonnut. Uuden puhaltimen myötä automaatti-ilmastointi toimii taas mainiosti.

Tuosta muistui kyllä mieleen se, että onhan 300 000 ajetusta XM:stä vaihdettu kaikki siinä olevat erilaiset jäähdytin- ym. kennot. Ja niitähän on paljon kaksi jäähdyttimessä(?), ilmastoinnissa ja vielä siinä lämmittimessäkin. Nyt ei häviä jäähdytysnestettäkään enää.

t. bx-kuski

Kirjoittaja:  Tapsa 63 [ 02.11.2009 05:51 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Mittaritaulun irroitus XM.stä,mittarinjaijeri tietenkin irti konehuoneesta,mutta sitten.

Kirjoittaja:  Silver [ 03.11.2009 01:04 ]
Viestin otsikko:  Re: XM.n vikoja

Cikatti kirjoitti:

Ai että normaali mode on että se nupin pää halkeaa? Ei lähde nuppi irti vaikka ole kantapää kojetaulua vasten kiskonut nuppia irti.
Eli nuppi hajoaa kun jotain siellä syvemmällä jäykistyy?


En tiedä, että miksi halkeaa ? Säätö sinänsä ei jäykisty, tai jumiudu. Irrotukseen tarvitaan siis moniotepihdit (ja rättiä väliin), ja suora päättäväinen veto :x

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/