Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

kilpivalot hukassa
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=28972
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  J.a.m [ 13.05.2019 07:59 ]
Viestin otsikko:  kilpivalot hukassa

Morjes

Ongemana on että katastusmies oli sitä mieltä että kilpivalot pitäisi toimia , ei muuta ku lamppuja vaihtamaan , 5 min ja tuikut vaihdettu ... mitään ei tapahdu , molemmat pimeänä .
lamput irti , mittasin 11.7v lampun kannoille . Sitten alkaa hauskuus, 1 lappu paikoilleen jänni tippuu n 8 v toinen lappu paikoilleen jännitteet tippuu nollaa.

molemmat lamppuhärdelli irti . liittimille 11.7 v . lamput paikoilleen ja virrat taas nolliin =)

molemmat lamput toimii, molemmat lampun kannat mittausteknisesti kunnossa . Mistä pirusta sitä alkaa etsimään vikaa kun ensi viikolla pitäisi käyttää jo leimalla uudestaan

Kirjoittaja:  olli__o [ 13.05.2019 10:14 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

Jossain liitoksessa tms. on ylimenovastusta, jos tekee sopivankokoisesta 3...5 W lampusta vianhakuvalon, johdot kiinni lamppuun ja toiseen hauenleuka ja toiseen piikki, niin voi kokeilla kummassa johdossa on vika: plussapuolella vai maadoituksessa. (jos kokeilee maapuolta, niin lampun toinen johto akun +napaan ja piikillä kokeilee kannan maa-nastaa, jos lamppu syttyy ok on vika plussapuolella, ja sen voi (ja kannattaakin) vielä todentaa laittamalla toisen lampun johdon akun miinukseen ja piikillä kokeilee plussa-kantaa. Samalla virityksellä sitten kokeilee eri paikoista mihin asti (plussa/maa) tulee, sulake on varmaan helppo kohde ainakin, onkohan tuo takaseisontavalojen kanssa yhteinen piiri ja sulake, mikä auto on kysymyksessä, eli kuinka älykkäästä boksista mahtaa ohjaus tulla?)

Tai no yhtä hyvin vikapuolen voi todentaa jättämällä sen lampun paikoilleen kuormaksi ja mittaamalla jännitettä vaikka akun miinusnapaa(tai varmaa maata) vasten: jos maa-navan jännite nousee on vika sillä puolella, jos taas plussa puolen jännite laskee, on vika siellä puolella. (ja kun huomaa että molemmissa on jänniteet ok, ei kannata ihmetellä vaan käy kurkkaamassa palaako lamppu, joskus pienikin kolaus tai liikahdus viallisessa liittimessä saa aikaan että ylimenovastus katoaa)

Tai pielavetinen korjaus, joku ledilamppuviritys tilalle, kuluttavat niin vähän virtaa (ei can tms. vikavalon sytyttämisestolla varustettuja LEDejä, niissä on joku vastus kuluttamassa saman verran lisävirtaa kuin perinteisetkin lamput) ja toimivat usein laajalla jännitealueella -> palanee vaikka olisi vähän reilumminkin ylimenovastusta jossain kohtaa piiriä. Ei kai nuo ehkä ole tiukasti ottaen laillisetkaan jos valaisin on suunniteltu hehkulamkapolttimolle...

Kirjoittaja:  J.a.m [ 13.05.2019 10:32 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

auto on 05 sedan c5 kaikki muut valot takana pelaa moitteetta

Kirjoittaja:  ealab [ 14.05.2019 07:59 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

Tyypillisiä hapettuneita liitoksia. Kuten tuossa edellä jo kerrottiin. Kraappimista, CRC:tä, jne. Eikä auton mallilla, jne ole tässä korvamerkkiä, samoja kujeita vanhemmiten....

Kirjoittaja:  J.a.m [ 14.05.2019 09:56 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

kaikki liitokset ja pinnat puhtaat ja mittaamalla johtaa hyvin .ja hyvin on crctä käytetty varuiksi, enemmän kallistun jo tässä vaiheessa johonkin "hyppysähkö" maavika teoriaan kuin pelkkään pintojen hapettumiseen huonoon kontaktiin . mutta jatketaan tutkimista kun sää suosii ulkoharrastusta

Kirjoittaja:  IJN [ 14.05.2019 17:16 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

J.a.m kirjoitti:
kaikki liitokset ja pinnat puhtaat ja mittaamalla johtaa hyvin .ja hyvin on crctä käytetty varuiksi, enemmän kallistun jo tässä vaiheessa johonkin "hyppysähkö" maavika teoriaan kuin pelkkään pintojen hapettumiseen huonoon kontaktiin . mutta jatketaan tutkimista kun sää suosii ulkoharrastusta

ealabin pointti lienee että jossain virran varrella tuntemattomassa piilossa on se hapettunut liitin joka ei kunnolla johda.

Kirjoittaja:  jasu [ 14.05.2019 17:24 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

Eikös tuossa ole kilpi, ja sen valot, luukussa? Joten olisiko saranan lähellä piuhavikaa, oireet täsmäisi..?

Kirjoittaja:  J.a.m [ 15.05.2019 07:07 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

kilpi on puskurissa ei lunkassa ollenakaan , johdot tulee sisällä verhoilussa liitin haarottaa kontinsisällä ja seuraava liittimet on sitten jo lampun kannoille

Kirjoittaja:  jasu [ 15.05.2019 10:08 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

Mä en näköjään koskaan osaa muistaa minne noissa sedaneissa on kilpi asennettu, tai peruutusvalot, liikaa farkkujen kanssa puljannu... :oops:

Mitenkäs se kontissa oleva liitos? Pääseekö siihen käsiksi, ja mittaamaan polttimot paikallaan liittimen kahta puolta? Jonnekin se yhteys katoaa, ja esiintyy liittimessä/katkospaikassa jännitteenä...

Kirjoittaja:  J.a.m [ 15.05.2019 11:18 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

liittimiin tulee virta kun lamput kantoineen ei ole paikoillaan ainakin vielä viimeksi tuli . kun pelkät kannat jo laittaa paikoilleen katoaa virrat. Kannat mittaamalla ilman lamppuja ja lamppujen kanssa ok
Kaikki muut valot pelaa takana ihan oikein .

Kirjoittaja:  Teuski [ 15.05.2019 13:39 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

Onko valojen maadoituspiste etsitty ja puhdistettu?

Onko kannat kunnossa että polttimot saa kunnon kontaktin?

Kirjoittaja:  J.a.m [ 15.05.2019 14:01 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

kaikki on mittauksien perusteella ok niin lampun kannat kuin itse lamputkin . maadotuspiste tarkistamatta en ole vielä kerinnyt perehtymään niin pitkälle kun ilmeisimmät helpot paikat ensin kahlattu läpi

Kirjoittaja:  kokemjne [ 15.05.2019 14:59 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

kato nyt onko se peräräppäna kunnolla maadoitettu . tee hetkellisesti vaikka mikä tahansa viritys jolla saat maadoitukset selvitettyä . siihen hommaan käy vaikka starttikaapeli . lukko on varmasti maissa , sitten vastapeluri korirakenteesta joka eioo maalin peitossa .
nuo hommathan on tuollaisissa ongelmissa ihan peruasioita

Kirjoittaja:  Teuski [ 15.05.2019 17:08 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

Ei se jännitteen mittaus ilman kuormaa riitä toteamaan että olisi ok.

Mittaus kuorman kanssa kertoi jo aloitusviestissä että jossain on jonkinlainen kontaktihäiriö.

Kirjoittaja:  J.a.m [ 17.05.2019 09:25 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

maadoitus ok . meni sen verta hankalaksi että olisi pitänyt purkaa puskuri irti että pääisis käsiksi johdotukseen niin . meni siitä mistä aita matalin ja otin jompin takavaloilta. pelaa ja kukkuu =)

Kirjoittaja:  kokemjne [ 17.05.2019 14:13 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

kyllä on taas keksitty suoranainen uusi vika.
jos virta tulee ja maadoitus on kunnossa niin VAIHDA polttimot ehjiin ja laita ne oikein kantaan. lasikantoja ne kuitenkin ovat . periaatteessa ei voi väärinkään asentaa . mutta vaikuttaa siltä ettei ihmeitten aika ole pelkkää humpuukia

Kirjoittaja:  olli__o [ 17.05.2019 16:21 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

kokemjne kirjoitti:
...jos virta tulee ...

Jos luet edelläolevan niin eikö tullut selville, virtaa ei tule riittävästi vaan jossain plussapuolella on osittainen katkos/liikaa ylimenovastusta. Ja vikakin saatiin korjattua ottamalla plussa takaseisontavaloilta, niin miksi niitä polttimoita pitäisi vaihdella?

Kirjoittaja:  IJN [ 17.05.2019 16:53 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

Näinpä. Tulkitut oireet oli että jännitettä tulee mutta virtaa ei. Tämmöiseen ei oikein muuta syytä voi olla kuin melkein poikki oleva yhteys syötön ja kuorman välissä, jännite- tai maapuolella.

Kirjoittaja:  kokemjne [ 17.05.2019 20:03 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

älkää viitsikö naurattaa

Kirjoittaja:  olli__o [ 17.05.2019 20:27 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

kokemjne kirjoitti:
älkää viitsikö naurattaa

Itkettää enemminkin :roll: No kysytään sitten, miten tulkitsit tämän:
"ja otin jompin takavaloilta. pelaa ja kukkuu =)"

Juksaako kertoja vai eikö ottanut uutta plussaa takavaloilta, vai eikö ne palakaan?

Itse tulkitsin että jomppi on "sähkömiesten slangia" ja tarkoittaa jonkunlaista johtoa (alkujaan myös voimajohtojen virtaköysiä) ja pelaa ja kukkuu tarkoittaisi että nyt ne palaa normaalisti.

Kirjoittaja:  Kaapelimies [ 17.05.2019 23:50 ]
Viestin otsikko:  Re: kilpivalot hukassa

olli__o kirjoitti:
Itse tulkitsin että jomppi on "sähkömiesten slangia" ja tarkoittaa jonkunlaista johtoa (alkujaan myös voimajohtojen virtaköysiä) ja pelaa ja kukkuu tarkoittaisi että nyt ne palaa normaalisti.

Jomppi eli jumpperi eli hyppylanka eli....

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/