Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

C5 X7 ecm yhteys vika
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=30982
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  FLUIDE [ 26.09.2020 10:51 ]
Viestin otsikko:  C5 X7 ecm yhteys vika

Onko tuollaista tullut kenelläkään vastaan THP koneella ja oireena muutama sekunti käynnistyksen jälkeen jäähdyttimen flekti menee täysille ja moottorin ecuun ei saa diagboksilla yhteyttä ja siitähän tuo varatila todennäköisesti johtuu kun BSI ei saa ecm tietoja, muuten auto toimii täysin normaalisti lukuun ottamatta sitä että yrittää lähteä flektin kanssa lentoon.

Kirjoittaja:  Akseli [ 26.09.2020 11:07 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 X7 ecm yhteys vika

Pääseekö Diagboxilla sisään kuitenkin silloin, kun auto ei ole käynnissä? Antaako muut ohjainlaitteet vikakoodia, ettei ECM saada yhteyttä? Onko kokeiltu ottaa yhteyttä normaalilla obd-lukijalla?

Nuo THP:t taitaa huudattaa flektiä aina silloin, kun moottorissa on moottorin häiriövalon sytyttävä vika. Esim. pelkkä vuoto huohotussysteemissä voi riittää siihen. Voisi myös luulla auton käynnistyksen olevan mahdotonta, jos moottorinohjainlaitteeseen ei saada yhteyttä BSI:n toimesta.

Kirjoittaja:  FLUIDE [ 26.09.2020 22:07 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 X7 ecm yhteys vika

Soittelin illalla kaverille ja oli auto sitten korjannut itsensä, ilmeisesti viattomia lämpenemiskertoja tullut riittävästi että lopetti flektillä herjaamisen, osassa ohjain laitteita oli ecm yhteys vikoja mutta se on totta että jos ecm<->bsi yhteyttä ei olisi niin käyntiin ei lähtisi.
Tuon OBD lukijaa olis pitänyt kyllä kokeilla. sitä jotenkin vaan asennoituu ettei Citroeniin muuta oikeaa ole kuin Lexia/Diagbox
Tässäkin tapauksessa oli juuri tuo huohotus järjestelmän vuoto kun rikki mennyt apulaitehihna syrppäs niin pahasti itsensä hihnapyörän väliin että tuhosi stefan
Kiitos vastauksesta! tällä hetkellä vika ohi

Kirjoittaja:  maik [ 28.09.2020 10:22 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 X7 ecm yhteys vika

Kun nyt kysyttiin niin vastataan.

Täällä ilmeni tuo kyseinen vika sillä erolla että moottorin käynti meni epävakaaksi ja tehottomaksi flektin huutamisen lisäksi. Vikakoodi U1208 ja P0562 joista jälkimmäinen johtuu ehkä akun irrotuksesta. Toiminta akun irrotuksen jälkeen taas normaalia, eli veto ok ja käynti tasaista kunnes taas päivänä jonain herjaa engine faulttia ja flekti huutaa täysillä.

Flekti huutaa täysillä vielä auton sammutuksen jälkeen enkä ole jaksanut odottaa että kuinka kauan vaan akkubuutti ja taas toimii normaalisti - ainakin jonkin aikaa. Tuo ecu yhteys on myös testerin mukaan poikki. Oudompi juttu . Vielä en ole ehtinyt tutkimaan letkuja vuodon varalle. Autollani 130th. ajettu eikä ketjunvaihdosta ole tietoa.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/