Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 11 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: hitsaus valmistelut
ViestiLähetetty: 02.02.2010 14:12 

Viestit: 143
Pitäis vetokoukkua parsia.. Mitä mieltä olette onko ecun kampa irroitettava akkukaapelin ohella? Auto BX 19 TZI motronic boxilla.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: hitsaus valmistelut
ViestiLähetetty: 02.02.2010 15:22 
Käyttäjän avatar

Viestit: 866
Paikkakunta: Janakkala
Itse en pitäisi sitä tarpeellisena. Jos ihan sähköteknisesti ajatellaan, niin teoriassa akkukaapelinkin irroittaminen on turhaa, koska virtahan kulkee vain hitsauskoneen maadoituksen ja hitsauslangan välillä johtavinta mahdollista reittiä, joka (toivottavasti) on hitsattava kohde.

Kuten usein käy, lyö käytäntö joskus periaatetta korvalle, joten akkukaapelin irroittaminen on ainakin hyvä varotoimi. Ei tuosta ECU:n kamman irroittamisestakaan toki mitään haittaa ole.



Ducato 3.0 ComfortMatic '08
Clio TCe 90 Dynamique '13
207 1.6 16V '07
Xantia 2.0i16V Automatique Exclusive Br. '00
Xantia 2.0i16V Automatique Exclusive Bl. '00
Visa 1.4 GT '83
AX First 1.4 Diesel '93
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: hitsaus valmistelut
ViestiLähetetty: 02.02.2010 15:50 

Viestit: 143
Kiitos :) tämä vahvisti omaa käsitystä. Ton bäxän ecu kun on siellä apparin penkin alla vyllien seassa ei millään viittis purkaa..


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: hitsaus valmistelut
ViestiLähetetty: 02.02.2010 17:16 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
Fenixillä olevaa 19 TZI:tä on hitsailtu etuapurungosta sekä moottorin että absien ecujen liittimet paikoillaan, akunkenkä oli irti. Ei ongelmia.



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: hitsaus valmistelut
ViestiLähetetty: 02.02.2010 17:43 
Käyttäjän avatar

Viestit: 200
Paikkakunta: Turku
Mä ottaisin sen akun irti, tulee vähemmän vahinkoa, jos vahingossa sohii väärään paikkaan. Turha ottaa akkua mukaan hitsausvirtapiiriin jonkin tielle eksyvän johdon takia. Moottorinohjauksessa yms. varmaan samalla logiikalla, jos sen osia pyörii hitsauspaikan lähellä.

Virta ei kulje vain lyhintä reittiä, vaan se kulkee kaikkialle mistä se pääsee kulkemaan toiseen napaan. Vrt. rinnankytkentä.



BX 16 Valve -89 Gris Axinite, BX GTi 4WD -91 Rouge Furio, ZX 1.8i Tonic -95 Rouge Griotte Nacre
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: hitsaus valmistelut
ViestiLähetetty: 02.02.2010 23:11 

Viestit: 1729
Paikkakunta: Nousiainen
Joo, ja muistakaa huolehtia paloturvallisuudesta...
Tositarina menee lyhykäisyydessään niin, että oli satasen pirssi paikattavana ja piti vähän bensatankin lähellä hitsailla... Pojat ei sit ihan viimetten päälle kattoneet mitä hitsas ja kas... bensatankki leimahti...
Lopulta savuna ilmaan leimahti miljoonan omaisuus...



Ai mää vai...
1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: hitsaus valmistelut
ViestiLähetetty: 03.02.2010 03:08 
Käyttäjän avatar

Viestit: 5854
Paikkakunta: Tuusula
Mitäs sitten tapahtuu kun autoa hitsaa tunti tolkulla niin että ei tee mitään? Siis ei irroita mitään?

Olen hitsannut erillaisia kulkuneuvoja paljon ja on kaksi asiaa: irroita akun maanapa ja kun hitsaat, ja aseta hitsasukoneen maakaapeli lähelle hitsattavaa kohtaa. Jos olet tosi mies laitat hitsikoneen maakaapelin pyörän vanteen pulttiin :lol:

Sähkön tiet ovat melkein tutkimattomat mutta yksi mikä on mm helppoa rikkomista on mm laturin diodien rikkominen jos akku on kiinni hitsattaessa. Miksi? Laita silmät kiinni ja käy sähkön reitti läpi :D
Tietenkin sekin vaikuttaa missä kohtaa hitsaat, ehkä ja edelleen onko maakaapeli kytketty pyörän pulttiin vain oikeasti auron runkoon.


Niin, mitään ei ole mennyt rikki hitsatessani autoja. Kerran oma GS meinas syttyä mutta tuolloin hitsasin kaasulla.



Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: hitsaus valmistelut
ViestiLähetetty: 03.02.2010 06:12 

Viestit: 143
No niin.. Koukku parsittu akkukaapeli irroitettuna ja lähti tulille sekä lataa :) ovatten katsastusmiehet aloittaneet oikein koukkukampanjan.. Tuloksena mulla kaksi hylkyä,toisesta koukun kokonaan poisto, tämän sai vielä asiallisesti hitsata ja ihan syystä tutkivat noita,kuulemma jo viisivuotiaissakin jo luvattoman mätiä vetolaitteita nähty. Saati sitten näissä parikymppisissä.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: hitsaus valmistelut
ViestiLähetetty: 03.02.2010 09:09 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
Saa nähdä, mitä mieltä on katsastusmies vanin koukusta... kyllä se kesti ainakin tunkilla nostaa vielä maanantaina, niin ei kai se ihan mätä voi olla... ;)



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: hitsaus valmistelut
ViestiLähetetty: 03.02.2010 13:39 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2201
Paikkakunta: Laukaa
On tullu hitsailtua 5 eri vuosikymmenellä auton rakenteita. Aikaisemmin enemmän, nykyisin vähemmmän.
Koskaan en ole irroittanut akun kaapelia, eikä koskaan ole mikään laite mennyt epäkuntoon hitsauksesta johtuen. :o

Lainaa:

Niin, mitään ei ole mennyt rikki hitsatessani autoja. Kerran oma GS meinas syttyä mutta tuolloin hitsasin kaasulla.


Tuohon Cikatin lauseeseen voin siis yhtyä, ja kerran meinasi minullakin Zastava syttyä sisältä kaasulla pohjaa hitsatessa :shock:



Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: hitsaus valmistelut
ViestiLähetetty: 03.02.2010 14:00 

Viestit: 197
Paikkakunta: Ylöjärvi
Kyllä minäkin akun kengän irrotan hitsauksen ajaksi. Pieni vaiva _jos_ sillä jotain vo_ välttää. Se ei paljon naurata jos sattuu ECU tai laturi tms. hajoamaan ja koettaa sit selitellä, että 'kyllä se muilla on kestänyt'. Tietenkään en käske muita irottamaan tai tekemään yhtään mitään.


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 11 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: