Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 4 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: 2000 vuoden Xantia Breakki jarruletkut vaihto
ViestiLähetetty: 03.07.2019 13:26 

Viestit: 157
Moi,

Saako xantia lyhyitä etujarruletkuja vaihdettua ilman että ottaa jarrusatulan irti?

Millaiset ne letkujen kierteet siis ovat?

Jos laitan toisen pään kiinni, niin aukeaako tai meneekö letku kierteelle.

Vai onko ainut tapa irottaa jarrusatula, kiertää letku siihen kiinni ja vasta sitten toinen pää kiinni,
satulaa samalla pyörittäen.

Kiitos vinkeitästä.

T: J


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: 2000 vuoden Xantia Breakki jarruletkut vaihto
ViestiLähetetty: 03.07.2019 13:51 

Viestit: 1242
Paikkakunta: Turku
Soundi kirjoitti:
Vai onko ainut tapa irottaa jarrusatula, kiertää letku siihen kiinni ja vasta sitten toinen pää kiinni,
satulaa samalla pyörittäen.


En muista juuri Xantiasta, mutta kaikissa autoissa, joiden letkuja olen vaihtanut tai satulaa irrottanut, pitää pyörittää satulaa. C5:ssa myös ja siinä taitaa olla aika samanlaiset jarrut kuin Xantiassa.

Itse laitan letkun kiinni ensin autoon ja pyörittelen satulan kiinni letkuun sen jälkeen. Letkusta saa pidettyä hyvin kiinni ja satulaa voi helpommin pyöritellä siellä, missä on tilaa. Olishan se tietty kätevää, jos olis toisessa päässä vasemman käden kierteet, niin voisi vaan pyöritellä pelkän letkun irti, mutta eipä noita nyt kaiken aikaa tarvi tehdä.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: 2000 vuoden Xantia Breakki jarruletkut vaihto
ViestiLähetetty: 03.07.2019 14:09 

Viestit: 157
Sain juuri korjaamolta vinkin että Xantiassa pitäisi olla pyörivä pää tuloletkussa, siellä mottorin puoleisessa päässä, jos ei ole ruostunut kiinni.

Täytyy yrittää katsoa, millainen se on.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: 2000 vuoden Xantia Breakki jarruletkut vaihto
ViestiLähetetty: 03.07.2019 17:42 

Viestit: 464
Paikkakunta: Tuusula
Sitten vaikuttaa samanlaiseltä kuin XM ja ZX joita olen väsäillyt. Miksi sitä satulaa pitäisi pyöritellä kun letku kuitenkin pitää ottaa yläpäästä irti. Kierre on joku putkikierre ja ei ainakaan aukea kiintoavaimella. Tarvitaan hyvä jarruputkiavain. Halvalla sellaisellakaan ei tee mitään. Olen saanut parhaiten IKH avaimella paitsi eilen ei auennut. Jarruletkun yläpäässä on holkki jossa sisäpuoleiset kierteet. Siihen tulee juntturi joka jumittuu. Liitosta pitää paikallaan rosterista tehtu peltilevy jonka jouduin katkaisemaan ja irrottamaan. Sitten sain painettua liitosta alaspäin että pääsin leikkamaan letkun holkin yöäpäähän viillon että sain juntturin pyörimään 11mm avaimella.
Pääsin eka kerran käyttämään Lidlistä ostamaani halpaa dremelin korviketta ja teki tehtävänsä


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 4 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää:  

cron