|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Kaapelimies
|
Viestin otsikko: Xantian helmapellit, vaihtoehdot? Lähetetty: 15.11.2021 20:16 |
Viestit: 2666 Paikkakunta: Päijät-Häme
|
|
Hyvää vuorokaudenaikaa sepät ja sepättäret.
Xantiaan olis aika vaihdella helmapeltejä, etelä-Helsingistä myydään Klokkerholmia ja Van Wezeliä. Jälkimmäinen saattaisi olla sähkösinkitty, ensinmainittu on kuuluisalla "pyyhi-pois" mustalla maalilla suojattu. Onko raatilaisilla kokemusta sopivuudesta mainittujen merkkien suhteen? Edelliset mitä mulle tuli oli kait Polcarin tekeleitä, ohuesti sähkösinkitty nekin ja istuivat paikalleen kyllä ihan kohtuullisesti (tosin hintakin oli halvempi silloin). Muitakin merkkejä saa ehdotella, työn alla on pari eri yksilöä ja ainakin toiseen pitäisi saada kestävät ja hyvin istuvat, toiseen riittää halpa..
2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
|
|
|
|
 |
|
Kaapelimies
|
Viestin otsikko: Re: Xantian helmapellit, vaihtoehdot? Lähetetty: 05.12.2021 15:23 |
Viestit: 2666 Paikkakunta: Päijät-Häme
|
|
Omasta päästännekö olette korvikkeet tehneet? Kuinka paksusta, sähkösinkitystä vai mustasta? Mitä ainetta pistehitsattuun saumaan ettei tartte uusia seuraavaan katsastukseen taas? Ensin joku hyvä primer ja sitten tulppahitsaten kiinni?
2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
|
|
|
|
 |
|
mikaeli
|
Viestin otsikko: Re: Xantian helmapellit, vaihtoehdot? Lähetetty: 05.12.2021 21:07 |
Viestit: 329 Paikkakunta: Nokia
|
|
Noin millinen (esim 1,25) pelti on kivaa, menee hyvillä peltisaksilla ja taipuu käsin, toki ei ihan joka paikkaan ole riittävän paksua. Mustaa on helppo työstää, hitsata ja maalata. Sinkkipellissä ei oikein pysy maali ja hitsatessa tulee pää kipeäksi ja menee pinnoitus pilalle, en suosittele hitsihommiin.
Hitsaamiseen on monta tyyliä, monesti oon hitsannut vain reunasta kiinni, joskus rei'istä läpi. Saumat ja sisäpuolen käyttöautoon käsitelly yleensä vasta valmiina runsaasti kotelosuoja aineella ja ulkopuolen alustamassalla, jos jaksaa alle epoksi pohjamaalia tms. joskus on tullut oikein maalattuakin. harrastus autoonhan voi sit yrittää tehdä paremmin ja hienommin.
Muutaman vuoden pitoajalla ei ole koskaan tarvinnus samaa kohtaa tehdä kuin yhdesti. Tärkeintä on että muistaa käsitellä myös sisäpuolen jollain, se meinaa joskus unohtua...
Xm V6.24 -91 ikuisuusprojekti "ekojemma" Xantia activa turbo CT 1998 "supersitikka" ZX 1.4i -93 Ë-C4 -22 varaosa-autoja x kpl Transporter T4 carsport -03 Scania Carrus 701 11,6 Td -94 (asuntobussi)
|
|
|
|
 |
|
KKA
|
Viestin otsikko: Re: Xantian helmapellit, vaihtoehdot? Lähetetty: 06.12.2021 12:10 |
Viestit: 337 Paikkakunta: Kotka
|
|
Joskus tuli pari helmaa korjattua, yhtään en muista mistä ostin ja minkä merkkinen, mutta oli ihan sinkittyä peltiä. Ei vaihdettu koko helmaa kun oli vaan takaosa ruosteessa. Ruostuminen johtui ihan siitä että helma oli ollut puolillaan vettä. Hiekkapuhalsin kotelon sisäpuolen paikan kohdalta ja päälle sinkkimaali ja ferrexi, korjauspalan alaosaan porasin pienet reijät joista pistehitsattiin kiinni. Ujutin vielä helman sisään sinkkimaalin hitsisauman kohdalle, ja valutin helman pohjallekkin että valui pistehitsattuihin kohtiin edes joku suojamaali, sen jälkeen kotelonsuoja aineet päälle. Uskon että melko pitkäikäinen siitä tuli.
Ds5 sport chic 2,0 hdi -14, 3x xantia 1,8 16v -99, 306 gti -00, 505 gri -88
|
|
|
|
 |
|
Hakapajamies
|
Viestin otsikko: Re: Xantian helmapellit, vaihtoehdot? Lähetetty: 07.12.2021 20:01 |
Viestit: 217
|
|
Hei!
Laitoin hiljakkoin Stilon helmoihin korjauspalat. Niitä mainostettiin ilmoituksessa suoraan malliin sopivina. Kuitenkin ne olivat ihan suoraa, mutta oikean muotoista kourua, josta puuttuivat tietysti muotoilut päistä. Sellainen kouru ei taivu mitenkään kauniisti. Onneksi selvittiin kun jouduin korjaaman vain noin puolet molemmista helmoista. Kannattaa varmistaa ostettaessa, että osa on varmasti oikean muotoinen. Hitsaamisen suhteen selvisin painamalla pokkauspihdeillä olkapäät korin puolelle peltiin, ja siihen sitten upotin "heftaamalla" osan paikalleen. Sitten jatkuva sauma. Tässä ei ollut kylläkään vaatimusta yhtenäisestä saumasta, mutta niitäkin kyllä vaaditaan. Hankalaa tehdä vetelemisen tähden. Alareunan sauma tulppahitsaamalla. Siinäkin pitää poistaa vanha ruosteinen osa, muuten uuden osan kiinnitys jää "tyhjän " päälle. Sinkittyä en suosittele hitsattavaksi, niin paljon se kuohuu ja palaa hiottunakin. Maalaamiseen luulisin että sinkki maali pohjaksi, epoksimaalia siihen päälle, ja sitten haluttu pintamaali. Sisäpuoli on vaikea. Reikä (reikiä) sopivasti, niistä kotelosuojaa sisään ja tulpat päälle.
En muuten ole missään tavannut noin vahvoja korjauspeltejä, kuin alussa mainittiin. Ei edes millin paksuista. Mittasin ne Stilon peltipalat: kun kiillotin ohuen pintakalvon pois oli paksuus mikrolla katsottuna 0,75 milliä. Muotoiluhan sen jäykistää, tuntui tanakalta käsissä.
Hakapajamies
|
|
|
|
 |
|
Kaapelimies
|
Viestin otsikko: Re: Xantian helmapellit, vaihtoehdot? Lähetetty: 23.12.2021 16:58 |
Viestit: 2666 Paikkakunta: Päijät-Häme
|
|
Sähkösinkityt tulossa, sitä ei tartte poistaa ennen hitsausta ja maalausta (2k-epoksilla). Ei ongelmaa hitsiroiskeista kun sinkitys on niin ohut, tulppahitsaamalla tarttu edellisetkin kiinni. Vihreäkylkistä Dinitrol ML:ää testannut tuossa pari viikkoa muussa tarkoituksessa, ei tahdo kovettua millään edes pinnasta. Näinköhän pysyy kesällä pystyseinämässä tarpeeksi, pitäsköhän laittaa vaseliinia ja pohjamassaa kaveriksi coctailiin? Saumoihin varmasti ui kyllä hyvin.
2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
|
|
|
|
 |
|
|