Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Webasto
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=32420
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  Northstar [ 15.11.2021 22:15 ]
Viestin otsikko:  Webasto

Onko kellään tietoa eroaako nuo Webastot (Alkuperäisasennus) miten paljon eri automerkeissä?
Kysyn kaverin puolesta,auto on Peugeot 407.Hdi.Ja alkuperäinen,tehtaan Webasto..Lämmitin käy hetken aikaa, savuttaa ja sammuu.Nyt olisi tyrkyllä
sopivasti m.m VAG merkkien Webastoja.Mahtaako erota paljon?Ohjainlaitteenhan pystyisi periaatteessa käyttämään alkuperäisestä..
Kaveria kiinnostaisi myös saada kaukokäynnistys tuohon,jos saisi lämmittimen pelaamaan.

Kirjoittaja:  Xari [ 16.11.2021 13:11 ]
Viestin otsikko:  Re: Webasto

Pakoputki/äänenvaimentaja tukossa? ei kait se perusvehje paljoa eroa, ohjausjärjestelmä sitten????? Fordeissa on ollut että menee 800 käyttötunnin kohdalla lukkoon, tunnit nollaamalla alkaa pelittämään.

Kirjoittaja:  Kaapelimies [ 16.11.2021 17:54 ]
Viestin otsikko:  Re: Webasto

Ei vian tarvitse olla iso. Oireet mulla oli ihan samat. Syynä väärä webaston kellon kytkentä, aina kun virta-avainta käänsi, poltto keskeytyi. Kuka lie kytkenyt.. Irrotin BSI:n ohjauspiuhan ja käyttelen pelkällä kellolla, kun vikakoodien nollauksen jälkeen sain vehkeen käynnistymään (näitä nollauksia tarvittiin useampi koska kolmen epäonnistuneen peräkkäisen syttymisyrityksen jälkeen menee lukkoon) niin annoin webaston käydä aina ajaessa ja parkissakin viikon ajelut, polttokammio puhdistui noesta ja nyttemmin ei savuttele ja pelittänyt normaalisti jo kaksi vuotta, mitä nyt paloilmapuhallin vähän äänellä ilmottaa vaihtotarpeesta mutta vaihdetaan sitten kun jämähtää kiinni.
Noista älypäistä, eiköhän ne aika pitkälti ole vaihtokelpoisia kunhan malli on sama, niitä lämmittimiä on vaan useampaa eri mallia riippuen minkämallisen lokasuojan taakse ne on tarkoitettu, ei välttämättä vaihdu heittämällä vaikka mallimerkintä olisikin sama..

Kirjoittaja:  Xantippa [ 16.11.2021 21:10 ]
Viestin otsikko:  Re: Webasto

Voikohan tuo olla se Venturi mitä oli Sitikoissakin. Savukone lempinimeltään. Evo pitäisi mennä heittämällä sen tilalle.

Kirjoittaja:  läjjeejä [ 24.11.2021 23:29 ]
Viestin otsikko:  Re: Webasto

Palopää nokinen n puoli kahvikupillista hiiltynyttä nokea on yleisin syy jos vielä ajetaan lyhyttä ajoa ei webasto kerkiä lämmetä ja palaa puhtaaksi.kannattaa nuohota puskuri irti littimet auki vesiletkut auki webasto pöydälle paloilmapuhallin irti palopään ruuvit auki palopään nuohous kevyesti rapsutellen puutikulla varo sytytys hiiltä ja verkkosihtiä osat käänteisessä järjestyksessä takaisin nesteet koneeseen älä laita vielä virtajohtoa paikoilleen anna auton käydä n10min ilmat poistuu webaston vesitilasta nyt johdot kiinni ja tomii

Kirjoittaja:  Jalamari53 [ 25.11.2021 15:03 ]
Viestin otsikko:  Re: Webasto

Onko se palopää niin vaikeasti irroitettava ettei pysty paikallaan irroittamaan? Itse en ole asentoa katsonut omasta autostani. Minulla vielä pelaa vaan eihän sitä tiedä miten kauan.

Kirjoittaja:  HiTec [ 25.11.2021 15:26 ]
Viestin otsikko:  Re: Webasto

Jalamari53 kirjoitti:
Onko se palopää niin vaikeasti irroitettava ettei pysty paikallaan irroittamaan?

Hiukan voi olla hankalaa, vaikka tuossa omassanikin Webasto on nuinkin hyvin konehuoneen puolelta esissä, joissain on meinaan vielä huomattavasti pahemmin piilossa :?
Kuva

Kirjoittaja:  Northstar [ 25.11.2021 22:46 ]
Viestin otsikko:  Re: Webasto

Kiitos vastauksista,ja tiedossa on hyvinkin mikä näiden läämmittimien ongelmat ovat.
Mutta tässä kyse siitä että auto on 1500km päässä,ja kaveri harkitsee webaston vaihtoa toisen merkkisestä autosta.

Kirjoittaja:  kokemjne [ 26.11.2021 07:22 ]
Viestin otsikko:  Re: Webasto

tuommoset ongelmat poistuvat kun laitatte kellon ohjaamaan lämmitintä kuskin halun mukaan . vaatii erottamisen auton toiminnoista.

Kirjoittaja:  kokemjne [ 26.11.2021 08:59 ]
Viestin otsikko:  Re: Webasto

kokemjne kirjoitti:
tuommoset ongelmat poistuvat kun laitatte kellon ohjaamaan lämmitintä kuskin halun mukaan . vaatii erottamisen auton toiminnoista.

tuollaiset lyhyet polttoajat nokeevat vain palokammion . ei ehdi kuumentua riittävästi.

Kirjoittaja:  Aakku [ 26.11.2021 09:17 ]
Viestin otsikko:  Re: Webasto

kokemjne kirjoitti:
kokemjne kirjoitti:
tuommoset ongelmat poistuvat kun laitatte kellon ohjaamaan lämmitintä kuskin halun mukaan . vaatii erottamisen auton toiminnoista.

tuollaiset lyhyet polttoajat nokeevat vain palokammion . ei ehdi kuumentua riittävästi.
Niin sanotaan, mutta omissani ei ole termostaattiohjatut menneet vielä koskaan tukkoon. Tälläkin hetkellä kolmessa autossa termostaatti ohjaa ajastuksen lisäksi. Vanhin Eberi 24 vuotias ja Webastot 14 ja 5 vuotiaita.
Mun pointti on siinä, että lämmittimet ei ryydy, kun ne eivät jää käyttämättä pitkiksi aikaa. Uusin Planar ilmalämmitin on niin fiksu, että se muistuttaa näytöllä käytön tarpeesta. Kuukauden käyttämättömyyden jälkeen lämmitin ohjeistaa 30 minuutin käyttöön. Mitään merkitystä ei ole ollut minuutinkaan käytöillä, kun lämmitin kuitenkin käynnistyy ja sammuu ohjelmallisesti.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/