|
Kirjoittaja |
Viesti |
2cv-Olli
|
Viestin otsikko: C5 vaihdelaatikko laukesi Lähetetty: 06.11.2024 22:39 |
Viestit: 497
|
Citroen C5X7 Hdi 2.0 manuaalivaihdelaatikko sitten laukesi vain 400 tuhatta ajettuna. Noin 100 tkm aiemmin 5- ja 6-vaihteiden synkronointi alkoi vähitellen hiipumaan. Vaihteet menivät kuitenkin rutisematta päälle välikaasulla avittaen.
360 tuhannen huollossa pyysin Ritikoa vaihtamaan vaihteistoöljyn. Pennanen sanoi autoa hakiessani, että laatikko oli melko kuiva. Ei ollut mitannut ulostullutta öljyä, mutta näytti ettei sitä ollut kuin muutama kahvikupillinen.
Mihin lie öljyt kadonneet? Ei ainakaan pihalle vuotaneet, kun koko voimalinja on pinnaltaan ihan kuiva. Nyt loota pitää sellaista rahinaa, että ajella ei uskalla. Käytetty vaihdelaatikko löytyisi netistä 750 euron hintaan. Onkohan patonkilaisilla kokemusta vaihdelaatikon vaihtokustannuksesta?
Ps. Jossain aiemmassa sitikassani luki manuaalissa vaihteiston kohdalla: Filled for life. Kuinkahan monta vuotta/kilometriä mahtaa olla autotehtaan ajattelema "life"?
|
|
|
|
 |
Akseli
|
Viestin otsikko: Re: C5 vaihdelaatikko laukesi Lähetetty: 06.11.2024 23:00 |
Viestit: 700
|
Olisko joku 8-10 tunnin työ kytkimen vaihto, eli aika samaa lootalle. Toki lisäksi jäähynestettä jonkun verran ehkä, vetarin stefat ja lootaöljyt toki.
Huomaamatta ne ei kai voi poistua muuten kuin kytkinakselin stefan kautta, koska kuka nyt vaihteistoöljyä erottaa siitä vuotavasta kampiakselintakastefan vuodosta?
Meillä on firmalla nyt 570tkm ajettu vastaava vehje ja nelosen synkrossa on vähän ongelmaa, jos liian paljoa kiirehtii. Öljyt vaihdettu ainakin n. 100tkm jälkeen 60tkm välein.
-00 Xantia Activa V6 -97 Xantia V6 Automaatti
|
|
|
|
 |
Petri205
|
Viestin otsikko: Re: C5 vaihdelaatikko laukesi Lähetetty: 07.11.2024 18:20 |
Viestit: 45
|
Mulla oli joskus Xantia ja siinä ei tahtonut mennä ykkönen alas päin päälle kuin kävelyvauhdissa, autolla oli silloin ajettu 90 000km Öljyjä vaihtelin eri laatuisia mutta ei auttanut. Sitten sain neuvon "alan korjaamolta" öljyt pois ja tilalle polttoöljyä tai dieseliä, käski ajaa pari korttelia ympäri ja käyttää kaikkia vaihteita runsaasti, ei kovia kierroksia eikä vauhtia, uudet öljyt ja vähän ajoa ja vielä öljyn vaihto. Tein kyllä "polttoaine pesun" vielä toisenkin kerran kun ensimmäinen pesu oli aikas likaista lientä. Sen jälkeen alkoi mennä ykkönen päälle ja muutkin vaihteet paremmin päälle ylös päin ja alas päin. Tämän päivän laatikkoihin ei uskaltaisi kokeilla tuota kun niissä on kaikkea muutakin sisällä kuin hammasrattaita ja synkkia.
|
|
|
|
 |
Kai.M.
|
Viestin otsikko: Re: C5 vaihdelaatikko laukesi Lähetetty: 09.11.2024 13:38 |
Viestit: 10
|
Vähän alta tonnin veikkaisin tuon maksavan. Sitä luokkaa oli itsellä keväällä kytkinosien vaihtotyö. Se muuten kannattaa tehdä samalla kun laatikko on joka tapauksessa irti.
|
|
|
|
 |
|
|