Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

XM: Onko väliä laturin hihnapyörän urien määrällä?
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=29082
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Ishmael [ 04.06.2019 17:15 ]
Viestin otsikko:  XM: Onko väliä laturin hihnapyörän urien määrällä?

No niin, päästiin laturin vaihtoon ja tarjolla on vaihtoehtoja joko viidellä tai kuudella hihnapyörän uralla.
Hajonnut laturi oli Valeo 80A ja hihnapyörässä viisi uraa. Valeon osanumero 433469. Tätä ei löydy ihan helposti & huokealla kunnostettuna.
Mutta esim, Valeon laturi osanumerolla 746051 löytyisi helpolla - tällöin hihnapyörässä onkin uria kuusi kappaletta - nettikauppojen sekä Valeon luettelon mukaan sopivuus pitäisi olla ok (XM Break 2.0i, 89 kW, 1992).

Tyhmä kysymys: voiko siis laittaa suoraan tilalle tuon 746051:n ja moniurahihna olisi sama viisiurainen kuin 433469:llä? Onko hihinalinja suora? Onko sillä väliä, jos yksi hihnaura on tyhjä - pysyykö hihna paikoillaan tai syökö hihnan reunaa tms.? Onko joku kokeillut vastaavaa vaihtoa?

Kirjoittaja:  XM-Hannu [ 04.06.2019 19:56 ]
Viestin otsikko:  Re: XM: Onko väliä laturin hihnapyörän urien määrällä?

Olennaista on hihnan suoruus. Kohdista siis hihna huolella. Voisi ehkä arvella, että uloin ura pitää jättää tyhjäksi. Jos siis kaikki muut urapyörät ovat viisiuraisia. Jos silmämäärinkin näkee, että hihna ei ole linjassaan, niin siitä seuraa ongelmia.

Minulla silloin joskus, 830tuh. ajettuna XM TD:n laturin kiinnityspultin päässä sijaitseva taittopyörä oli päässyt ruuvautumaan ulospäin. Moniurahihnan epätasainen kiristys sai hihnan hyppimään koeeseen päin. Jakohihnan kotelo kului puhki. puolet moniurahihnasta meni jakohihnan väliin. Jako hyppäsi, kaikki 12 venttiilinpaininta poikki. Tuossa kun ei perinteisiä keinuvipuja ole, vaan hydrauliset välyksentasaimet ja eräänlaiset "paininvivut".

Kirjoittaja:  Sitruunaseppä [ 04.06.2019 23:55 ]
Viestin otsikko:  Re: XM: Onko väliä laturin hihnapyörän urien määrällä?

Ei haittaa, pistä vaan! On siinä mielessä väliä, että viisiurainen hihna kuluu nopeammin, joudut vaihtamaan sen 2 v ja 8 kk:n jälkeen, kun kuusiuraisella olisi mennyt kaikki 3 vuotta. About näin. Ei paha?

Asiaan: Me laitettiin yleisen ohjeistuksen siivittämänä 5-uraiset hihnat 6-uraisten tilalle, muistaakseni Renaultiin. Oltiin yleisesti havaittu, että kulunut moniurahihna saattoi rispaantua nokkahihnan suojakoteloa vasten, muoviset kotelot alkoi näet irvistellä vanhuuttaan. Rispaantunut hihna saattoi repäistä kotelon irti ja rikkoa nokkahihnan. Yksi ura kauempana hihnan reunat eivät osuneet mihinkään.

Komppaan XM-hannua hihnan suoruuden suhteen. Onko hihnapyörän halkaisijassa eroa, onko kuusiurainen tehokkaampi laturi ja siksi kuusiurainen? Sehän ei menoa haittaa, jos uupuu jokunen amppeeri. Vaihtolaturi? Voitko vaihtaa hihnapyörän vanhasta, jos ei ole linjassa? Hihnapyörä on kai mutterilla kiinni ja akselilta löytyy kiilaura ja kiila.

Kirjoittaja:  Ishmael [ 05.06.2019 13:20 ]
Viestin otsikko:  Re: XM: Onko väliä laturin hihnapyörän urien määrällä?

Sitruunaseppä kirjoitti:
Komppaan XM-hannua hihnan suoruuden suhteen. Onko hihnapyörän halkaisijassa eroa, onko kuusiurainen tehokkaampi laturi ja siksi kuusiurainen? Sehän ei menoa haittaa, jos uupuu jokunen amppeeri. Vaihtolaturi? Voitko vaihtaa hihnapyörän vanhasta, jos ei ole linjassa? Hihnapyörä on kai mutterilla kiinni ja akselilta löytyy kiilaura ja kiila.


Halkaisija sama. On tehokkaampi laturi 80A -> 97A. Valitettavasti hihnapyörää ei voi ottaa vanhasta (?), kun se pitää antaa panttina vaihdossa (tai sitten maksaa pantti 60 euroa) - vai kelpaako ilman hihnapyörää? Epäilen.
Täytyypä vielä funtsia. Ja tutkia nykyinen käytössä oleva Pösön laturin tarkka malli; saako vastaavaa tai varaosia tähän helposti.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/