Ja taas mentiin...
Tarkoitetaanko tässä yhteydessä AGM:llä AbsorbetGlassMat akkua, jossa elektrolyytti on "sidottu" lasikuitukankaaaseen tms, vai jotain hopeaseosteistalyijyakkua?
Kumpaakin käyttötarkoitusta lyhenteellä on esiintynyt...
Kun itsekkin on joutunut siirtymään "sähköautoihin" eli moottorin ym. ohjaus on sähköstä riippuvaa, ja elektroniikka päättää, annetaanko startin pyörähtää.
Yhdessä ajoneuvossa startti ei edes yritä pyörähtää, jos akun jännite on 11v. tai alle, vaikka sinänsä virtaa akussa olisi hyvin moottorin pyöräyttämiseen.
Tietsikka vaan päättää, että ei kannata, kun jännite on liian alhainen.
Ja sitten kun on näitä tahdostariippumattomia toimintoja autoissa, eli kun virta-avainta kääntää, syttyy ensin ajovalot, lämmityslaitteen puhallin menee täysille, kun lämpö-asetuksessa on se +22c. valmiina, ja tietysti lämmityslaitteen tietokone haluaa päästä nopeasti tuohon lämpötilaan, ja sitten vielä sen kaverina on lämmityslaitteen kanavassa yli kilowatin vastus, joka menee päälle, kun moottorista ei saakkaan vielä lämpöä.. ja peilien / ikkunoiden vastuslämmitykset saattaa mennä päälle, ja nuo penkinlämmityksetkin... alkaa olla aikalailla kuormaa akulla, ennenkuin edes varsinaisesti startilla aletaan kääntämään konetta käyntiin.
Ja kun akku itsessäänkin on yönaikana jäähtynyt pakkaselle, niin sekin on tiputtanut napajännitettä alas, tuo 11v. raja onkin äkkiä tullut vastaan, ja ECU nostaa kädet pystyyn
Akkua valitessa kriteereinä olikin riittävä kylmäkäynnistysvirta (vähintään 800A.) ja akkukemiallisesti aikaan saatu mahdollisimman korkea akun napajännite. (Tai ainakin niin jossain akuissa mainostettiin)
Nimellistä luvattua Ah-numeroa en ole pitänyt niin tärkeänä, 50Ah (webastollisessa 70Ah.) on riittänyt, kun muuten on asiat kunnossa.