|
Kirjoittaja |
Viesti |
ealab
|
Viestin otsikko: Xantun etujarrut Lähetetty: 13.09.2009 07:29 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
Kun en vanhaa juttua löytänyt, niin nyt uutta. Olen jonkin verran touhunnut Xantian laahaavien etujarrujen kanssa. Yksi oikein hyvä keino on alkuperäisen kitinä?jousen poistaminen. Vaan siitä alkaa kolinat. Ei olekaan jarrupalat, jotka kolisevat, vaan satula! Tähän auttoi satulan alareunan hahlon U- muotisen jousen likistely. Siten, että vaarna on jouseen tiukahko ja jousen kieleke panttaa satularunkoon. Näin tuli hiljaista. Kun vielä kiertää mäntää kierroksen verran sisään aina kun mahdollista. Että männäntiivisteeseen tulee uutta jännitystä männän palauttamiseen. Nyt vain seuraan konstin pitkäikäisyyttä. Siis voisiko olla totta, että xantun jarrut alkaisisivat toimia ideaalisti.
|
|
|
|
 |
svc
|
Viestin otsikko: Re: Xantun etujarrut Lähetetty: 13.09.2009 21:00 |
Viestit: 4073 Paikkakunta: Eteläkärki
|
Olethan katsonut, että käsijarruvaijerit liikkuvat esteettömästi ja päästävät satulassa olevan vivun palautumaan kokonaan? Edellisessa Xantussa vaijerin vaihto lopetti laahaamisen.
"Pitäähän miehellä leluja olla..." C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: Xantun etujarrut Lähetetty: 16.09.2009 18:52 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
Joo, olen seurannut tilannetta 50tkm:stä nyt jo 120 tkm:iin. Ei kässäriongelmia, vaipatkin ehjät!Silloin jo heti alussa auton hankittuani olivat etujarrut aivan finaalissa laahaamisen vuoksi!
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: Xantun etujarrut Lähetetty: 22.04.2011 08:55 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
Tuo pieni peltilirpake väsyy. Nyt tehty uusi malli, kokeilua, näyttää lupaavalta, ei kolise, ei laahaa. Kj-vaijeritkin uusittu hiljattain, laittaen (Raychem)liimakutistemuovista* lisävaipat ohjausrenkaiden kohdille. Edellisissäkin nuo *vaipat olivat ainoat ehjät paikat.
Liitteet: |

satula1.JPG [ 44.47 KiB | Katsottu 3654 kertaa ]
|
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: Xantun etujarrut Lähetetty: 11.11.2011 15:31 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
Tuo pelti tuntuu toimivan. Eikä satulan kolinoita. Jarrupalojen ylärei´issä on myös samantyyppiset jouset, kuin C5-paloissakin. Ne taas estää palojen kolinat. Nyt ei minkäänlaista laahaamista. Tätä ei ole ennen sattunut! Katsotaan taas uudelleen kesärengasruletin yhteydessä.
|
|
|
|
 |
|
|