Sitruunapatonki.fi
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/

Xantian pallojen vaihto + pari muuta kysymystä
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=4738
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  DSMarko [ 20.05.2010 13:16 ]
Viestin otsikko:  Xantian pallojen vaihto + pari muuta kysymystä

Moi!

Sanokaapa viisaammat Xantiasta seuraavat asiat

-Onko jousi/varaaja/muiden pallojen vaihdossa muuta ihmeellistä, kuin että paineenvaraajasta konetilassa paineet pois, auto takaa pukeille ja pallot vaihtoon.

-Onko lämmityslaitteen kenno hankala vaihtaa vai riittääkö jäähdyttäjän tiivisteaine tiivistämään vuodon?

-Jos ikkuna ei toimi kun se on pihkan takia jumittanut ja lopulta hyytynyt, onko se aina moottorin/nostinyhdistelmän vaihto?

-Miten palava airbag-valo kannattaa yrittää poistaa?

T. DSM

Kirjoittaja:  Joni2402 [ 20.05.2010 13:25 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian pallojen vaihto + pari muuta kysymystä

airbagin piuhat menee kuskin penkin alla, tarkista niitten liitokset.

Kirjoittaja:  Lauri [ 20.05.2010 13:31 ]
Viestin otsikko:  Re: Xantian pallojen vaihto + pari muuta kysymystä

DSMarko kirjoitti:
-Onko lämmityslaitteen kenno hankala vaihtaa vai riittääkö jäähdyttäjän tiivisteaine tiivistämään vuodon?


Kokeile ainetta ensin. Korjausaine maksaa alta 5€ purkki, joten ei ole kallis kokeilu. Jos ei toimi, niin sitten auto isompaan remonttiin. Minulla oli talvella sama ongelma (viestiketjukin löytyy haulla), mutta paikka-aineella olen saanut siirrettyä kallista korjausta. Paras vaihtoehtohan toki olisi vaihtaa rikkinäinen kenno uuteen, jos vaan itse osaa/pystyy tai sitten on pätäkkää teetättää korjaamolla.

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/