Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 8 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: C5:n Kaukovalot
ViestiLähetetty: 22.11.2022 18:35 

Viestit: 14
Onko kokemusta C5: n (2009) kaukovalojen katoamisesta? Kun viiksistä vaihtaa niin merkkivalot kyllä vaihtuu kojetaulussa, mutta valot ei vaan syty. Ihan vaan ajossa katos että yhtäkkiä eivät syttyneetkään.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5:n Kaukovalot
ViestiLähetetty: 22.11.2022 19:54 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2661
Paikkakunta: Päijät-Häme
Polttimot olet jo vaihtanut eikä valoa tullut lisää?



2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5:n Kaukovalot
ViestiLähetetty: 24.11.2022 00:49 

Viestit: 14
Oli senverran rapsakka pakkanen eilen kun pitkät katos, että en alkanut tien päällä nypertämään vaan ajelin pätkillä kotiin viimeiset 600km. Mutta niin yksinkertaista se sitten olikin kun tänään tutkin, että tosiaankin molemmat polttimot palaneet. :D :D Tasalaatuista tavaraa kyllä polttimot, kun mielestäni molemmat toimi vielä edellisellä ajokerralla.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5:n Kaukovalot
ViestiLähetetty: 24.11.2022 10:38 

Viestit: 988
Hyvä ettei sen isompaa..
Viime syyskuussa kärähti minulta lähivalojen H7:t tunnin välein. Loppumatka 80km kotiin tultiin sumuvaloilla.
Mutta kyse ei ollut tasalaatuisuudesta, polttimot olivat eri merkkiset ja eri aikoihin vaihdettu. Ei myöskään jännitepiikeistä, vaan ihan sattumasta. Laitoin kyllä lotonkin vetämään mutta sattumat loppuivat ennen arvontaa :D


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5:n Kaukovalot
ViestiLähetetty: 25.11.2022 01:16 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
TimoC5 kirjoitti:
Tasalaatuista tavaraa kyllä polttimot, kun mielestäni molemmat toimi vielä edellisellä ajokerralla.
Tasalaadun lisäksi voisi ainakin osittain johtua esimerkiksi siitä, että yksi polttimo palaa siten, että se menee aluksi hetkeksi lähes oikosulkuun, jolloin jännitteensäädin alkaa nostaa jännitettä kuorman kasvaessa, polttimo palaa eristeeksi, kuorma tipahtaa nopeasti ja jännitteensäädin ei ehdi mukaan. Toinen, hieman herkässä oleva poltin sitten moisesta tilanteesta ottaa siipeensä. Tai sitten voi olla jostain syystä sopivasti jännitteensäädin muutenkin säätämässä ylöspäin ja ensimmäisen polttimon palaessa jännite nousee juuri sopivasti.



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5:n Kaukovalot
ViestiLähetetty: 25.11.2022 10:18 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1709
Paikkakunta: Kuopio
Meillä hajos kodinhoitohuoneesta kaksi saman katkaisijan takana olevaa E27 led-polttimoa yhtäaikaa. Sangen mystistä tuokin. Airam kyllä korvasi nuo takuuseen kun valitin, mutta outoa silti.



C5 HDi 240 Tourer
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5:n Kaukovalot
ViestiLähetetty: 25.11.2022 14:06 

Viestit: 988
Miksi hehkulankatyyppisessä polttimossa virta kasvaisi (menisi "oikosulkuun") sillä hetkellä kun se kärähtää? Lanka on sähkön mielestä vastuslanka ja se lopulta katkeaa heikoimmasta kohdasta, mutta virran muutos auton ja laturin muihin virtoihin verrattuna on varsin vaatimaton. Jos katkeamisen hetkellä syntyy metallihöyryjä yms ja loput millisekunnit se onkin jonkin tyypin epästabiili purkauslamppu, ja syö virtaa. Omassa tapauksessani eka polttimo pimahti just näin valojen syttyessä ja siitä tosiaan heijastui lähimetsään lyhyt välähdys, kuin salamavalosta. Polttimon lasi oli mennyt tummaksi. Toinen puoli pimeni tunnin kuluttua rauhallisesta ilman välkkeitä ihan maantieajossa, oli helppo huomata kun yhtäkkiä tie edessä olikin ihan mustana..


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5:n Kaukovalot
ViestiLähetetty: 25.11.2022 14:46 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
IJN kirjoitti:
Miksi hehkulankatyyppisessä polttimossa virta kasvaisi (menisi "oikosulkuun") sillä hetkellä kun se kärähtää?
Mietihän polttimon rakennetta. Kannasta tulee kaksi johdetta/tukea, joihin varsinainen hehkulanka on kiinnitetty. Usein hehkulanka on rakenteeltaan kierteellä olevaa mallia. Oikosulkuun on siis useampikin mahdollinen skenaario: esimerkiksi vastuslangan kierrosoikosulku tai joko johteen tai vastuslangan katkeaminen ja sen oikosulku toiseen johteeseen. Esimerkiksi jos alla olevan kuvan H7:ssa vastuslanka sattuu katkemaan kierteisen osan alta, voi sen tynkä hyvinkin tavata toiseen johteeseen. Sitten voi toki tapahtua myös tuo mainitsemasi purkauslamppuefekti.

Miultakin on joskus salamavaloefektillä polttimo mennyt. Xantiassa kun vaihdoin kaukovaloilta lähivaloille (kaukovaloilla 4*55 W, lähivaloilla 2*55 W), niin hienosti salamavalo välähti toisella lähivalopolttimossa. Virran muutos ei toki ole iso kyllä, jos ei oikosulusta ole kyse, mutta jännitesäätimen viritys myös näyttelee tässä hommassa osaansa. Polttimon teho ja virtahan on sinänsä myöskin mielenkiintoinen asia, koska speksi on 12 V:llä, mutta käytännössä käyvässä autossa ollaan siellä 14 V tietämillä eli jos kuormituksen aiheuttaman lämpötilan vaikutusta vastukseen ei huomioida, onkin 55 W polttimo auton käydessä 75 W polttimo (oletuksella kunnon johdotus, eikä mitään paukkulankaa). No, eipä virta tuolloinkaan olisi kuin reilut 5 ampeeria polttimon palaessa tuolla teholla, mutta käytännössähän se on polttimon syttyessä suurempi, kun lanka on vielä kylmä. Piikki voi olla ihan kohtalainen.

Kuva



VW Passat B7
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 8 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: