Vaihdoin äskettäin elämäni ensimmäiseen sitikkaan, vm 2001 hdi break 110 hp:n koneella. Olen korjauttanut kaikki löytämäni pikkuviat mutta kaksi mysteeriä on jäänyt kummittelemaan:
Aina liikkelle lähdettäessä, arvioisin mottoritilasta, kuuluu äänekäs surahdus. Surahdus kuuluu aina, oli kone sitten lämmin tai kylmä, peruuttaessa tai eteenpäin lähdettäessä. Surahdus kestää sekunnin kymmenyksen verran.
Onko tämä ominaisuus vai oire?
Toinen outous on lievä rahina, joka kuulostaa siltä kuin jokin hankaisi hieman pyöriessään, ottaa kiinni vain jossakin vaiheessa pyörähdystä. Ääni kuuluu vain pienillä vaihteilla vedättäessä ja vaihde päällä, ei vapaalla. Taakse vaihdoin levyt ja palat sekä käsijarruvaijerin. Edessä näyttäisi paloissa olevan tarpeeksi pintaa jäljellä.
|