Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

C3 II Kone kuumenee vm.2011
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=32402
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Roplaaja [ 08.11.2021 20:00 ]
Viestin otsikko:  C3 II Kone kuumenee vm.2011

Tässä on pannu TU 1.1, merkinnältään HFV TU1A. Sillä voi ajaa noin 4 kilsaa kun tulee punainen varoitusvalo ja koneeseen pitää mennä lisäämään jäähdytysnestettä. Poika yrittää saada sen kotiinsa mutta välillä joutuu odottamaan että jäähtyy taas ajokuntoon.
Onko tässä kannentiivisteen vaihto vai olisko vain vesipumpun ropeli irti vai olisko jotain jota en älyä? Hän yritti katsella paisuntapönttöä mutta tuhjäkäynnillä sieltä ei vaikuttanut tulevan kuplia. Konehuoneesta ei löytynyt vipua millä olisi saanut kierroksia että olisi nähnyt paremmin tilannetta. Aika työlästä on pimeällä yksin selvittää.

Kirjoittaja:  Kaapelimies [ 08.11.2021 20:59 ]
Viestin otsikko:  Re: C3 II Kone kuumenee vm.2011

Termostaatti jumissa? Jos, niin ottaa pois ja ajaa auringonnousuun.
Eikujjoo, olikos tässä sähköinen? Termostaattikotelon vaihto siis. Onko hinausvakuutusta kun on kuitenkin noin "uusi" auto, lavalle vaan ja kotiin tai korjaamolle ennenkuin porsii koko moottori.

Kirjoittaja:  Roplaaja [ 08.11.2021 22:22 ]
Viestin otsikko:  Re: C3 II Kone kuumenee vm.2011

Tässä on mekaaninen termostaatti ja se on juuri vaihdettu mutta ei vaikutusta. Kun se lämpenee niin neste nousee paisuntasäiliössä yli vaikka jäähtyneenä on säiliön alalaidassa. Hän sai sen kuitenkin kotiin kun pysähtyi ja jäähdytteli muutamam kilometrin välein. Pirullinen vuodenaika tehdä korjauksia tee-se-itse miehelle.

Kirjoittaja:  Northstar [ 08.11.2021 22:34 ]
Viestin otsikko:  Re: C3 II Kone kuumenee vm.2011

Eiköhän siellä ole vesipumppu rikki.Tarvikepumppu tilalle jossa metallinen "ropeli"...

Kirjoittaja:  wanhustiina [ 09.11.2021 13:54 ]
Viestin otsikko:  Re: C3 II Kone kuumenee vm.2011

Jäähdyttimen tuuletin, lähteekö se puhaltamaan lainkaan? Sitä ohjaavien sähköjuttujen liittimet..

Kirjoittaja:  olli__o [ 09.11.2021 16:54 ]
Viestin otsikko:  Re: C3 II Kone kuumenee vm.2011

Tuo veden reilu nouseminen paisuntasäiliössä ja katoaminen viittaisi minusta kyllä kannentiivistevikaan, joskus huonosti ilmattukin käyttäytyy hassusti, eli ilmakupla laajenee jossain kolossa ja työntää nestettä säiliöön, kannattaa ainakin varuiksi ilmata kunnolla, jos tuossa on jossain erillisiä ilmausruuveja (joissain muissa sitikoissa on ollut vaikka hieman renkaan renkaan venttiilin korkin tapaisia ilmausruuveja ylhäällä letkuissa, sisälämppäriin menevässä ja termostaattikotelon tienoilla, syylarin yläreunastakin voi etsiä, siinä usein hanamallinen tms. ruuvattava). Korjaamoilla (ja autotarvikeliikkeissäkin) on testejäkin, jolla voi tarkistaa onko pakokaasuja päässyt sylinteristä karkaamaan veden joukkoon.

Jäähdytysletkujen kovuuttakin voisi ehkä kokeilla kylmänä, eli siellä ei pitäisi olla painetta kun neste on kylmää vaikka koneen käynnistää, mutta siinäkin voi olla hyvä ensin kaasutella (ja päästää korkista paineet pois ennen käynnistämistä ja sitten kiinni), tai voi kokeilla vetää jonkun kumihanskan/ilmapallon paisuntasäiliön korkin tilalle, turpoaa kylmänä, jos kannentiiviste vuotaa kaasuja vesitilaan.

Kirjoittaja:  jotunen [ 09.11.2021 20:22 ]
Viestin otsikko:  Re: C3 II Kone kuumenee vm.2011

Kun TU kyseessä niin ilmanmuuta kannentiiviste.

Kirjoittaja:  Roplaaja [ 21.11.2021 21:37 ]
Viestin otsikko:  Re: C3 II Kone kuumenee vm.2011

Kiitoksia vihjeistä. Se tuli ajokuntoon kun sai uuden kannentiivisteen ja kansi hiottiin suoraksi samalla. Joku pikkufirma hoiti asian. Se vaati jo vuoden päivät joskus lisää nestettä ja parani hiukan syylärisementillä.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/