Ei tuohon liittyviä vikakoodeja. Diagbox näytti samaa kuin FAP ohjelma. Purkin täyttöaste 85 prossaa (siis se mikä ei poltolla lähde) ja tuhkan määrä nyt jossain 180 prosentissa

.
Auto parkissa torstaihin asti, jolloin pajalle. Itse epäilen egr venttiliä, ohjelman mukaan arvot ajoittain nollassa, välillä taas ihan normaaleja. Eli joku sähkökatkos egr:n päässä. Liitintä olen irroitellut ja rassaillut edestakaisin ; ei vaikutusta.
Käsittääkseni rikkinäinen egr estää polton, siksi alkaa näyttää aika hurjia lukemia. Kuitenkaan vikavalo ei pala. Tänään aikani liitintä rassattaessa sain koodin P0406, joka viittaa juurikin egr venttiiliin. Toiseksi pahin skenaario on uusi egr sen rikkinäisen pyörän abs anturin ohella. Ihanan kallista.
Pahin skenaario on se, että vastapaineet nousee liian isoiksi ja ahdin ottaa pipiä.