Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

C4 takaiskarit, vai mikä kolisee?
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=3692
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 28.01.2010 19:55 ]
Viestin otsikko:  C4 takaiskarit, vai mikä kolisee?

Nyt kovilla pakkasilla tuli uusi havainto: terävään kuoppaan ajettaessa oikealta takaa kuuluu selvä kolahdus. Itse asiassa se kuuluu takapyörän etupuolelta. Ääni tulee esille vain terävissä ja suuremmissa kuopissa. Ei vaikuta muuten ajoon. Liekö jotain tukivarsia tai pyöränripustukseen liittyvää? C-forumin puolella löysin samantyylisiä kommentteja. Tuskin menee mihinkään takuuseen, koska reilu 2,5 v ajoa on jo takana?

Kirjoittaja:  kokemjne [ 28.01.2010 21:18 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 takaiskarit, vai mikä kolisee?

sulattele ensin jäklöntit kaikista koteloista ja ihmettele siitten jos vielä kolisee

Kirjoittaja:  Tulsku [ 29.01.2010 08:28 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 takaiskarit, vai mikä kolisee?

Sama juttu muuten vanhempien C4:ssä, kun takapyörä tipahtaa alaspäin, kuuluu kolahdus. Kesällä ei kuulu mitään, jotenka ratkaisuna on olla ajamatta talvella kuoppiin. ;)

Kirjoittaja:  C4_robotti [ 29.01.2010 08:40 ]
Viestin otsikko:  Re: C4 takaiskarit, vai mikä kolisee?

Tulsku kirjoitti:
ajamatta talvella kuoppiin
:arrow: Ajapa KT56 (jokapäiväinen työmatka) osumatta kuoppaan, niin tarjoan heti pullakahvit :lol: Testin voi tehdä vaikkapa Morvan reissulla, jos tulee paikalle Mäntän kautta. Noh, vitsi vitsinä, on pakkasella varmaan osuutta asiaan. En muista aiemmin kolinaa kuuluneen. 307 pösöissä ovat kuulemma vaihtaneet iskareita, kun kolinat ovat alkaneet ja on auttanut. Itse en vielä ajatellut ottaa enempää ongelmaa asiasta.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/