Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

C5 jätti matkan kesken
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=31974
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  sepe163 [ 22.07.2021 15:28 ]
Viestin otsikko:  C5 jätti matkan kesken

C5 2006 2,0 bensa teki yllätyksen. Matkalla tampere helsinki puolivälissä kesken ajon nykäisi pari kertaa kuin sytytyskatkos mutta sen jälkeen kaikki toimi ok paitsi kaksi vikavaloa mittaristossa. toinen moottorin vikavalo ja toinen bensamittarissa oleva pyöreä merkki! Mutta yllätys kun piti lähteä takaisin niin auto ei lähtenyt käymään. Bensaa toki on.Starttaa normaalisti ja ja kaikki sähkövimpaimet toimii! Eipä ollut testeriä mukana että olis poistanut vikakoodit mutta joku tieto on väärin. Hinaus vei auton Rekaran korjaamoon ja odotellaan josko diagnoosi kertoisi jotain. Onko tuttua? Onhan ennenkin hetkellisiäantipollution hälytyksiä vilahdellut mutta aina käyntiin lähtenyt??

Kirjoittaja:  IJN [ 22.07.2021 16:10 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 jätti matkan kesken

Veikkaan moottoritilan sulakerasiaa eli sähköpääkeskusta eli BSM:ää. Sen verran on kokemusasiantuntijuutta parin viikon takaa että pojan C5 2.0i 2005 jätti käynnistymättä samaan tyyliin, tosin ilman ennakko-oireita. Startti pyöritti mutta ei käynnistynyt. Ei vikakoodeja. ECUa ja bensapumppua syöttävän releen kärjet oli palaneet, ja piirilevyyn menevä osa kuumentunut ja sulattanut tinauksensa irti. Yksinkertainen vika, mutta työläs korjata koska boxin sisus on valettu kumimaiseen tiivistys-vaimennusmössöön. Foorumeiden perusteella melko yleinen vikakohde tämän ikäisissä PSA-autoissa ja toimivat BSM:ät myydään purkuautoista suunnilleen ensimmäisinä. Muunkinlaisia vikoja näihin tulee.

Näköjään vara-BSM on oltava aina tästä lähtien mukana, etupenkkien alla olevat tavaralaatikot ovat kuin tätä varten mitoitettu :D

Kirjoittaja:  Teuski [ 22.07.2021 16:11 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 jätti matkan kesken

Ihanko varmasti on bensaa? Mittarinhan saa verrattain helposti sekaisin...

Kirjoittaja:  Mustis [ 22.07.2021 16:15 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 jätti matkan kesken

Teuski kirjoitti:
Ihanko varmasti on bensaa? Mittarinhan saa verrattain helposti sekaisin...

Tämä.

Itsekkin olen jäänyt välille viisari varttitankin kohdalla.

Kirjoittaja:  IJN [ 22.07.2021 16:45 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 jätti matkan kesken

Totta sekin, jos kymmenkunta edellistä tankkauskertaa putkeen on otettu vajaita tankillisia niin mittariin on kertynyt virhettä

Kirjoittaja:  sepe163 [ 22.07.2021 18:31 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 jätti matkan kesken

Ei ollut bensapula! tankattu yli 50 litraa ajettu vajaa 200 kilometriä!! Ja ei kai tuo nykäyksen ja merkkivalojen toimisi vielä liki 100 kilometriä:
eikä tietääkseni jätä kyseisiä merkkivaloja palamaan ja her jaa näytöllä jotain ilmeisesti antipollution ongelmaa, Ja tosiaan parkkiin laitettaessa toimi, mutta ei yrittänytkään parin tunnin kuluttua!! Ajotietokone on kyllä pysynyt koko ajan oikeassa paljonko on jäljellä.

Kirjoittaja:  Teuski [ 22.07.2021 19:38 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 jätti matkan kesken

Toimiiko bensapumppu?

Kirjoittaja:  sepe163 [ 28.07.2021 14:55 ]
Viestin otsikko:  Re: C5 jätti matkan kesken

Kyllä se vika sinne sulakeboxiin liittyi. Korjaamo oli laittanut ohituksen sulake 10:ltä 13 sulakkeella jotta sähkö kulkisi boxille. Taitaa vaan purkaa akkua tuolla kytkennällä seisoessaan?

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/